Word Yazıya Köprü Nasıl Eklenir

Word Yazıya Köprü Nasıl Eklenir

Microsoft Word programı yapılan işlerimizin tamamında kullanılan hazır bir paket programıdır. Bu makalemde yine aynı şekilde Word ortamında köprü ekleme yada bağlantı verme nasıl yapılır bu konularda sizlere açıklamaya çalışacağım. İyi güzelde Köprü nedir? Word metine Köprü Nasıl Eklenir? Öncelikle ben sizlere köprü nedir açıklayacağım. Daha sonra Köprü nasıl eklenir bunu göstereceğim. En sonunda da Eklenmiş olan köprü nasıl iptal edilir yada köprü bağlantısı nasıl kaldırılır bunu göstereceğim.

Köprü Nedir

Köprü nedir sorusu belki size ilk etapta biraz tuhaf gelebilir.  Bağlantı Nedir sorusu daha yerinde ve de anlaşılır bir soru olur. Bağlantı nedir sorusunun cevabı word ortamında yazılan bir yazıda başka bir yazı ile yada başka bir belge ile konuşmak istediğimizde sağlanan link yapısıdır. Kısaca ulaşmamızı sağlayan arada bağlantı kuran köprüdür. Zaten ismini de buradan alıyor. İki farklı nesne yada belge arasında köprü görevini gördüğünden köprü ismi konulmuştur.

Word Yazıya Köprü Nasıl Eklenir

Bu bölümde sizlere köprü nasıl eklenir? yada bağlantı nasıl eklenir bunu göstereceğim. Öncelikle bir adet word sayfamızı açıyoruz. Bu sayfada yazı içerisinde bir kelimeye yada cümleye Köprü nasıl eklenir yada bağlantı nasıl eklenir adım adım anlatacağım. Word yazıya köprü nasıl eklenir kısmını açıklarken aslında köprü eklerken sadece belge değilde online çalışan internet tabanlı bir adrese de bağlantı yada köprü ekleyebiliyoruz.

Word Metne Köprü Ekleme

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi word ortamında yazılı birden fazla www.fakiryaziyor.com adresi mevcut. Bu sayfa üzerinde bu adreslere maus ile tıklandığında ilgili pencerenin açılmasını istiyoruz. Metne köprü ekleme iki farklı yoldan yapılır. Öncelikle maus ile köprü eklemek istediğimiz yazıyı seçiyoruz. Seçme işlemi yapıldıktan sonra şekilde de görüldüğü gibi gri rengini alacaktır. Gri rengini aldıktan sonra iki yöntem ile word  Köprü ekleme yada word Bağlantı ekleme yapabiliriz.

  1. Yöntem Yazı gri rengini aldıktan sonra maus ile sağ tıklanır ve Köprü seçeneği tıklanır.
  2. yöntem yine aynı şekilde yazı gri rengini aldıktan sonra üst menüden Ekle>>Köprü yolu izlenerek Köprü ekleme işlemlerini yapabiliriz.

Burada hangi yöntemi islemek isterseniz size kalmış bir durumudur. Ben genelde 1. yöntemi kullanıyorum.

Word Metne Köprü Ekleme Penceresi

Açılan bu pencerede konum kısmında bağlantının yapılacağı yada köprü eklenecek olan belge seçilir Tamam denilerek bitirilmiş olur. Eğer bir siteye bağlantı yada köprü ekleyecek isek o zaman Köprü eklenecek olan bağlantıyı kopyalayarak Adres yazan kısma 4 numaralı alana yapıştırıyoruz en sonunda Tamam diyerek bitirmiş oluyoruz. Böylelikle Word de yazıya köprü ekleme yada word de yazıya bağlantı ekleme konusunu bitirmiş bulunmaktayız. Köprü eklenmiş olan bir yazı mavi rengini alacaktır.

Word Metne Köprü Ekleme Mavi

Şunu haklı olarak sorabilirsiniz Köprü eklenmiş ama nereye köprü eklenmiş kısmını merak ediyorsanız maus ile Köprü eklenmiş olan yazının üzerine geldiğimizde Hemen Üst tarafında Popap penceresi açılacaktır ve nereye köprü eklemiş ise bağlantısı çıkacaktır.

Word Metne Köprü Ekleme Metni

Eklenmiş olan köprüyü açmak için maus ile üzerine geldiğimizde Klavyeden Ctrl+Tıkla tuşuna basıldıktan sonra maus ile tıklarsak ancak bağlantıyı açabiliriz. Aksi durumda bağlantı açılmaz. 

Word de Köprü Kaldırma

Bir önceki konuda Word de köprü ekleme yada word de bağlantı ekleme konusunu açıklamıştım. Bu bölümde ise sizlere Köprü eklenmiş olan bir yazı da Köprü Kaldırma olayı nasıl yapılır bunu sizlere aktaracağım. Köprü ekleme yapıldıktan sonra yine aynı şekilde maus ile Köprü eklenmiş olan yazının üzerine maus ile geliyoruz ve maus üzerinde iken sağ tıklama yapıyoruz. Köprü Kaldır seçeneğinden devam ederek Köprü Kaldırma işlemlerini bitirmiş oluruz.

Word Köprü Kaldırma

Böylelikle Word de Köprü Ekleme, Word Köprü Kaldırma yada Word de Bağlantı Ekleme konularınız sizlere açıklamaya çalıştım. Lütfen Sorunuz Varsa yorum olarak sorabilirsiniz. Bu makalemiz burada sonlanmış bulunmaktadır.

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

YORUM YAZIN