Word Şekiller Listesi Oluşturma

Word Şekiller Listesi Oluşturma

Şekiller Listesi Oluşturma 

Bu makalemde ben sizlere öncelikle Microsoft Word ortamında oluşturacağımız şekillerin resimlerin veya tabloların yazı sonunda listesini oluşturma işini anlatacağım. Burada ben sizlere ağırlık olarak Word şekiller listesi üzerinden devam edeceğim. Eğer şekiller listesi ni kavrarsanız mantık olarak aynı olduğundan resim listesi tablo listesi oluşturulabilir. Word ortamında yazılan makale olsun kitap olsun he ne yazılırsa yazılsın eğer içinde resim, şekil veya grafik barındırıyorsa bunların da belli bir sistem halinde yapılması lazım en sonunda da Word Sayfasında İçindekiler Sayfası Nasıl Oluşturulur yazımda belirttiğim gibi nasıl ki içindekiler sayfası oluşturuluyorsa aynı şekilde şekiller listesinin de oluşturulması gerekmektedir.  Şimdi şekiller listesi nasıl oluşturulur ona bakalım. Örnek olsun diye 2 sayfalık bir örnek ele alacağız ve bu sayfa üzerinden devam ederek Word Şekiller listesi veya Word şekiller tablosu nu oluşturacağız. Sizler bunu kavradıktan sonra artık yapamayacağınız hiç bir şey kalmayacaktır. Şimdi aşağıdaki şekillerde ben  örnek hazırladım bunun üzerinde devam edelim. Bu örnekler üzerinden devam ederek word şekiller tablosu oluşturma konusunu sizlere detaylı açıklayacağım.

Şekiller Sayfası Boş

Word Şekiller Tablosu Oluşturma

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi 3 sayfalık bir alanımız mevcut. Biz burada bu mevcut 3 sayfayı kullanarak word şekiller tablosu oluşturma nasıl yapılır bunu öğreneceğiz. Bu sayfaları numaralandırdık. Eğer sayfa numaralandırma nasıl yapılır bunu bilmiyorsanız yazımı okumak için Tıklayınız.  word şekiller tablosu oluşturma nın birinci adımı oluşturduğumuz şekillere isim vermek olacaktır. 1. Sayfada ve 2. sayfada dikkat etiyseniz şekillerin herhangi bir ismi falan bulunmamaktadır. Burada Biz isim vereceğiz ve numaralandırma işlemlerini yapacağız.  Burada şuna dikkat edelim; Word belgesinde içindekiler sayfası oluştururken ana konuları numaralandırmıştık. Burada da aynı şekilde devam edeceğiz. Öncelikle şekilleri numaralandırma işlemlerini yapacağız. Eğer numaralandırma nasıl yapılır bunu bilmiyorsanız ve Merak ettiyseniz Word İçindekiler Sayfası Oluşturma. başlıklı yazıma bakabilirsiniz.  Burada da her iki şeklin farklı ana başlıkların altında olduğunu varsayarak işlem yapacağız.  Örneğin 2 Ana konumuz olsun 1. Konu ve 2. Konu olsun. 1. Konuya ait şekil 1. sayfadaki şekil 2. Konuya ait şekil ise 2. sayfadaki şekil olsun . Bunları göz önüne alarak word şekiller tablosu oluşturma aşamasını yapacağız.  Başlayalım 1.Şekili seçiyoruz. Seçme işlemi yapıldığında Üst Menüden

Başvurular>>Resim Yazısı ekle sekmesinde devam ediyoruz.

Word Resim Yazısı Ekle
Word Resim Yazısı Ekle

Şimdi En Önemli Noktaya gelmiş diyebiliriz. Burada aslında incelik başlıyor. Yukarıdaki şekilde 3 numaralı alanda görüldüğü gibi Resim Yazısı, Etiket, Konum, Numaralandır Alanları Mevcut. Burada Sırası ile sizlere açıklayacağım. 

Resim Yazısı: Tam olarak burada ayrışma başlıyor aslında. Dikkat edildiyse Varsayılan Değer Resim Yazısı kısmında başlıyor. Burada ekleyeceğimiz Tablo mu Şekil mi yada resim mi burada belirleyeceğiz. Bu belirlemeleri Etiket Kısmında belirliyoruz. Etiket Kısmına Tıklandığında Aşağıdaki alan açılmaktadır.

Word Resim Etiket

Bu şekle baktığımızda etiket olarak denklem, şekil ve tablo var. Ya bunlardan birini seçeceğiz. yada bu alanlarda işimize yaramıyorsa yine bu sayfada yeni etiket ekle diyerek etiketimizi oluşturuyoruz. Eğer benim bahsetmiş olduğum ayarları en başında yapmazsanız en son aşamada word şekiller tablosu oluşturma aşamasında baya sorun yaşarsınız. Sorun yaşamamak adına en başında sağlam devam etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Konu dağılmasın diye konumuza dönelim. Burada etiket oluştururken aklınıza gelen her etiketi burada oluşturabilirsiniz. Resim listesi, şekil listesi, tablo listesi, formül listesi her aklınıza ne geliyorsa hepsi burada oluşturulabilir. Şimdi konunun ilk başında 1. Ana başlık altında ki şekil için etiketimizi oluşturalım. Bunun için Yeni etiket sekmesinden devam ediyoruz.

Word Resim Yeni Etiket

1 numaralı alanda yeni etiket denildikten sonra açılan pencerede Etiketimizi ismini yazıyoruz. Burada Eğer resim ise Resim, Şekil İse Şekil, Tablo ise tablo, grafik ise grafik olarak yazıp devam ediyoruz. Ana başlığı yazdıktan sonra  örneğin Şekil yazdığımı varsayalım ve devam edelim sadece şekil yazmamız yetiyor mu? Aslında evet fakat biraz daha esneklik kazandırmak babında detaylandıralım.  Şekillin Hangi Ana Başlığa Ait olduğunu belirtmek işin etiketi biraz daha genişletelim Şekil olarak değil de Şekil 1.(Burada 1 rakamı 1. Ana Başlığı gösterir) olarak tanımlarsak sonraki kısmını otomatik olarak sistem kendiliğinden atıyor. Etiket yazıldıktan sonra tamam tuşuna basarak devam diyoruz. artık bizim oluşturduğumuz etiket eklenmiş oluyor.

Word Resim Yeni Etiket Oluşturulmuş

Şekilde De görüldüğü gibi listeye eklenmiş oluyor. Listede oluşan Şekil 1. Seçerek Devam diyoruz. Yukarıda görüldüğü gibi Resim Yazısı kısmı Şekil 1.1 olarak görünmeye başladı. Burada Şekilden sonraki 1. 1 ana başlıktan gelen 1, ikinci 1 ise 1. ana başlığın 1. şekli anlamındaki 1’dir. seçme işlemi yaptıktan sonra artık şeklimize isim vermeye başlayalım. Bir Örnek olsun Diye fakiryaziyor 1 olarak yazarak devam ediyoruz.  Aynı şekilde ikinci şekil içinde oluşturarak devam ediyoruz. ve en sonunda aşağıdaki gibi görünecektir.

Word Şekiller

artık bizim şekillerimiz tamam bundan sonraki aşama word şekiller tablosu oluşturma ve senkron bir şekilde yönetebilmektir. 3. sayfanın en üst noktasına gelerek imlecimiz tıklayarak üst menüden devam diyoruz. Başvurular>>Şekiller Tablosu Ekle      yolunu izleyerek oluşturduğumuz şekiller listesinin seçileceği pencereye geliyoruz. 

Word Şekiller Listesi Seçme

Burada dikkat edildiyse oluşturduğumuz Şekil 1 ve 2 listede görünüyor. Seçerek Tamam dedikten sonra artık bizim Word şekiller tablosu listemiz hazır vaziyette karşımıza gelmektedir. 

Word Şekiller Son Hali

Umarım Faydalı Olmuştur. Bu makalemde word şekiller tablosu oluşturma oluştururken neler yapıldı bunları adım adım sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Lütfen kafanıza takılan bir nokta olursa yorum kısmına yazarsanız en kısa sürede dönüş sağlanacaktır. 

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

 

2 YORUM

  1. Avatar

    Merhaba farklı alt başlıklarım var ve ayrı etiketler oluşturmam gerekiyor Şekil 1.1 ve Şekil 2.3 gibi örneğin. Şekiller tablosu ekle dediğim zaman sadece bir etiket üzerinden yapılabiliyor ve sonuç olarak iki ayrı tablo oluşuyor ve aralarındaki boşluk da silinmiyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim mailden ya da buradan dönüş yaparsanız çok sevinirim.

    Teşekkürler

    • Avatar

      Öncelikle Merhaba Hocam. aradaki boşlukların olmaması için tek etiket kullanmanız gerekmektedir. Aksi durumda boşluk olayı kalacaktır. Ben yazımda kanunun daha net anlaşılması için ve etiket olayının nasıl verildiğini göstermek için böyle bir yol izledim. Varsayılan etiket olarak “Şekil” kullanırsanız sorununuz çözülmüş olacaktır. Teşekkürler….

YORUM YAZIN