Word Alıntı ve Kaynakça Ekleme

Word Alıntı ve Kaynakça Ekleme

Genellikle Word ortamında Tez, Makale yada yayın yazılırken olmazsa olmazlardan kaynakça bölümü önem arz etmektedir. Her kesimin ister istemez kendisine Kaynakça nedir?  Kaynakça Yazım Kuralları nelerdir , kaynakça yazma, kaynakça oluşturma nasıl oluyor gibi sorulara cevap verdiğimiz zaman aslında sorunda çözülmüş oluyor. Kaynakça bir tez yada makale yazılırken içeriğinin nereden alındığını, kim tarafından yazıldığını, ne zaman yazıldığını ya da referans edilen kaynakta hangi sayfada olduğunu gösteren bir listedir. Kaynakça bölümü belki yada kitabın tezin en önemli kısmıdır bana göre. Neden diye soracak olursanız bir anlamada emek konusunda emek hırsızlığının önüne geçmiş hatta emeğe saygı noktasında çok önemlidir. Şimdi başlayalım. sırası ile hem sorgulayalım hem tartışalım ve devam edelim. Genellikle kaynakça denilince olmazsa olmazlarımızdan tabiki word 🙂 Bundan sonra word üzerinden devam edeceğiz. Konuyu Hiyerarşik sıra ile ele aldığımızda daha kalıcı ve de akılda kalır. Word de kaynakça hazırlama aşamasında ilk yapılacak metinlerin hazırlanması ve nereden alındığının bir kenara not edilmesi işiniz kolaylaştıracaktır. Ben burada işlerin daha rahat ve kolay bir şekilde anlaşılması için 2 sayfalık bir word sayfası ele alacağız ve bu iki sayfa üzerinden konuyu ele alarak devam edeceğiz.

kaynakça eklenecek sayfa

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi iki sayfamız mevcut bu sayfalardan 1. sayfada iki adet paragraf mevcut bu paragraflar üzerinden devam ederek word de kaynakça oluşturma ya başlayacağız. word de kaynakça hazırlama aşamasında öncelikle kaynakçanın nasıl istendiği çok önemlidir. Bu yüzden hangi kurum yada hangi üniversitede yazıyorsanız kurallarını iyi şekilde öğrenmeniz lazım. Neden kuralların iyi öğrenilmesi gerektiğini ileride değineceğiz.  Kurallar iyi öğrenilmezse en başında daha sonraki aşamalarda kaynakça düzenleme yoluna gidebiliriz. Bu işlem daha külfetli bir iş olur. Yukarıdaki şekilde 1. parafın sonuna gelerek tıkladığımızda imleç yanıp sönmeye başladıktan sonra; Sayfamızda Üst Menüden Başvurular menüsünden kaynakçanın stil kısmında stil kısmını belirliyoruz ve sonra Alıntı Ekle sekmesinden devam ediyoruz.

Kaynakça Eklenme Menüsü

Yukarıda da görüldüğü gibi Kaynak Oluştur penceresinde Kaynak türü kısmında kaynağın kitap mı? dergi mi? rapor mu? hangisi ise seçimini buradan yapıyoruz. Yapıldıktan sonra Yazar Kısmına Ad Soyadı Yazıyoruz. Eğer yazar ile ilgili detaylı bilgi gerekiyorsa Düzenle Butonundan açılacak olan pencereden detaylı bilgileri girmiş olacağız. Başlık Kısmına alıntının yapıldığı yazı başlığı, yıl ne zaman yayımlandığı, şehir nerden yayımlandığı, ve en sonunda yayıncı bilgilerini girerek Tamam diyerek eklemiş olacağız. Fakat Dikkat etmeniz gerek en önemli nokta önceki kısımlarda bahsetmiştim. Kaynak kısmında Stil belirlememiz olacak. Şimdi kalıcı olsun diye iki kaynakça gireceğim. 1 ve 2 olmak üzere. birinci kaynağı sizler ile paylaşacağım izlenecek yol aynı olduğunda sizler 2. kaynağı ekleyerek tamamlamış olacağız.

Kaynak Listesi

Tamam dedikten sonra artık kaynakçamızı eklemiş oluyoruz. Bu kaynakçanın nereye eklenmesini istiyorsak imleç üzerinde iken Üst Menüden

Başvurular>> Alıntı Ekle sekmesinden eklenecek olan alıntıyı seçerek ekleme işlemi yapıyoruz ve eklenmiş olan kaynağı(alıntı) istediğimiz yere ekliyoruz. Şimdi il başta oluşturduğumuz yukarıdaki şekilde kaynakçaları ekleyerek devam ediyoruz. Ben aynı yolla ikinci kaynağı gireceğim ve en sonunda kaynakça listemizi ekleyerek makalemizi bitirmiş olacağız. Şimdi sıra kaynakça listesinin ekleneceği sayfaya geldi. Sayfanın Baş kısmına gelerek imleç yanıp sönmeye başladığında 

Başvurular>> Kaynakça>>Kaynakça Ekle denildiğinde eklenmiş olan alıntı listesi aynı zamanda kaynakça listesi eklenmiş olacaktır.

 

Şekilde 

Kaynakça Listesi

Şekilde de görüldüğü gibi artık kaynaklarımız hazır ve değişiklik olduğunda tabloyu güncelleştirmeniz yeterli olacaktır. Alıntıları ve Kaynakçayı Güncelleştir menüsünden devam ederek otomatik kaynakça güncelleme kısmını yapabiliriz.

Kalın Sağlıcakla. 

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

2 YORUM

  1. Avatar

    Merhaba, apa formatında yazdığımız derlememiz için bir tezden alıntı yapacağız ve izlemiş olduğumuz adımlar ise şöyle; Başvurular> Alıntı Ekle> Yeni Kaynak Ekle ile açılan pencereden “Kaynak Türü”nü kitap, kitap bölümü, dergi makalesi, vs…. seçenekler var fakat biz TEZ olarak değiştirmek istiyoruz ama yok. Nasıl bir yol ile tezi kaynak gösterebiliriz?

    • Avatar

      Merhaba Hocam Maalesef öyle bir seçenek bulunmamaktadır. Ancak benim tavsiye makale olarak eklerseniz sorun teşkil etmez diye düşünüyorum. Teşekkürler Kolay gelsin

YORUM YAZIN