SSD ve HDD Arasındaki Fark

SSD ve HDD Arasındaki Fark

Günlük hayatımızda Bilgisayar kullanan herkesin duyduğu bir kavramdır HDD(Harddisk) yada SSD kavramını.  Bu makalemde ben sizlere HDD ve SSD kavramlarını açıklayacağım. Çalışma mantıklarının nasıl olduğunu açıklayacağım. Bilgisayar kullananlar bilir teknolojik anlamda ilk tanıştığımız kavram HDD olayı yani Harddisk olayıdır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte SSD kavramı hayatımıza girmeye başladı. Şimdi sırası ile HDD kavramını akabinde SSD kavramını açıklayacağım. Genel olarak baktığımızda her ikisi veri depolamak için kullanılmaktadır. Aralarında çalışma prensibi açısından farklılıklar vardır.

HDD(Harddisk) Nedir

Harddisk son zamanlarda halk arasında kısaltılmış şekli olan HDD olarak ifade edilmeye başlanmıştır. Kısaca Bilgisayar ortamında veri depolamasını sağlayan donanımdır. Kısaca veri ihtiyacını karşılayan donanım olarak da tanımlayabiliriz. Bilgisayarda her belgenin barındırıldığı depodur.

HDD(Harddisk)

HDD(Harddisk) Çalışma Prensibi

Çalışma mantığını açıklamaya geçerken şunu unutmamak gerekir. Bir harddisk de veriler dosya şeklinde kaydedilir. byte mertebesinden dosyalar halinde kayı yapılır. Bilgisayar ortamında bir işlem yapılırken HDD ortamında kayıt halinde bulunan dosyalardan istek te bulunuruz. Bu isteklerimize HDD byte mertebesinde olacak şekilde istediğimiz alanları CPU ya gönderir. Burada saniyedeki aktarılan verinin byte miktarına veri hızı denir. Ortalama olarak veri aktarma hızı 4 megabayt ile 40 megabayt arasında değişkenlik gösterir. Bilgisayar ortamında bir dosya aradığımızda CPU dan isteriz. CPU kanalı ile veri transferi sağlanır. Harddisk plakalar arasında yer alan manyetik alanlarda bulunan veriler, okuma yazma aparatı ile okunur ve yazılır. HDD ortamında disk dönmeye başlar ve başladıktan sonra Okuma yada Yazma işlemlerini yapmış oluruz gerekli ekipmanlar sayesinde. 

SSD  Nedir

SSD Mevcut elimizdeki verilerin depolanması için mekanik parçalar yerine bellek yongalarından ve dahili devrelerden faydalanılarak yapılmış sürücülere SSD denir.

SSD

SSD Çalışma Prensibi

Aslında işin aslına baktığımızda amaç olarak HDD ile aynıdır. Her ikisi aynı görevi görür. Amaç her ikisinde veri depolamadır. Fakat veri depolarken SSD‘nin HDD‘den farkı flash bellek denilen bir tür bellek birimi kullanmasıdır. RAM’e benzetebiliriz. RAM den farkı Elektrik kesintilerinde RAM silinir SSD silinmez kalıcı olarak kalır.

SSD ve HDD Arasındaki Fark

Aslında baktığımızda arasındaki en bariz fark HDD lerde dönen diskler mevcut ve bu diskler üzerinde veriler yazılır. SSD lerde hareket halinde bir parça bulunmamaktadır. SSD ler HDD lere göre çok daha hızlı açılabilmektedir. Bundan dolayı çok tavsiye edilen bir depolama birimidir. Fakat fiyat olarak HDD lere göre çok daha pahalı olan bir birimdir.

HDD(Harddisk)
SSD

Kısaca HDD ve SSD nedir sizlere açıklamaya çalıştım. Bu makalemde üstünkörü olarak geçtim özellikle Umarım Faydalı Olmuştur.

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

 

 

YORUM YAZIN