DOMAİN NEDİR

Domain

Bu makalemde ben sizlere internet sitesi kurulurken olmazsa olmazlarımızdan olan domain olayını sizler için açıklayacağım. Bilmeyenlerimiz vardır belki domain demek etki alanı demektir. Türkçesi  alan adı olarak da söylenir. Öncelikle şunu söylemeden geçmek istemiyorum. İnternet sistemlerinin önemli olan bileşenlerinden biri olan domain adı diğer bir tabir ile alan adı yada etki alanı olarak da anlayacağımız bileşen internet web site isimlerini anlamlı ve aklımızda kalıcı hale getirmek için kullanılır. Bundan dolayı bir web sitesi kurmak için yapmamız gereken en önemli işlem öncelikle domain adı ne olmalıdır sorusunun cevabını aramak olacaktır. 

Domain Nedir

Domain nedir sorusuna cevap verebilmek için öncelikle mantık olarak domain denilince aklımıza ne gelir yada ne gelmesi gerekir bunu kavramak gerekir. Yukarıda domain denilince aslında alan adı olarak anlamamız gerektiğini söylemiştim. İnternet sistemlerinin önemli olan bileşenlerinden biri olan domain adı diğer bir tabir ile alan adı yada etki alanı olarak da anlayacağımız bileşen internet web site isimlerini anlamlı ve aklımızda kalıcı hale getirmek için kullanılır. Bundan dolayı bir web sitesi kurmak için yapmamız gereken en önemli işlem öncelikle domain adı ne olmalıdır sorusunun cevabını aramak olacaktır. Aşağıda da görüldüğü gibi bir domain adı örneği yer almaktadır. fakiryaziyor.com diye bir domain.

Domain

Domain Kayıt (Alan Adı Kayıt)

Şimdiye kadar domain yada alan adı başlıklarında aslında ne anlama geldiğini öğrenmiş olduk. İyi güzelde belirlemiş olduğumuz alan adı yada domaini almak gerekmektedir. Bu yüzden domain kayıt işlemlerini yapmak kaçınılmaz bir hal almaktadır. Öncelikle benim size tavsiyem domain adı yada alan adı nı alırken ne kadar süre ile almanız gerektiği belirlemenizdir. Çünkü son derece önem arz etmektedir. Öncelikle şunu bilmenizde fayda vardır. Domain adı en a 1 yıllığına kiralanabilir yada satın alınabilir. Kiralanan süre bittiğinde domain kiralama işlemini tekrarlamanızdır. Eğer uzun süreli kullanmayı düşündüğünüz domain yada alan adı var ise size tavsiyem uzun süreli almanızdır. Çünkü şunu unutmayın Google kararlı ve de uzun vadeli işleri sever hem de çok sever 🙂

Domain Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır

Evet kullanmak istediğiniz domain ismini yada diğer tabir ile alan adı nı belirledikten sonra sır artık kayıt yapma işlemine gelir. Domain kayıt işlemleri ICANN( Internet Corporation of Assigned Names and Number) tarafından yetkilendirilmiş olan kuruluşlar tarafından yapılır. Türkiyede Domain kayıt işlemini yapan epey firma bulunmaktadır. Bunlardan herhangi bir tanesinde karar kılarak işlem yapabilirsiniz. Ben kişisel olarak Turhost firması ile çalışmanızı ve domain kayıt işlemlerinizi yapmanızı öneririm. Çünkü çok memnunum hizmet ve kaliteden. sürekli ve hemen dönüşün olması teknik destek noktasında çok önemlidir.

Domain Neden Önemlidir

Domain demek aslında insanlar arasında dijital yüzünüz demektir. Bu yüzden domain adı yada alan adı belirlenirken seçilen ad özenle seçilmelidir. Çünkü artık seçtiğiniz domain adı ile herkes sizi tanıyacaktır. Şöyle bir örnek ile konuya açıklık getirecek olursak teknoloji üzerine site açmak istiyorsunuz ve domain adını belirlerken teknoloji ile ilgisi olmayan bir isim belirlerseniz ne kadar kalıcı olur? Mesela teknoloji konusu ama siz domain adını kitap ile ilgili bir isim belirliyorsunuz. Şimdi bana diyeceksiniz ne alaka? Evet aslında çok alaka domain adı yada alan adı. Bana göre domain adı yaptığınız işin öznesidir. bu yüzden domain çok önemlidir.

Domain Sorgulama

Evet aklınızda almak istediğiniz domain adı yada alan adını belirledikten sonra; belirlemiş olduğunuz alan adı yada domain adının müsait olup olmadığını sorgulamanızdır. Eğer başkası tarafından satın alındıysa almanız mümkün değildir. Genel olarak sorgulama turhost sorgula ile yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunda domain adı yada alan adı müsait ise gerekli ödemeyi yaparak kendi adınıza tescillemiş olursunuz. Örnek olsun diye ben kulanmış olduğum domain adresini sorgulayacağım sonucunu hep beraber görelim.

Domain Sorgulama

Evet görüldüğü gibi domain sorgulaması yapıldığında kullanılabilir olan domain isimleri yada alan adları hemen yan tarafında Kayıt diye işaretli çıkmaktadır. kullanımda ise transfer seçeneği çıkmaktadır. Burada dikkatinizi başka bir konuya çekmek istiyorum. domain isimleri hepsi aynı ama kimisi .com ile kimisi   .web.tr ile kimisi  .net ile bitiyor. örnek olsun diye ben com uzantılı domaini alamıyorum ama net uzantılı alabiliyorum. Peki nedir buradaki incelik. hep beraber bakalım.

Domain Bölümleri

Domain Bölümleri

Ben konu anlaşılsın diye bu şekilde görselleştirdim. Kendi kullanmış olduğum domain adresini kullandım. Burada biraz daha detay vermek istiyorum sizlere üsttekki resimde domain kısmını fakiryaziyor.com olarak göstermiş olduk. Alan adları ikiye ayrılır.

Top Level Domain

Asıl burada önemli olan TLP (Top Level Domain) dir. .com .net ..org vb. gibi. yani domain uzantısıdır. Genel olarak kullanılan TLP .com dur. Ama tercih sizindir. 

Second Level Domain(SLD)

Üst düzey domainin .com yada .net gibi olan kısımları çıkardığımızda geriye kalan kısımlara ise second level domain olarak adlandırabiliriz. Örnek olsun diye fakiryaziyor.com domain isminin TLP kısmını çıkardığımızda yani .com kısmını çıkardığımızda geriye kalan kısım SLD oluyor. Yani fakiryaziyor bizim SCL dir. 

Böylelikle bu makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Konu ile ilgili domain, alan adı, domain nedir, domain sorgulama, domain kayıt işlemi ve domain bölümleri ile ilgili takıldığınız kısım olursa lütfen sormaktan çekinmeyin konu altında yorum satırı olarak sorabilirsiniz.  Kalın sağlıcakla.

YORUM YAZIN