WordPress Site Kurma

WordPress Site Kurma

Öncelikle merhaba bu makalemde ben sizlere WordPress ile site kurma işlemlerini adım adım anlatmaya çalışacağım. Eğer bu yazıyı okuyorsanız ne kadar kararlı olduğunuzun bir göstergesidir. Şimdi sizlere wordpress site kurma işlemlerine adım adım beraber bakacağız. Öğrendikten sonra wordpress ile site kurmak bu kadar kolay mı diye sormadan geçemeyeceksiniz.

WordPress İle Site Kurmak için neler gerekli

Öncelikle şunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Eğer WordPress ile site yapmaya karar vermişseniz WordPress ile site kurmak için nelere ihtiyacımızın olduğunu öncelikle çıkarmamız gerekmektedir. Ben bu gereksinimleri aşağıda maddeler halinde sizlere hazırlamaya çalıştım umarım wordpress ile site kurma düşüncenizde sizlere ışık tutacaktır. Şimdi fazla uzatmadan madde madde sizlere 

  1. Öncelikle Hosting ve Domain alacağız.
  2. kurmak istediğimiz site ile ilgili tema satın alacağız
  3. son aşamada ise satın alınan tema ile ilgili gerekli olan ayarları yaparak kurma işlemlerinin son aşamasına gelmiş olacağız.

Domain ve Hosting Satın Alma

WordPress ile site kurmanın ilk adımı olan domain ve hosting satın alma işlemidir. Makalenin bu başlığı altında domain ve hosting satın alma işlemini yapacağız. Konu ile ilgili hosting ve domain satın alma yazıma bakabilirsiniz. Buradan konu fazla dağılmadan devam etmek istiyorum. WordPress ile Site Kurmak için gerekli olan hosting ve domain satın alındıktan sonra sıra cpanel kurma işlemlerine gelmektedir. Ben burada http://fakiryaziyor.com üzerinden devam edeceğim.

Domain Bölümleri

Bu domain üzerinden devam edeceğim. WordPress ile site kurmanın bir sonraki adımı tema satın alma ve WordPress kurulumudur.

Tema Satın Alma

Şunu unutmayın eğer wordpress ile site yapmak yada wordpress ile site kurmak istiyorsanız domain ve hosting alındıktan sonra sağlam seo kurallarına göre yazılmış olan bir tema satın almanızdır. Şu hususlara değinmeden geçmek istemiyorum. Yapmış olduğunuz sitenin google gibi arama motorlarında görünür olması yada üst sıralarda olmanız için temanın yazılım aşamasında seo kurallarına göre yazılmış bir tema olmalıdır. Bunun için piyasada ücretsiz tema kullanmaktansa ücretli bir tema almanız son derece önemlidir. Ben kendim kullanmış olduğum temadan son derece memnun kaldım size de tavsiye ederim. Almak isterseniz buradan ilgili siteye ulaşabilirsiniz. site yapacaksanız 

WordPress Site Kurma

Öncelikle şunu bilmenizi özellikle istiyorum. WordPress ile site kurmak gibi bir düşünceye kapılmışsanız ki bana göre bu yazıyı okuyorsanız wordpress ile site kurma noktasında çok kararlısınız. Eğer bu başlık altın da yazılanları adım adım uygularsanız wordpress ile site yapmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Şimdi hosting almış olduğunuz firmanın size tanımlamış olduğu yönetim paneline giriyorsunuz.  Giriş yapıldıktan sonra. Hosting yönetim sayfasına geçiyoruz.

wordpress kurulumu
wordpress kurulumu

Yönetim denildikten sonra açılan menüden en alt kısımda yer alan Cpanel’e bağlan menüsünden devam edilir.

wordpress kurulumu 2
wordpress kurulumu 2

Cpanele bağlan menüsünden devam ettikten sonra karşımıza cpanel ile ilgili ayarların yapılacağı sayfa açılacaktır.

wordpress kurulumu 3
wordpress kurulumu 3

WordPress denildikten sonra karşımıza gerekli olan kurulumun yapılacağı alan açılmaktadır. Açılan bu sayfadan aşağıdaki resimde gösterilmiş olan yolu takip ederek kurulumu tamamlayabilirsiniz. Böylelikle wordpress ile site yapmanın en önemli adımı olan gerekli yazılımı kurmuş olacağız.

wordpress kurulumu 4
wordpress kurulumu 4

Gerekli olan kurulumlar yapıldıktan sonra artık sitemiz hazır durumdadır. Bundan sonraki aşama ise tema ayarlarının yapıldığı bölümdür.

wordpress tema ayarları
wordpress tema ayarları

Görüldüğü gibi wordpress ile site yapmak görüldüğü gibi  zor değildir. Sizlere tavsiyem wordpress den şaşmayın. Eğer wordpress ile site kurmak mı? diye bir soru yönlendirilirse eminim ki bu yazıdan sonra cevabınız evet olacaktır. Bu aşamadan sonra artık wordpress ortamının bize sağlamış olduğu kolaylıklardan bir tanesi olan eklentiler sekmesidir. Bu gün eğer wordpress ile site yapmak istediğimizde, bu isteğimizi wordpress den yana kullanıyorsak wordpressin bizlere sağlamış olduğu imkanlar yani eklentilerin olmasıdır.

wordpress eklenti yükleme

Burada üç seçenek karşımıza çıkmaktadır. Eğer wordpress kütüphanesinin bizlere sunduğu eklentilerden yada özel hazırlanmış olan eklentilerden kullanmak istiyorsak yüklü eklentiler ve yeni ekle sekmesinden devam edilir. Böylelikle bu makalemizde wordpress ile site yapmak istediğimizde neler yapabileceğimizi öğrenmiş olduk. Bu aşamadan sonra sizlerde wordpress ile site kurmak isterseniz artık yapamayacağınız bir işlem yoktur. Kalın sağlıcakla.

 

YORUM YAZIN