Excel Düşeyara Formülü Nasıl Kullanılır

Excel Düşeyara Formülü Nasıl Kullanılır

Düşeyara Formülü

Bu makalemde ben sizlere adım adım Düşeyara formülü nedir? Excel Düşeyara denilince aklımıza ne gelmelidir? Excel düşeyara formülü nasıl yazılır vb. gibi soruların cevabını vermeye çalışacağım. Öncelikle Düşeyara formülü denilince aklımıza ilk gelen ortam Microsoft Excel programını açmamızdır. Excel programı; herkesin çok sık kullandığı özellikle Muhasebe anlamında çok sık kullanılan bir programdır. Şunu unutmamak gerekir günlük hayatımızda kullandığımız Excel programını Excel yapan temel özelliği aslında gizli dünyasında barındırmış olduğu formüllerdir. Bu formüller sayesinde hayatımızın vazgeçilmezi Excel programıdır. Düşeyara formülü excel ortamında kullanılınca ancak anlam kazanmaktadır. Öncelikle Excel Düşeyara daha doğrusu düşeyara formülü denilince aklımıza ne geliyor bunu sizlere açıklamak gerekiyor. Mantığını kavradıktan sonra formülü uyarlamak belki en son yapılacak iştir. Excel Düşeyara demek ; Excel ortamında açılan bir sayfada iki tablo arasında tablonun birinde gereksinim duyulan bir veriyi diğer tablodan bularak bizlere getiren bir formüldür. Excel düşeyara farklı sayfalarda da yapılabilir. Birden fazla sayfa açılmış ve bu sayfalar arasında çalışma yapılacak ise Excel düşeyara farklı sayfalarda nasıl yapılır ileriki başlıkta öğreneceğiz.

Excel Düşeyara

Bu başlık altında ben sizlere Düşeyara formülü nasıl kullanılır veya Excel Düşeyara nasıl yapılır konunun daha iyi anlaşılması için sizlere açıklık getirmeye çalışalım. Mantık olarak Excel Düşeyara formülü nün mantığını anlamaz isek pek de bir anlam ifade etmez bizim için. Burada konunun daha iyi ve net anlaşılması için bir örnek üzerinden devam etmek en mantıklı olanıdır. Örnek olsun diye Excel sayfamızı açtık. Açılan bu sayfada Fabrikaların olduğu il isimleri, İllerde bulunan Şirket isimleri, Hangi sektörde oldukları ve en sonunda Ödenek miktarlarının olduğu alan olacak şekilde bir tablo üzerinden devam etmemiz konuyu daha anlaşılır hale getirecektir. Tam burada Düşeyara formülü nasıl kullanılır sorusunun cevabını vermiş olacağız.

Excel Düşeyara Formülü

Görüldüğü gibi Çalışma Kitaplığımız mevcut bu çalışma kitaplığımızda Ana Sayfa ve Ödenek Miktarı olmak üzere iki çalışma sayfamız mevcut. Tam burada biz düşeyara formülü nasıl kullanılır daha anlaşılır bir şekilde göreceğiz. Ana sayfa kısmında illerin şirket isimlerin ve en sonunda Ödenek Miktarının olduğu bir sütun mevcut. Ödenek Miktarı sayfasında ise yapılan ödenek listesi mevcut.

Excel Düşeyara Formülü Formül

 

Burada şekilde de görüldüğü gibi çalışma kitaplığımızda Ana Sayfa ve Ödenek Miktarı olmak üzere iki sayfamız mevcut. Burada bizden istenen ödenek miktarı sayfasındaki ödenek miktarlarının Ana Sayfadaki ilgili hücrelere aktarılmasıdır. Aktarma işlemi yapılırken de il isimlerine göre yapılması gerekmektedir. Tam burada bizler excel düşeyara formülü nü kullanarak işlem yapacağız. 

Excel Düşeyara Formülü Yazımı

Burada amaç Ödenek Miktarı sütununu doldurmaktır. En baştaki hücreye gelerek = sembolü ile başlıyoruz. Düşeyara yazdıktan sonra parantez açıldığında bizden istenen değerler(aranan_değer, tablo_dizisi, Sütun_indis_sayısı, aralık_bak) görülmektedir. Bu değerleri girdiğimiz taktirde ancak Düşeyara formülü çalışır durumda olacaktır. İyi güzelde sütun indis nedir, tablo dizisi nedir sütun indis sayısı nedir bunu merak edebilirsiniz. En başında da dediğim gibi eğer mantık anlaşılır ise formül en kolay kısımdır. excel düşeyara formülü ancak ve ancak aşağıdaki kavramları anladıktan sonra bizim için anlam kazanmaya başlayacaktır.

aranan_değer= bizim hangi değerleri baz alarak formülü kullanacağımız sütundur. Ana Sayfa çalışma sayfasındaki Fabrika Yeri Sütunudur.

tablo_dizisi= verinin hangi tablodan aranacağıdır. Bizim için önemli olan ödenek miktarı olduğu için bu değeride ÖdenekMiktarı sayfasında yer alıyor.

Sütun_indis_sayısı= almak istediğimiz değerin hangi sütunda olduğunu göstermek için kullanırız.

aralık_bak= burada kesin sonuç mu gelsin yada yakın sonuç mu gelsin karar verdiğimi kısımdır. 

Şimdi formülü görsel hale getirelim.

Excel Düşeyara Formülü Genel

Excel düşeyara formülü nü yazdıktan sonra Enter tuşuna basarak devam ediyoruz. ve sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

Düşeyara

Görüldüğü gibi 40 olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada yazmış olduğumuz düşeyara formülü sadace bir hücre için yazılmış oldu. Bizim amacımız yazılmış olan düşeyara formülü nü diğer hücreler içinde uyarlamak olacaktır. Bunun için maus ile 40 yazılan hücrenin üzerine gelerek ve maus + sembolünü aldığında tıklayarak sürükleme yöntemi ile aşağı sürüklüyoruz. Hücreler bittiğinde mausu bırakıyoruz. Değerler otomatik olarak gelecektir.

Düşeyara Son Hali

 

Böylelikle excel düşeyara denilince ne anlamamız gerektiğini düşeyara formülü nasıl kullanılır bunu öğrenmiş olduk. Bu konu ile ilgili Düşeyara formülü nasıl kullanılır mantık olarak sizlere açıklamaya çalıştım. Excel düşeyara ile ilgili lütfen sorularınız olursa sormayı unutmayın.