WordPress Nasıl Kurulur

WordPress Nasıl Kurulur

Bu makalemde dünyada çapında popüler olan web siteleri için geliştirilen yazılım olan WordPress Nedir  sizlere açıklamaya çalışacağım. WordPress Nasıl Kurulur adım adım sizlere açıklayacağım. WordPress Kurulumu aşamasına geçmeden önce WordPress Nasıl İndirilir WordPress Nasıl Yüklenir konularına değinmekten fayda olacağını düşünüyorum. Öncelikle WordPress Nedir bunu sizlere açıklamaya çalışayım. Sonrasında adım adım devam edelim. 

WordPress Nedir

Normal hayatta bir web sitesi açmaya çalıştığımızda belki günlerce oturup kod yazarak tasarım yaparak oluşturabiliyoruz. İşte tam bu sırada imdadımıza yetişen bir çeşit yazılım platformudur. Bana göre wordpress nedir sorusunun cevabı hazır bir site içerik barındıran ve yönetimini kolaylaştıran bir sistemdir. Muazzam bir yazılım programıdır. Bana göre wordpress nedir sorusunun cevabı bu kadar kısa olmamalı ama genel anlamıyla wordpress nedir sorusunun kısacık bir şekilde cevabını vermiş olduk.

WordPress Nasıl İndirilir

WordPress Nasıl indirilir sorusuna cevap vermeden önce öncelikle yapmamız gereken belli başlı kurallar vardır. Örneğin indirilecek olan wordpress yazılımının saklanacağı bir depo(hosting) ve indirilen yazılımın yayımlanacağı bir alan adının(domain) olması gerekir Eğer bu ikisi yoksa indirme işlemlerine geçmeyiniz. Bununla ilgili İnternet sitesi nasıl kurulur başlıklı yazıma bakmadan geçmeyin derim size. Eğer domain ve hosting hazırsa wordpress nasıl indirilir sorusuna cevap verebiliriz. Öncelikle yazılımı indirmek için wordpress indirme sayfasına gidilir.

WordPress Nasıl İndirilir
WordPress Nasıl İndirilir

WordPress İndirme butonuna tıklanır. Tıklanmadan sonra Sıkıştırılmış klasör olarak bilgisayarınıza indirilir. Artık sıra wordpress nasıl kurulur sorusuna cevap aramaya başlayabiliriz. Kısaca WordPress Kurma işlemlerine geçebiliriz.

WordPress Nasıl Kurulur

wordpress nasıl kurulur sorusuna cevap vermek için öncelikle hosting almış olduğunuz firmanın size sağlamış olduğu hosting yönetim paneline giriş yapın. Eğer herhangi bir hosting veya domain almamış iseniz Hosting ve Domain başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Hosting ve Domainin var olduğunu sayarak devam ediyoruz. Giriş yaptıktan sonra wordpress kurulum işlemlerine başlayabiliriz. Ben sizlere wordpress nasıl kurulur sorusuna cevap verirken cpanel üzerinden devam ederek anlatacağım. Şimdi hosting yönetim panelini açıyoruz;

Wordpress Nasıl Kurulur
WordPress Nasıl Kurulur

Yönetim paneline giriş yaptıktan sonra karşımıza iki alan çıkmaktadır. Bir tanesi Alan adları bir tanesi hosting hizmetleri sekmesidir. Buradan Hosting yöönetim düğmesine basarak devam ediyoruz. Karşımıza çıkan pencerede en altta cpanel sekmesinden devam ediyoruz.

Wordpress Nasıl Kurulur Cpanel ile
WordPress Nasıl Kurulur Cpanel ile

Cpanele bağlan dedikten sonra artık karşımıza wordpress nasıl yüklenir veya wordpress nasıl kurulur sorusuna cevap vereceğimiz sayfaya ulaşacağız. Cpanele bağlandıktan sonra;

>>>Softacuolus Apps İnstaller sekmesinden devam ediyoruz.

wordpress kurulumu
wordpress kurulumu

>>>Açılan pencerede kurulacak olan yazılım wordpress seçilir ve gelen pencerede İnstall denilerek yükleme işlemine başlanır.

wordpress kurulumu cpanel
wordpress kurulumu cpanel

>>>İnstall dedikten sonra almış olduğumuz domain yani alan adını gireceğimiz pencere açılacaktır.

Wordpress Kurulum
WordPress Kurulum

>>>Daha sonra Site ayarlarının ve admin kullanıcısını belirleyeceğimiz sayfaya gelerek Site başlığını, site açıklamasını admin kullanıcısını tanımlıyoruz

Wordpress Kullanıcı Tanımlama
WordPress Kullanıcı Tanımlama

>>> İleri denildikten sonra Site Dili seçilir  Site dilinin olduğu sayfanın alt kesiminde yer alan Advanced Options sekmesi tıklanır. Açılan pencerede tüm ayarlar seçilir ve İnstall denilir. Artık WordPress nasıl kurulur sorusunun cevabının son aşamasına gelmiş bulunmaktayız. İnstall denildikten sonra açağıdaki pencere açılacaktır ve kurulum işleminin bitmesini bekleyeceğiz.

Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır
WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır

Böylelikle WordPress nasıl kurulur, wordpress nedir, wordpress nasıl yüklenir, wordpress kurma, wordpress indirme, wordpress nasıl indirilir, wordpress kurulumu nasıl yapılır gibi sorulara cevap vermiş olduk umarım faydalı olmuştur. Kalın Sağlıcakla.

 

YORUM YAZIN