Excel de Seçili Hücre Kilitleme

Excel de Seçili Hücre Kilitleme

Excel de Seçili Hücre Kilitleme Nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce Excel de hücre kilitleme nedir? Excel de hücre kilitlemesi nasıl yapılır  gibi sorulara cevap vermek ve konuya devam etmek en mantıklısıdır. Şimdi ben sırası ile sizlere Excel ortamında hücre kilitleme olayını anlatacağım. Hazırsanız başlayalım Excel hücre kilitleme konusuna başlayalım.

Hücre Kilitleme Nedir

Excel de Hücre kilitleme olayı düz mantık ile düşündüğümüzde basit bir şekilde hücreye kullanıcı tarafından erişimin bir anlamda engellenmesidir. Kullanıcı Excel hücre kilitleme yada halk arasında excel hücre dondurma diyer tabir edilen  işlemini yaparken hiç bir şekilde hücreye veri girişi yada veri silme olayını yapamıyor. Basit mantık ile baktığımızda Kısacası son kullanıcının hücreye giriş ve çıkışının engellenmesidir. 

Excelde hücre kilitlemesi nasıl yapılır

Hücre kilitleme excel de nasıl yapılır konusuna geçmeden önce Yukarıda Hücre Kilitleme Nedir kısaca sizlere anlatmaya çalıştım. İyi güzelde ben bu hücreleri nasıl kilitleyeceğim diye mutlaka soruyorsunuz. Şunu özellikle belirtmek isterim. Yapılan bir işin neden yapıldığını bilmeden yapmak bana göre pek de bir anlam ifade etmiyor. O yüzden Hücre kilitleme nedir onu kısaca anlattım artık nedir diye bir soru ile karşı karşıya kaldığınızda mantık olarak kavradığımız için yolumuza devam edebilir ve yorum yapma hakkına sahip olabiliriz. Hücre Nasıl kilitlenir sorusuna cevap vermek için hemen Microsoft Excel uygulamamızı açıyoruz ve bir örnek üzerinden devam ediyoruz. Açılan Excel uygulamamızda öncelikle tüm hücreleri seçerek kilidi kaldırmamız gerekiyor.

Excel Hücre Kilidi Kaldırma
 • 1 Numaralı alana tıklanarak tüm hücreler seçilir. Seçildiğinde arka zemin komple görüldüğü gibi gri görünecektir. Daha sonra yine aynı şekilde 1 numaralı alanda  sağ tıklanır Hücreleri biçimlendir sekmesinden devam edilir. Açılan pencerede Koruma sekmesinin altında 2 numaralı alandaki Kilitli kısmının işaretini kaldırdıktan sonra tamam denilir. Tamam denildiğinde tüm hücrelerdeki kilidi kaldırmış oluyoruz.
 • Tüm kilitleri kaldırdıktan sonra kilitlemek istediğimiz hücreleri seçerek sağ tıklanır Hücreleri biçimlendir sekmesinden yine devam edilir. ve koruma sekmesinin altında Kilitle işaretini koymamız gerekir.

Excel Hücre Kilitleme Nasıl Yapılır mantığının daha iyi anlaşılması içi Yukarıdaki resimde bir öğrenciye  sınıfa ait derslerin 1. sınav ve 2. sınav notlarının yer aldığı ve bu notların ortalamasının yazıldığı bir tablo mevcut. Bu tablo üzerinden devam edeceğim. Mantık olarak baktığımızda kilitlenmesi gereken bir hücre var ise notların girildiği hücreler değil de ortalamanın yazıldığı hücrelerdir. Pekin neden diye soruyorsunuzdur haklı olarak. Biz burada ortalamanın yazıldığı hücrelere hücre kilitlemeden önce gerekli formülü tanımlarız. Ondan sonra hücreyi kilitleyerek artık hücrelere yazdığımız formülü dokunulmaz hale getiriyoruz. Hücre kilitleme olayı genellikle formüllerin yazıldığı hücrelerde kullanılır. Çünkü formülün bozulmaması adına kilitlemek en mantıklıdır. Kilitlemek istediğimiz hücreleri seçiyoruz. Seçtikten sonra Hücre Biçimlendir sekmesinden devam ediyoruz. Hücre biçimlendirme sekmesi için hücreler seçili halde iken sağ tıklanır Hücre Biçimlendirme denilir.

Hücre Kilitleme

Hücre Biçimlendirme sekmesinden sonra açılan pencerede Koruma kısmından devam ediyoruz.

Excel Hücre Kilitleme Olayı

Koruma sekmesinde geldikten sonra Kilitli seçeneğini işaretleyip Tamam diyoruz. Normalde tamam dedikten sonra sayfada herhangi bir koruma yada hücrede kilitleme olayı gerçekleşmeyecektir. Tamam denildikten sonra Hücreler seçili halde iken üst menüden devam ediyoruz. Gözden geçir sekmesinin altında yer alan sayfayı koru yada çalışma kitabını koru sekmesinden devam ediyoruz. Ben burada sayfayı koru sekmesinden devam edeceğim.

Gözden Geçir>>Sayfayı Koru

Sayfayı Koru denildikten sonra küçük pencere açılacaktır.

Excel Hücre Kilitleme Sayfayı Koru

Açılan bu pencerede hücreleri kilitlemek için tamam dememiz yetiyor. Fakat burada direk tamam diyerek devam edersek bir açığı gözden kaçırmış oluruz. Başka bir kullanıcı geldiğinde korumayı kaldır dediği zaman benim kilitlemiş olduğum hücrelerin aslında pek de güvenlik anlamında bir önlemini almamış olurum. Bunun için resimde de görüldüğü gibi mavi kare içerisine aldığımı kısma hatırlayacağınız bir parola mutlaka yazmanızı özellikle tavsiye ederim. Parolamız yazdıktan sonra tamam denilir ve hücreler kilitlenmiş olur. Kilitlenmiş olan hücrelere tıklandığında aşağıdaki gibi uyarı verilecektir.

Hücre Kilitleme Mesaj

Böylelikle Excelde hücre kilitlemesi nasıl yapılır, Excel de seçili hücre kilitlemesi nasıl yapılır sorularına açıklık getirmeye çalıştım. Lütfen sorunuz varsa yorum olarak sormayı unutmayalım. 

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

 

 

3 YORUM

 1. Avatar

  Merhabalar
  Ben bir excel tablosunda bazı hücreleri kilitledim bazılarını kilitlemedim. Kilitlemedigim hücrelere farklı kullanıcılar tarafından veri girişi olacak. Bu hücrelerde formüller bulunmaktadır. Benim sorum şu: bu hücrelere başka bir yerden copy paste ile veri girilmesi nasıl engellenir. Çünkü bu şekild e giriş yapıldığında hem formüller siliniyor hemde format bozuluyor.
  Tesekkurler

  • Avatar

   Hocam öncelikle merhabalar. Güzel bir noktayı yakalamışsınız. Öncelikle size tavsiyem hücre kilitleme yapacaksanız dinamik olan hücreyi kilitlemenizdir. Dinamiklikten kastım formül yazılmış olan hücre anlamındadır. Zaten bu tarz formül yazılmış olan hücrelerin yapısını korumak adına hücre kilitleme yapılır. Copy Past olayına gelince mevcut menü kullanılarak yapılacak olan bir çalışma değildir. Eğer kod bilgisine sahipseniz makro yazarak sorunu çözebilirsiniz. Eğer makro konusunda bilgi sahibi iseniz sizinle kodları paylaşayım. Makro ile ilgili Bilgi sahibi değilseniz benim tavsiyem hiç bulaşmayın 🙂 Bu yüzden eğer kilitleme olayını kullanacaksanız mutlaka formül yazılmış olan hücreyi kilitlemenizdir. Aksi durumda hem çok uğraşırsınız hem boşa enerji harcamış olursunuz. Umarım faydalı olmuştur. Kolay gelsin iyi çalışmalar

 2. Avatar

  Düşeyara her excel kullanan kişi için en önemli formüllerdendir. Detaylı anlatımınız için teşekkür ediyorum.
  https://www.furkanbaskak.com.tr