WordPress Galeri Eklentisi

WordPress Galeri Eklentisi

wordpress galeri;sizlere bu makalemde sizler için WordPress Galeri Eklentisi nedir? bunu açıklamaya çalışacağım. Öncelikle şunu size anlatmadan geçmeyeceğim. İnternete girdiğiniz zaman örneğin www.memurlar.net yada www.ensonhaber.com gibi sitelere giriş yaptığımızda haberlerin slayt şeklinde düzenli olarak akıcı bir şekilde aktığını görürüz. Bu gayet güzel ve hoş bir görüntüdür. WordPress geliştirilmeden önce tasarlanan sitede resimlerin slayt şeklinde akmasını sağlamak için adım adım, satır satır kod yazmak gerekiyordu. WordPress yazılımının hayatımıza girmesi ile birlikte Eklentiler meydana gelmeye başladı. Dolayısıyla çok kolay bir şekilde artık site tasarlanır hale gelmiş oluyor. Bu yazımda ben bu eklentilerden bir tanesi olan WordPress Galeri Eklentisi ni sizlere açıklayacağım. WordPress Galeri Eklentisi olayını sizlere açıklamadan önce wordpress de resim galerisi oluşturma nasıl yapılır ona bakalım.

wordpress de resim galerisi oluşturma

Bu sekme altında ben sizlere hiç bir eklentiye ihtiyaç duymadan wordpress resim galerisi oluşturma işlemlerini açıklayacağım. Öncelikle wordpress admin sayfasında yönetim paneline geliyoruz. Yönetim paneline geldikten sonra üst menüden ortam ekle denilir. açılan pencereden galeri oluştur sekmesinden devam edilir.

wordpress de galeri oluşturma

Bu sayfada Ortam Ekle denildikten sonra; site için oluşturulan resimlerin olduğu ortam açılacaktır. Açılan bu ortamda Galeri oluştur denilir.

worpress galeri oluşturma

Ben burada örnek olsun diye 4 resim seçtim. Seçim işlemleri yapıldıktan sonra resimde görüldüğü gibi Yeni Galeri Oluştur sekmesinden devam edilir. Bundan sonra worpress galerisi ayarlar penceresi açılacaktır. Açılan bu sayfada gerekli ayarlar yapılır.

worpress galeri oluşturma 2

Genel ayarlar yapıldıktan sonra Tamam denilir ve yazı içerisine Resim Galerisi eklenmiş oluyor. Şimdiye kadar hiç bir eklentiye ihtiyaç duyulmadan wordpress resim galerisi oluşturma nasıl yapılır bunu öğrenmiş olduk. Bu aşamadan sonra wordpress ortamında en çok yaygın kullanılan en önemli 3 adet wordpress galeri eklentileri nelerdir bunu sizler için açıklamaya çalışacağım.tisi

wordpress galeri eklentisi (Envira Gallery)

wordpress galeri eklentisi(Envira Gallery)

Bu galeri eklentisi resimlerinizi sürükle yöntemi ile düzenlememizi sağlayan bir wordpress galeri eklentisi dir. Galeri admin(editor) panalinde eklenebilir. Albümler şeklinde çalışma yapmamız sağlayan yada slayt olarak çalışmamızı sağlayan bir eklentidir. Çok kullanışlı bir eklentidir. Günümüzde birden çok yazılım veri tabanı ile entegre çalışabilmektedir. Örneğin sosyal medya için galeri oluşturulabilir. Tam sürümü ücretlidir.  Detaylı bir şekilde incelemek için tıklayınız.

wordpress galeri eklentisi(Essential Grid)

Essential Grid galery

Bu galeri ekletisinin en güzel özelliği medya ortamındaki kitaplıklarımızdan; örneğin youtube örneğin twitter gibi ortamlardan resim ve video almamıza olanak sağlayan bir eklentidir. Kendi içerisinde birden fazla şablon yer almaktadır. Bu zengin şablonlarından istenilen istendiği gibi kullanılabilir. Bu galeri eklentisi ile aynı zamanda resimler kategorize edilebilmektedir. kullanmanızı tavsiye ederim. Eklentiyi detaylı incelemek için Tıklayınız.

WordPress Galeri Eklentisi(NextGen Gallery)

wordpress de galeri eklentisi NextGen

Bu eklenti 2008 yılında piyasaya sürülmüştür. Mevcut wordpress galeri eklentileri arasından en popüler olanıdır. Bu eklenti ile küçük ve büyük resim olmak üzere . Yılda en çok indirilen galeri eklentilerin başında gelmektedir. Bu eklenti ile diğer eklentilerde olduğu gibi liste, slayt küçük resim ve büyük resim olmak üzere birden farklı stil kullanılarak galery oluşturulabilmektedir. Eklenti ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak istiyorsanız Tıklayınız.

Böylelikle wordpress resim galerisi oluşturma nasıl yapılır bunu öğrenmiş olduk. Bunun yanında wordpress galeri eklentisi başlıklı konu ile en önemli olan ve de en kullanışlı olan 3 adet wordpress galeri ekletisi ni öğrendik. Umarım faydalı olmuştur. Kalın sağlıcakla.

 

YORUM YAZIN