Excel Makroda Değişken Tanımlama

Excel Makroda Değişken Tanımlama

Değişken Tanımlama yada Excel Makroda Değişken Tanımlama olayının iyi ve net anlaşılması için öncelikle Excel de belirtilen Değişken nedir sorusuna cevap vermek gerekir. Bu sorulara cevap vermeden önce Makro nasıl açılır Makro nedir sorularına cevap verdiğimiz Excel Makro Yazma-Makro Yazmaya Giriş yazımda detaylı bir şekilde anlatmıştım. Şimdi konumuza dönelim.

Değişken Nedir?

Değişken; programı kullanacak olan kullanıcılar tarafından, program kullanım esnasından kullanılan bilgilerin tutulduğu birer elemandır. Bu elemanlar sabit elemanlar değildir.  Kısacası geçici olarak çalışan bir depo olarak işlem görür. Bilgiyi hafızasında tutarak işlem bitene kadar hafızada tutmasını sağlayan işlemler bittikten sonra ise hafızasını boşaltan eleman olarak tanımlanabilir.

Değişken Nasıl Tanımlanır?

Bilgisayar ortamında geliştirilen yazılımlarda değişken tanımlama işlemlerine başlarken değişken tanımlaması yapacağımız söylememiz gerekir. Çünkü Yazılı dilinde değişken tanımlama tarzında herhangi bir işlem yapılacak ise önceden bildirilmesi gerekir aksi takdirde hiç bir şey ifade etmez. Değişken Tanımlarken Dim komutu ile tanımlamaya başlanır ve sonra devam eder. Peki Dim nedir?  Türkçedeki karşılığını merak ediyorsanız boyut miktar ebat kavramlarını karşılayan bir terim olarak düşünebilirsiniz.

Dim   Değişkenİsmi   Veri Tipi

Şekilde Tanımlanır. Burada Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta değişken tanımlarken Değişkenİsmi kısmında kelime içerisinde hiç bir şekilde boşluk bırakılmamasıdır. Veri tipi kısmı ise ihiyaca göre string(cümle) yada integer(rakam) vs. artık hangi tip değişken tanımlanacaksa yazılır ve devam edilir. 

Veri Tipleri Nelerdir

Excel makroda kod yazmak için temel anlamda Visual Basic Kod bilgisine sahip olmamız gerekir. Çünkü Visual Basic Kullanılacaktır. Şimdi veri Tiplerine bakalım.

Boolean Veri Tipi

Mantıksal işlem yapıldığında kullanılır. Sonuç yanlış yada doğru olarak döner. True=doğru yada False=yanlış

Byte Veri Tipi

Tam sayı değerlerini ifade eder. 0 ile 255 arasındaki tam sayı değerlerini ifade eder

Char Veri Tipi

Tam sayı değerlerini ifade eder 0 ile  65535 arasındaki sayıları ifade eder.

Date Veri Tipi

Tarih şeklindeki verilerin tutulması için kullanılır

Double Veri Tipi

Sayısal verileri Tutar. Bu veri tipi  1.7E +/- 308 (15 basamak)  arasında değer alabilmektedir. 

İnteger Veri Tipi

Tam sayı sayısal değerleri içeren bir değişkendir.

Long Veri Tipi

Daha Büyük aralıkta tam sayı sayısal değerlerin tutulması için kullanılan veri tipidir.

String Veri Tipi

Metin türünde verilerin tutulması için kullanılan veri tipidir.

 

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.