Bilgisayar Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayar Ekran Görüntüsü Alma

Hepimiz günlük hayatta bilgisayar kullanıyoruz. Kullanılan bilgisayarda bazen Bilgisayar Ekran görüntüsü alma işlemi kaçınılmaz bir hal almaktadır. İyi güzelde bilgisayar da ekran görüntüsü nasıl alınır konusu bizim için çok önemlidir. Bilgisayar Ekran görüntüsü alma için piyasada birden çok program kullanılmaktadır. Bu programlar arasında hangisini kullanmak isterseniz size kalmış olan bir durumdur. Bu programlar kullanılırken işlevsellik de son derece önemlidir. Bilgisayar Ekran görüntüsü alma işleminden sonra alınan resim üzerinde oynanma yapılması gerekmektedir. Bu anlamda en kullanışlı programı bulmak ve kullanmak bizim için çok önemlidir. Bilgisayar ekran görüntüsü yapılan bir çalışmada kullanılmak için önem arz eden bir olaydır. Ben bu makalemde sizlere en önemli 3 tane Bilgisayar ekran görüntüsü alma programı üzerinden duracağım.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Öncelikle kullanmış olduğumuz bilgisayarlarda kurulu bulunan Windows işletim sisteminde Bilgisayar ekran görüntüsü alma son derece kullanışlı ve basittir. Almak istediğimiz görüntü yakalamak için yani Bilgisayarda ekran görüntüsü almak için klavyede PrtSc tuşuna basarak Ekran görüntüsü alma işlemini yapmış oluyor.

Ekran Görüntüsü Alma

Daha sonra almış olduğumuz Ekran Görüntüsü resmini yine aynı şekilde bilgisayarda Windows ile birlikte gelen Paint programına yapıştırarak yada boş bir Word belgesine yapıştırarak işlem yapabiliriz. Şimdi sizlere piyasada belli başlı ekran görüntüsü alma programını sizler için derleyeceğim.

Başlıca Ekran Görüntüsü Alma Yöntemleri

Windows Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma

Windows bilgisayarda ekran görüntüsünü almak için klavyenin üst kısmında bulunan Print Screen tuşuna basılır. Tuşa basıldıktan sonra ekran görüntüsü Bilgisayar hafızasına alınır. Hafızaya alınmış olan görüntü herhangi bir dosyaya gelinerek Farklı Kaydet denilerek farklı kaydet denilir. İşlem tamamlanmış olacaktır. Windows bilgisayarlarda bazen ekran görüntüsünü almak istediğimizde Hazır olarak gelen İşletim sistemi ile birlikte kurulu bulunan Ekran Görüntüsü alma aracını kullanmaktır.Ekran görüntüsü alma aracını açmak için Başlat menüsünden devam edilir;

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekran Alıntısı Aracı

Burada ekran alıntısı aracı tıklanır ve aşağıdaki pencere açılır. Pencere açıldıktan sonra yeni sekmesi tıklanır ve alınmak istenen kısım seçilir.

Bilgisayar Ekran Görüntüsü Alma

Burada Bilgisayar ekran görüntüsü alma için yeni sekmesi tıklandıktan sonra imleç + sembolünü alacaktır. + sembölü olduktan sonra tıklayarak basılı tutulur ve alan seçilir. Seçme işlemi bittikten sonra farklı kaydet denilir. Böylelikle bilgisayar ekran görüntüsü alma işlemini bitirmiş oluyoruz. Şimdiye kadar anlattığım yöntem klasik olarak windows ortamında varsayılan olarak gelen ekran görüntüsü alma aracıdır. Bir üstteki resimde yeni sekmesinin yanında yer alan mod menüsünde ekran görüntüsünün ebatlarını belirleyebiliyoruz. Örneğin tam ekran yada dikdörtgen vs. Mod menüsünün yan kısmında yine geciktir menüsü yer almaktadır. Burada bilgisayar ekran görüntüsü alma işleminin ne zaman başlayacağını belirtiyoruz. Aşağıda çok kullanışlı olarak gördüğüm sadece ekran görüntüsü alma işlemi için kullanılan programlardan bana göre en önemli olan 2 tanesiniz sizler için derledim. Dilerseniz bunları da kullanabilirsiniz.

Bilgisayar Ekran Görüntüsü Alma Aracı (Lightshot)

En fazla kullanılan ekran görüntüsü alma aracı olarak kullanılır. Benimde en çok kullandığım bir programdır. Klavyenizde PrtScn tuşuna basıldığında otomatik olarak devreye girer ve Seçmek istediğiniz alanı seçerek devam edebilirsiniz. Programı indirmek için Tıklayınız.

Bilgisayar Ekran Görüntüsü Alma Aracı (Apowersoft)

Apowersoft isimli ücretsiz ekran görüntüsü alma programı da son derece kullanışlı bir programdır. Bilgisayarda kurulumu yapıldıktan sonra ekran görüntüsünü yüksek çözünürlükte kaydetmeye yarayan bir Ekran Görüntüsü Alma aracıdır. Program için tıklayın.

Bu makalemizde Ekran Görüntüsü Alma, Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır, Bilgisayar Ekran Görüntüsü Alma, Bilgisayarda Ekran Görüntüsü almak, Ekran Görüntüsü, vb. gibi konularda sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Kalın Sağlıcakla.

 

5 YORUM

  1. Avatar

    Harika Olmuş

  2. Avatar

    Lütfen video varsa koyabilirmisiniz

YORUM YAZIN