Windows 10 format nasıl atılır

Windows 10 format nasıl atılır

Bilgisayara Format Atmak

Günlük hayatımızda en çok kullandığımız işletim sistemlerinden biride Windows 10 dur. Ben bu makalemde bilgisayara format atmak olayını sizlere açıklamaya çalışacağım. Bilgisayara format atma konusu Kullanıcıların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. İşletim sistemi kullanılmaya başlandıktan sonra kullanıcıların en çok merak ettiği hatta cevabını aradığı soru bilgisayara format nasıl atılır sorusudur. Bu makalemde bilgisayarımda kullanmış olduğum işletim sisteminin windows 10 olması sebebi ile ben sizlere  adım adım Windows 10 format nasıl atılır konusunu anlatacağım. windows Format atmak olayı kullanıcıların en çok ihtiyaç duyduğu bir olaydır. Çünkü kullanılan bir bilgisayar zamanla donmalar kasılmalar sonucunda artık kullanılmaz bir hal alır. Dolayısıyla format atmak kökten bir çözüm elde etmek demektir. Adım Adım başlayalım.

Format atma işlemlerine geçmeden önce neler yapılması gerekir onlara bir bakalım. Öncelikle format atılacak olan bilgisayar için USB ortamında yada DVD ortamında Windows işletim sisteminin olması gerekiyor. Eğer elinizde herhangi biri yoksa Windows 10 indirme aracını kullanarak BURADAN indirebilirsiniz. Gerekli olan Windows indirildikten sonra artık format atmaya hazırız demektir. Öncelikle Ben Sizlere BİOS üzerinden giderek anlatacağım. 

Bilgisayara Format Nasıl Atılır

Bilgisayarda BİOS ayarlarından CD veya USB den başlat seçeneğini ayarlamamız gerekir. Eğer bu ikisinden birinden başlatmazsak format atma işlemi gerçekleşmeyecektir. İyi güzelde BİOS ayarlarına nasıl erişeceksiniz. Burası da önemlidir. Bilgisayarınız yeniden başlattığınızda (F2, F10 veya Delete) tuşlarından birine sürekli basmanız gerekmektedir. Hangi tuşa basacağınız konusu ise kullanmış olduğunuz bilgisayar marka ve modeline göre değişiklik gösterecektir. Google amcaya marka model girerek sorsanız BİOS giriş tuşunu sizlere gösterecektir. Artık adım adım Bilgisayara Format Nasıl Atılır hep birlikte bakalım.

 • Bios ayarlarının olduğu sayfa açıldıktan sonra Boot menüsünün altında 1st Boot Device kısmına gelerek CD yada USB seçerek devam edilir.
windows 10 format atma
 • USb yada CD seçildikten sonra Exit yaparak çıkış yapılır ve Bilgisayar yeniden kendiliğinden başlatılır. Bundan sonrası artık çorap söküğü gibi gelecektir. Yeniden başladıktan sonra aşağıdaki siyah ekran çıkacaktır ve bu ekranda herhangi bir tuşa basmamız gerekir. Enter tuşuna basarak artık kuruluma geçmiş oluyoruz.
Windows 10 CD önyükleme Sayfası
 • Artık windows 10 işletim sistemini kurmaya hazırız.
  windows 10 Kurulum Başlangıç

   

  Resimde görüldüğü Kullanılacak olan klavye ve kullanılacak olan dil seçilir ve next yada devam tuşuna basılarak devam edilir.

 • Bir önceki ekranda Next dedikten sonra artık windows işletim sisteminin kurulacağı pencere açılacaktır.
  windows 10 format İnstall

  Şimdi Yükle Yada Install now denilir denilir. Şimdi Yükle denildikten sonra windows 10 Koşulları kabul etmemiz gerekmektedir.

  windows 10 format Kullanım Koşulları

   

 • Next yada ileri denildikten sonra açılacak olan pencerede windows yükseltilsinmi yenidenmi yüklensin şeklinde iki seçenek çıkmaktadır. Gelen ilk seçeneği kullanırsanız Bilgisayarınızdaki veriler korunur sadece Windows yüklersiniz. İkinci seçenek seçilirse Bilgisayar sil baştan yapılandırılır ve devam edilir. Benim en çok tercih ettiğim yöntem ikinci yöntemdir.
  windows 10 format Seçme

   

   

 • Açılan pencerede Bilgisayarda bulunan sürücüler gelecektir. Daha önce C Diski yada D diski gibi bölme işlemi yapmışsanız 2 adet disk gelecektir. Eğer daha önce böyle bir bölme yapmamış iseniz tek disk olarak gelecektir. Buradan direk devam da edilir yada disk bölme işlemini yapabiliriz. Ben her zaman kişisel olarak disk bölme tarafındayım ki sizede tavsiye ederim. Bu makalemde bölmeden devam etmiş gibi davranacağım.
  windows 10 Disk Bölme

  Next Tuşuna bastıktan sonra açılan pencerede artık kurulum bitme noktasına gelmiş oluyor.

   

   

  windows 10 Format Bitme

Böylelikle windows 10 işletim sistemi yüklü olan bir bilgisayarda Bilgisayara format atmak denilince neler yapılır, bilgisayara format nasıl atılır sorusunun cevabını sizlere vermiş olduk. Umarım faydalı olmuştur. Lütfen Bilgisayara format atma konusu ile ilgili takıldığınız nokta olursa yorum kısmına sormayı unutmayın. Teşekkürler

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

 

YORUM YAZIN