Word Satır Aralığı

Word Satır Aralığı

Bu makalemde ben sizlere word satır aralığı konusunu sizlere detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağım. Word satır aralığı konusunu açıklarken sizlere Word satır aralığı ayarlama nasıl yapılır, word satır aralığı küçültme nasıl yapılır yada genel bir ifade ile word satır aralığı ayarlama nasıl yapılır adım adım sizlere göstermiş olacağım.

Word Satır Aralığı Ayarlama

Öncelikle word satır aralığı ayarlama işlemlerine geçmek için Bilgisayarımızdan kurulu bulunan Microsoft Word programımızı açıyoruz. Açtıktan sonra word içerisine herhangi bir metin yazıyoruz. Yazılan bu metin üzerinden giderek word satır aralığı ayarlama işlemlerini yapacağız.

Satır Aralığı Ayarlama

Word ortamında yazılacak olan metin yazıldıktan sonra word satır aralığı nı belirlemek istediğimiz alanları seçmemiz lazım. Seçme işlemi yapıldıktan sonra word satır aralığı ayarlama işlemlerine geçmek için üstteki resimde görüldüğü gibi satır ve paragraf aralığı kısmından devam ediyoruz. Satır ve paragraf aralığı menüsü tıklandıktan sonra açılan kısımda varsayılan değer olarak Word bizlere belli başlı en çok kullanılan değerleri otomatik olarak göstermektedir. Bunlardan seçerek direk yapabiliriz. Ama ben sizlere word satır aralığı ayarlama kısmını detaylı şekilde anlatacağım. Bu yüzden ben hazır olan değerler üzerinden değil de Açılan menüden satır aralığı seçenekleri kısmından devam edeceğim. Çünkü bize lazım olan hem Word satır aralığı küçültme hem de Word satır aralığı büyütme olayıdır. Satır aralığı seçenekleri menüsü tıklandıktan sonra Word satır aralığı ayarlama için gerekli olan pencere açılacaktır.

Word Satır Aralığı

word satır aralığı ayarlama için 1 numaralı alanda yazı ile ilgili Hizalama yapılır. Metinin sağa yada sola yaslanması ayarları yada her iki yana yasla denilerek hizalama işlemleri yapılır.

word satır aralığı ayarlama için 2 numaralı alanda metin ile ilgili girinti ayarlarının yapıldığı kısımdır. Yazının yada seçili olan metinin ne kadar sağa yada sola kaydırılması gerektiği ve bu ayarlarının yapıldığı yerdir. Sağa yada sola sola almak istediğimizde cm olacak ayarlarını yapabiliriz. Bu özellik nerede kullanılır uzun bir metin içerisinde bir paragrafa dikkat çekmek için sağ yada sol kısımdan paragrafı ayarlayabiliriz. Yine aynı şekilde 2 numaralı alandaki girinti sekmesinde seçili olan metnin tamamını yada sadece ilk satırını özel olarak bizlere girinti kısmını ayarlayabiliyoruz. Girinti alanının özel kısmında 

3 numaralı alanda Word satır aralığı ayarlarının yapıldığı diğer bir alandır. Aralık sekmesi yani 3 numaralı alandaki Önce ve sonra kısımları mevcut. Bu alan seçili olan paragraf yada satır artık neyi seçtiyseniz, seçili alanı komple tek parça olarak kabul eder ve seçili alanın önceki boşluğu yada sonraki boşluğu ne olmalıdır değerleri arttırarak yada azaltarak ayarlama işlemlerini yapabiliyoruz. Şimdi asıl önemli olan noktaya geliyoruz. seçili alanda word satır aralığı ayarlarının yapıldığı kısım olup bu ayarı da 3 numaralı alandaki satır aralığı seçeneği olup açılır liste tıklandığında karşımıza hazır tanımlanmış en çok kullanılan bazı değerleri getirmektedir. Gelen bu değerlerden herhangi birin seçerek word satır aralığı ile ilgili word satır aralığı küçültme yada word satır aralığı ayarlama işlemini yapabiliyoruz.

Word Satır Aralığı Belirleme

Satır aralığı alanı tıklandığında hazır bazı değerler mevcut bu değeri seçtikten sonra ince ayar yapmak için hemen sağ tarafındaki değer sekmesi ile oynayarak ince ayar yapabiliyoruz. Yapılan her çalışmada Word Satır Aralığı resmindeki 4 numaralı alanda ön izleme kısmınıda yapabiliyoruz. Böylelikle word satır aralığı konusu sizlere word satır aralığı küçültme veya word satır aralığı değiştirme gibi alt başlıkları düşünerek detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

 

YORUM YAZIN