Hosting Domain Nasıl Alınır

Hosting Domain Nasıl Alınır

Ben bu makalemde sizlere Domain nasıl alınır? veya Hosting nasıl alınır gibi başlıkları sizlere açıklamaya çalışacağım. Öncelikle ben bu makaleyi yazıya dökerken sıfır bilgiye sahip olduğunuzu varsayarak konuyu sizlere açıklamaya çalışacağım. Hiç bir zaman şunu unutmayın eğer web sitesi kurmak istiyorsanız başvuracağınız iki yer vardır. Domain ve Hosting dir. Çünkü domain insanların sizlere ulaşması için kullanmış olduğu adresin ismidir. Hosting ise sitenize dair ne varsa hepsinin tutulduğu alandır. Bunlardan dolayı domain ve hostin alınırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? domain nasıl alınır?  hosting nasıl alınır? konularını sizlere açıklayacağım.

Domain nedir

Domain nedir bana göre cevap verilmesi gereken hatta en iyi anlaşılması gereken konulardan bir tanesidir. Neden önemlidir? Çünkü satın aldığımız şey nedir tam olarak ne işe yarar bunu bilmek çok önemlidir. satın aldığımız domain adresi nin görevi ve amacını öğrendiğimizde artık konu bizim için çok daha anlaşılır ve basit hale gelmiş olur. Domain demek insanların siteniz ile iletişimini sağlayan bir adres demektir. örneğin www.fakiryaziyor.com gibi yada www.memurlar.net gibi. Kullanıcılara satın almış olduğunuz domain yani adres sayesinde sitenize ulaşırlar. internet arama çubuğuna yazarak ulaşırlar. Domain ücret karşılığında satılır. Satın alınırken en az 1 yıl olacak şekilde adınıza kayıt yaptırılır. Tabi siz bu 1 yıllık süreyi uzatabilirsiniz. Benim size tavsiyem 5 yılık olarak alın ve her yıl domain alma işi ile uğraşmayasınız.

Hosting nedir

Bir üstteki başlıkta domain nedir konusunu sizlere açıklamaya çalıştım. Artık domain nedir sorusunun cevabını az çok biliyoruz. Hosting nedir konusunu sizlere biraz açıklayalım. Hosting nedir sorusuna verilecek olan en güzel cevap aslında veri depolama ünitesi ve kontrol merkezidir olarak tanımlayabiliriz. Hosting olmazsa eğer aslında hiçbirşey olmaz olarak da alabilirsiniz. Hosting  alınırken alacağınız firma çok önemlidir. çünkü hosting ve domain alındıktan sonra muhtemel çıkacak sorunlarda tarafınıza verilecek olan teknik destek açısından hosting ve domain alınacak olan firmayı iyi seçmemiz gerekir. Aksi halde çok uğraşırsınız.

Domain Nasıl Alınır / Hosting Nasıl Alınır

Bir üst başlıkta Hosting Nedir ve Domain Nedir kısmında anlattığım gibi Domain nasıl alınır ve Hosting nasıl alınır kısımlarının önemli olduğuna değinmiştim. Şimdi ben sizlere domain nasıl alınır hosting nasıl alınır detaylı şekilde açıklayacağım. Öncelikle domain ve hosting hangi firmadan alınır buna karar vermeniz gerekir. Çünkü belki hosting yada domain alınırken en önemli aşamasıdır firma seçimi. Ben kendim Turhost firması ile çalışıyorum. Turhost firması ile çalıştığım içinde çok mutluyum. Çünkü Teknik açıdan destek mükemmel şekilde veriliyor. Bir firma seçilirken teknik destek ve sağlamış olduğu hostun hızı ve kullanmış oldukları teknik anlamda cihazların kalitesi çok ama çok önemlidir. Çünkü açmış olduğun sitenin direk performansına yansıyor.  Şimdi domain nasıl alınır Hosting nasıl alınır ona bakalım. Bunun için öncelikle firma web adresini açıyoruz. Almak istediğimiz domain adını öncelikle sorguluyoruz. Neden sorgulama gereğini duymamız gerekiyor? Çünkü daha önce almak istediğimiz domain satın alınmış olabilir. Bunun için öncelikle sorgulama işlemini yapıyoruz.

Domain Sorugulama
Domain Sorugulama

Domain sorgula denildikten sonra açılan sayfada almak istediğimiz domain adını yazarak gerekli sorgulamamızı yapıyoruz. Ben örnek olsun diye deneme ve  fakiryaziyor şeklinde iki adet domain sorgulayacağım. deneme.com domaini alınabilir konumda fakiryaziyor.com domain ise benim almış olduğum domain olduğu için alınmayacak pozisyonda olan domaindir. Aradaki farkın görülmesi için sorgulayıp sonuçlarını sizlere sunacağım. Öncelikle ben fakiryaziyor isiminde domain sorguladım ve sonucu aşağıya çıkarılmıştır.

domain nasıl alınır
domain nasıl alınır

görüldüğü gibi fakiryaziyor olarak sorgulama yaptığımızda müsait olan domain isimlerini bana gösteriyor. Eğer domain müsait değilse hemen yan tarafında transfer ibaresi çıkacaktır. Ben fakiryaziyor.com domainini kullandığım için müsait değil diye uyarıda bulunmaktadır. Müsait ise Kayıt ibaresi çıkacaktır. Bu şekilde domain sorgulama nasıl yapılır öğrenmiş olduk. Bu şekilde domain boşta mı değil mi öğrenebiliyoruz. Gerekli sorgulamalarımızı yaptıktan sonra artık sıra hosting domain nasıl alınır buna bakalım. Benim size tavsiyem domain ve hosting tek paket olarak alınmasıdır. Eğer wordpress kullanacaksanız ki bence başka platform denemeyin paket olarak alın derim size ben. Yine Turhost ana sayfasına gelerek menüden;

Web sitesi açmak için neler gerekli
Web sitesi açmak için neler gerekli

WordPress hosting seçildikten sonra karşımıza tercih edeceğimiz hosting paketleri gelecektir. Gelen bu paketlerden birini seçerek devam edebilirsiniz.

web sitesi hosting
web sitesi hosting

Bu paketlerden birini seçtikten sonra adım adım hosting nasıl alınır veya domain nasıl alınır sorularına vereceğimiz cevabın sonuna yaklaşmış bulunuyoruz. karşımıza alan adını gireceğimiz ve sorgulayacağımız sayfa açılacaktır. Ben test amaçlı deneme06 diye bir domain sorguladım;

Domain Sorgulama
Domain Sorgulama

Domain sorgula dedikten sonra karşımıza müsait olan domainlerin listesi gelecektir. Bunlardan .com uzantılı domaini seçtim ve devam ettim. Benim size tavsiyem sizde com uzantılı domaini tercih edebilirsiniz.

Domain Sorgulama 2
Domain Sorgulama 2

Bu sayafa da kaydet ve kullan butonuna bastıktan sonra artık domain nasıl alınır yada hosting nasıl alınır sorusunun son aşamasına gelmiş bulunmaktayız.  Kaydet ve kullan dedikten sonra sepetimizin son hali çıkacaktır.

Hosting Nasıl Alınır
Hosting Nasıl Alınır

görüldüğü gibi artık domain ve hosting almaya hazır bir şekilde bizleri bekliyor. Satın alınma işlemini tamamlayarak domain nasıl alınır yada hosting nasıl alınır sorusuna cevap vermiş bulunuyoruz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Kalın sağlıcakla…

 

2 YORUM

  1. Avatar

    bu faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim hocam

YORUM YAZIN