Excel Formüller Çarpma-Bölme-Toplama-Çıkarma

Excel Formüller Çarpma-Bölme-Toplama-Çıkarma

Excel Formüller Excel programının olmazsa olmazlarındandır. Bu makalemiz de Microsoft Excel üzerinde En Çok kullanacağımız ve işimize en çok yarayan formülleri detaylı bir şekilde sizlere açıklayacağım. Konunun daha net anlaşılması için Excel sayfamızı açıyoruz. açılan sayfa üzerinden devam edelim. Eğer Excel formül yazma işlemi yapılamıyorsa aslında Excel programını bilmiyoruz demektir. Şimdi genel amaçla test Excel sayfamızı oluşturuyoruz. Bu test sayfa üzerinden devam edelim.

Excel Formüller

Yukarıdaki şekilde hücrelerin hangi hücre olduğunu yazdık. Eğer hücre değeri nasıl bulunur şeklinde bilgi sahibi değilseniz lütfen “Excel Toplama” yada “Excel Çarpma” makalemizi okumadan geçmeyin. Öncellikle her formül = işareti ile başlar gerisi artık ne işlem yapılacaksa devam eder. Unutmayın formül yazılırken boşluk kullanmayalım.

Excel Toplama:

Formülü    ==TOPLA(A2+B2)

B3 Hücresi ile E3 hücresini toplar. Burada sadece 2 tane hücre ile işlem yaptığımızda ; işareti kullanıldı. Eğer B3 hücresi ile E3 arasında kalan diğer hücrelerinde değerlerini alıp toplamak istediğimizde ; işareti yerine : işareti kullanılır. =TOPLA(A2+B2)

Excel Toplama

Excel Çıkarma:

Formülü   =(A2-B2)

A2 Hücresinden B2 hücresini çıkarır. Çıkarma işleminde toplama işleminde olduğu gibi TOPLA şeklinde bir formül yoktur.

Excel Çıkarma

Excel Çarpma:    

Çarpma İşlemi mantık olarak diğer işlemler ile aşağı yukarı aynıdır. Burada iki şekilde çarpma işlemi yapacağız. Birincisi iki sayıyı çarpma. İkincisi Birden fazla sayıyı çarpma. İlk olarak iki sayı üzerinden devam edeceğiz.

 

Excel İki sayıyı çarpma Çarpma

Şekilde de görüldüğü gibi hücreye formül yazamaya başladığımızda Sayı 1 sayı 2 şeklinde sonsuza kadar devam edecek olan hücreleri yazabiliyoruz. Şöyle ikinci bir örnek ile devam edelim. değerlerin hepsi ya aynı sütunda yada aynı satırda olmuş olsun. Örnegin A1 hücresinden A15 hücresine kadar değerler olsun. bu değerlerin çarpılması istenirse yukarıdaki gibi tek tek yazmak yerine daha kullanışlı ve kısa formül ile devam edebiliriz.

Excel Ardışık Sayı Çarpma

Excel Bölme:  

Excel Bölme İşlemi Yapılırken yine çıkarma işleminden bahsettiğimiz gibi herhangi bir formül mevcut değildir. Direk bölme işlemi ile başlanır ve sonuç istenen hücreye yazılır.

Excel Bölme İşlemi

Bu makalemiz bu kadar umarım faydalı olmuştur. Lütfen Aklınıza takılan soru olursa yorum olarak sormayı unutmayalım. Kalın sağlıcakla

 

YORUM YAZIN