WordPress Video Ekleme

WordPress Video Ekleme

Bu makalemde ben sizlere WordPress video ekleme  işleminin nasıl yapıldığını göreceğiz. WordPress video ekleme işleminin karışık ve zor olmadığını bu makalemden sonra öğrenmiş olacağız. Bu makalemde ben sizlere daha önce siteye video eklerken emped kodları ile yapıldığını dolayısıyla bir hayli karışık oldunu söylemeden geçmek istemiyorum. WordPress ortamında emped kodları ile uğraşmadan artık direkt olarak ilgili video linkini yapıştırarak WordPress video ekleme  işlemlerini yapmış olacağız. Eğer eklemek istediğiniz video üzerinde değişiklik yapmak istersek o zaman emped kodu ile oynama yapmamız gerekebilir. Ama çoğu zaman video üzerinde değişiklik yapmadan olduğu gibi kullanıcılar kullanmak ister. Burada ben sizlere WordPress ortamında hazırlanmış olan bir sitede video nasıl eklenir bunu göreceğiz.

link Adresinden WordPress video ekleme 

WordPress ortamında eklemek istediğimiz video link adresini kopyalayarak yazı için kullandığımız editöre sayfasında yapıştırarak ekleme işlemini yapabiliyoruz. Burada biz videonun emped kodları ile değil direkt videnun link adresini(tarayıcının adresini) kopyalayarak işlemlerimizi yapacağız. Ben kendim olarak bu şekilde video ekleme işlemlerini yapıyorum. Çünkü WordPress video ekleme işlemlerinin en basit halidir. Şimdi sırası ile nasıl yapacağımıza bakalım. Ben burada eklediğim videnonun link adresini veriyorum buradan ulaşabilirsiniz.

wordpress video ekleme

wordpress video ekleme işlemini yapmak için yukarıda görüldüğü gibi video link adresini seçiyoruz. Seçme işlemi yapıldıktan sonra kopyala denilir ve editör sayfası açılır;

wordpress video link ekleme

Editör sayfasında wordpress video  ekleme işlemleri için kopyalamış olduğumuz video url adresi yapıştırıldıktan sonra video görünmeye başlanacaktır. Aşağıda görüldüğü gibi.

WordPress video ekleme son hali

Görüldüğü gibi youtube ortamında bulunan bir video ya ait link adresni kopyala yapıştır yaparak sitemize ilgili videoyu eklemiş bulunmaktayız. Ama videonun kaynağı olan her sitede bu şekilde yapmamız mümkün olmayabilir. Direkt olarak video url adresini alarak video ekleme işlemleri yapabileceğimiz belli başlı siteler mevcut ben burada en önemli bir kaç tanesini sizlere vermek istiyorum. Örneğin Facebook, Youtube, Twitter vb. gibi sitelerde direk link kopyalama işlemlerini yaparak WordPress video ekleme işlemini yapabiliriz.

Emped ile WordPress video ekleme 

Bir üst başlıkta link adresinden WordPress video ekleme işlemini anlatmıştım. Bu başlık altında Emped kodu ile video ekleme işlemini yapacağız. Öncelikle eklemek istediğimiz videoyu Youtube sayfasından açıyoruz. Sayfa açıldıktan sonra videonun hemen altında yer alan paylaş butonuna tıklanır. Yada ikinci yöntem olan ilgili videonun üstüne gelinerek sağ tıklanır.

Paylaş ile Emped Kodu Alma

WordPress Video Ekleme için kod kopyalamak için izlenen birinci yöntem Video açıldıktan sonra altında yer alan paylaş butonuna tıklanır

wordpress video ekleme emped kodu

Paylaş denildikten sonra açılan pencerede yerleştir butonu tıklanır.

wordpress video ekleme emped kodu 2

Yerleştir butonu tıklandıktan sonra emped kodlarının olduğu sayfa açılır.

wordpress video ekleme 2

Sayfa açıldıktan sonra kodlar seçilir ve akabinde kopyala denilerek kopyalanmış olur.

Direkt Emped Kodu Alma

WordPress Video Ekleme için kod kopyalamak için izlenen ikinci yöntem Video açık iken video üzerine gelinerek sağ tıklanır ve kod kopyalama işlemi yapılır. Kopyalama işlemleri yapıldıktan sonra editör sayfasına gelinir.

wordpress video ekleme emped kodu ile

Editör sayfasında 1 numaralı alanda metin sekmesi seçilir. Seçildikten sonra kopyalanmış olan emped kodu yapıştırılır. Yapıştırma işlemi yapıldıktan sonra 3 numaralı alandaki görsek sekmesi tıklanır. Böylelikle wordpress video ekleme işlemi başarılı bir şekilde yapılmış oluyor. Bu makalemizin burada sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım Faydalı olmuştur. Kalın Sağlıcakla.

1 YORUM

  1. Avatar

    Hocam video varmı? Konu ile ilgili

YORUM YAZIN