Excel Yüzde Hesaplama

Excel Yüzde Hesaplama

Excel Yüzde Hesaplama nasıl yapılır ben bunu sizler için bu makalemde anlatmaya çalışacağım. Öncelikle şunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Temel anlamada excel bilgisine herkesin sahip olması gerekir. Eğer Excel kullanıyorsanız ve excel ile dört işlem den toplama yada çarpma yapıyorsanız mutlaka Excel Yüzde Hesaplama işlemini yapabilmeniz lazım. Şimdi ben Excel Yüzde Hesaplama işlemini örnek vererek sizlere anlatacağım.

Excel Yüzde Hesaplama

Öncelikle Konunun daha net anlaşılması için kurulu bulunan Microsoft Excel Programını açıyoruz. Öncelikle mantık olarak yüzde hesaplama nedir ona bakalım. Yüzde demek parçanın yada sayının yada cismin 100 parçaya bölünmesinden sonra kaç parçanın alınacağı ile ilgili bir durumdur.

Örnek Olarak 100 sayısının yüzde 8’i kaç eder diye bir soru soralım. Öncelikle Sayıyı 100 eşit parçaya bölüyoruz. 100/100=1 eder. Bizden yüzde 8 istendiğinden çıkan sonucu 8 ile çarpıyoruz. Buda bize istenen yüzde değeri vermektedir.

Yüzde 8=(100/100)x8=8

Burada basit yöntem ile matematik de yüzde hesaplamayı öğrendik. Bu mantığı kullanarak Excel Yüzde Hesaplama nasıl yapılır onu öğreneceğiz. Ben burada örnekler ile devam edeceğim.

Excel Yüzde Artış Hesaplama

Excel Yüzde Artış

Burada görüldüğü gibi Excel Yüzde Hesaplama ile C2 hücresinde gerekli olan formülümüzü yazdıktan sonra yüzde hesaplama işlemini yapmış oluyoruz.

Excel Yüzde Hesaplama İle KDV Hesaplama

Bu başlık altında ben sizlere Excel Yüzde Hesaplama Yöntemini kullanarak  KDV dahil ve KDV hariç fiyatları çıkarmaya çalışacağız. Örnek 1500 TL KDV dahil olan bir ürünün fiyatı KDV hariç kaç TL’dir bunu Excel Yüzde Hesaplama ile bulmaya çalışacağız.

Excel Yüzde HesaplamaKDV

Excel Yüzde Hesaplama kısaca mantık olarak bu kadar.

 

YORUM YAZIN