Word Stiller Nasıl Ayarlanır.

Word Stiller Nasıl Ayarlanır.

Daha önce Word’de İçindekiler Sayfası Oluşturma konulu makalemde içindekiler sayfasını oluştururken mutlaka stiller den destek almamız gerektiğini belirtmiştik. Word Stiller Nasıl Ayarlanır sorusuna cevap aramaya başlayalım. Şimdi Word stiller numaralandırma üzerinde detaylı bir şekilde konuya açıklık getirelim. Her şeyden önce kendimizde Word stiller ne işe yarar sorusunu sormazsak ve cevabını vermezsek tam anlamıyla bizim için bir anlam ifade etmeyebilir. Bir anlamada ezber yapılmış olur ki ben ezbere karşı olduğum için özellikle sorgulayarak anlamanızı istiyorum. Word Stiller genel anlamda yazılan metinlere belli başlı özellikler yükleme ve bu özelliklerin başka yerde kullanılmasını da sağlayan bir anlamda biçimlendirme işlemidir.

Biz öncelikle kaç adet kural (word stil) tanımlamamız gerekiyorsa öncesinde word stiller menüsünde tanımlayacağız. Tanımlamalar yapılmadan önce kaç adet stile ihtiyacım var belirlemek lazım. Bunun için yazılacak olan metin, makale ya da tez ne var ise onun kurallarına bakmak lazım. Ben burada örnek olsun diye basit bir örnek üzerinden word stiller nasıl ayarlanır devam edeceğim. Burada kalıcı olsun diye Türkiye deki bölge isimlerini ve bu bölgelere ait il isimlerini ve en sonunda bu illerin açıklamasının girileceği bir yazı olduğunu varsayalım. Genellikle tez yazılırken ana başlıklar ve alt Başlık baş kısmına numaralandırma eklenerek yazılır yazılır. Ana başlıklarımız bölge isimleri olsun. Bölge isimlerini yazdıktan sonra belli bir sıra halinde rakamsal olarak gruplandırmak için yazılan ana başlıklar bittikten sonra Ctrl+A diyerek hepsini seçtikten sonra üst menüden

Üst Menü>>Giriş >>Paragraf>>Numaralandırma

yolunu takip ederek numaralandırmış oluyoruz. Evet Hazır iseniz Başlayalım

Doğu Anadolu Bölgesi

Malatya

Bingöl

Marmara Bölgesi

İstanbul

Bursa

Yukarıdaki Listeye Baktığımızda Bölge İsimleri, Akabinde bölgedeki il isimleri ve bu illere ait açıklamalar yer alacak şekilde bir yazı ele alacağız. Bu yazı üzerinde devam edeceğiz. Bu adımları izlerken de Word Stiller Ne işe yarar sorusunun cevabını bulmuş ve word stilleri i öğrenmiş olacağız. Yukarıda verilen bölge ve il isimleri bizim için pekte göze hitap eden bir liste olmamıştır. Biraz göze hitap etsin diye Word stiller numaralandırma işlemlerini yapmak lazım. Listemizi önce Komple (Ctrl+A)  seçmemiz ve akabinde Giriş>Paragraf>Numaralandırma yolunu izleyerek numaralandırma yapmak gerekir.

Başlık Numaralandırma İşlemi

Numaralandırma işlemlerinden sonra göreceksiniz sırası ile 1 den 7’ye kadar numara verilmiş olacak. Fakat bizim istediğimiz bu değil. İllerin alt başlık olarak verilmesi konunun anlaşılması için bizim için son derece önem arz etmektedir. Bunun için illerin alt başlık yapılabilmesi için her bölgenin ilçelerini seçiyoruz. Seçme işlemlerini tamamladıktan sonra yine aynı şekilde Giriş>Paragraf>Girintiyi Arttır yolunu izleyerek alt başlık olarak ayarlıyoruz. ayarladıktan sonra en son durum aşağıdaki gibi olacaktır.

Listenin Numaralı Hali

Artık ana başlıklarımız hazır ve bu başlıkların puntosu, yazı tipi, alt üst boşluk vs. gibi biçimleri ayarlayalım. Word stiller ve biçimlendirme menüsünü kullanacağız. Aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi Stiller menüsü mevcut. Dikkat ettiyseniz varsayılan olarak Başlık 1 ve Başlık 2 zaten var biz ya bunları kullanacağız ya da yeni stil oluşturacağız. Bunları kullanarak devam edelim. Ana başlıklar olan il isimlerini seçerek Başlık 1 seçildiğinde artık stilleri atamış oluyoruz. Üst Menüden Başlık 1 üzerine sağ tıklayarak Word stiller i değiştir dedikten sonra istediğimiz kuralları atayabiliriz. Aynı şekilde alt başlıkları seçerek de Başlık 2 diyerek yine onlara da biçimlendirme atmış oluyoruz.

Stiller Özellikler

Burada Değiştir yolunu takip ettikten sonra karşımıza aşağıda da şekli verilen pencere açılmaktadır

Stiller Değişikliğinin Yapıldığı Sayfa

Stiller Değişikliğinin Yapıldığı Sayfa şeklinde de görüldüğü gibi Stil İsmini Değiştirebiliyoruz. Stil de bulunan yazının tipini yazının puntosunu, yazının rengini ve yazının eğik mi yoksa düz mü olacak şekilde kısa ayarlarını yapabiliyoruz. Asıl en önemli olan ayarlamalar 3 nolu biçim menüsünde yapılabilmektedir. Biçim menüsü tıklandığında aşağıdaki gibi ayarlamaların yapılacağı kategoriler karşımıza çıkmaktadır.

Stillerde Biçim Çeşitleri

Şimdi Sırası ile bu menülerin ne işe yaradığına bakalım. Burada ben en çok kullanılan iki tanesini anlatacağım. Hatta bu anlatacaklarım iki menü işinizin 98%’ni halletmiş olacaksınız. 

Yazı tipi : Bu sekmede yazı ile ilgili Yazının Tipini, Yazının Stilini, Puntosunu ve Rengi gibi temel ayarları yapılır. Şekil aşağıda verilmiştir.

Stillerde yazı tipi belirleme sayfası
Stillerde yazı tipi belirleme sayfası

Paragraf: Bu sekmede Kullanmış olduğumuz metinler ile ilgili hizalama nın yapıldığı, satırdan önceki boşluk yada sonraki boşluk ayarlarının yapıldığı, satır aralıkların ayarlandığı görülmektedir

Yazı Paragraf Ayarların Yapıldığı Sekme
Yazı Paragraf Ayarların Yapıldığı Sekme

Kısaca Word Stiller Nasıl Oluşturulur Nasıl Kullanılır görmüş olduk. Şimdiye Kadar sizlere var olan stilleri kullanmayı anlatamaya çalıştım. Şimdi ise Sıfırdan word still nasıl oluşturulur noktasına biraz kafa yoralım.  Yine Aynı şekilde Word üst menüden devam ederek stil alanına geliyoruz ; Burada word stiller in yazıldığı bölümüm sağ alt köşesinde ok işaretini tıklayarak açıyoruz. 

Yeni Stil Oluşturma Menüsü Yukarı

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi menüden devam ederek word Stil Oluştur diyoruz. karşımıza açılan pencerede stil adını yazarak tamam diyoruz.

Yeni Stil İsim Verme

Burada Tamam Dedikten Sonra Artık word Stilimiz oluşmuş ve menüde yerini almış olacaktır. Bize kalan artık oluşturduğumuz stille ilgili ayarların yapılmasıdır. Bunu da Yukarıda anlattığım gibi devam ederek işlemlerimiz yapıyoruz.

Umarım Faydalı Olmuştur. 

Kalın Sağlıcakla

YORUM YAZIN