Word Sayfasında İçindekiler Sayfası Nasıl Oluşturulur

Word Sayfasında İçindekiler Sayfası Nasıl Oluşturulur

Word üzerinde işlem yaparken aslında günlük hayatımızda hiç kullanmadığımız fakat yazılan yazıların sayfa sayısının artması ve artan sayfa sayılar ile birlikte çıktı alınması durumunda word içindekiler  sayfası kaçınılmaz bir hal almaktadır. “Tez Nasıl Hazırlanır? 4 Liste Kuralı” başlıklı yazımda word içindekiler tablosu‘nun olmazsa olmazlardan olduğunu bahsetmiştim. Bu yazımda word içindekiler oluşturma daha detaylı bir şekilde sizlere anlatacağım.

Word İçindekiler Sayfası

Öncelikle word içindekiler sayfası nın oluşabilmesi için belli başlı kuralların oluşturulması gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi belki en başında sayfa numaralandırma gelmektedir. Çünkü word içindekiler sayfası oluştururken sayfa numaralarını referans kabul ederek kategorilere ayrılmaktadır. Eğer yazmış olduğunuz yazıda sayfa numaralandırma yapılmamış ise “Word Sayfa Numarası Ekleme” başlıklı yazımda sayfa numaralandırmanın nasıl olacağını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. word İçindekiler sayfası için ben sizlere adım adım yapılması gerekenleri maddeler halinde yazacağım ve sonrasında detaylı bir şekilde açıklayacağım. Hazırsanız başlayalım. Ben sizlere aşağıda örnek olsun diye şablon vereceğim ve konu anlatımlarımı bu şablon üzerinden yürüteceğim. Tatbikî Şablonlarda bizim bazı kuralları hazır halde yapılmış olarak kabul ediyorum. Örneğin yazı stilleri hazırlanmış kabul ediyorum.  “Word Stiller Nasıl Ayrlanır” başlıklı yazımda detaylı şekilde anlattığım için burada değinmeyeceğim. Dilerseniz bakabilirsiniz. Aşağıda fazla karışıklık olmasın diye 2 sayfalık bir Word sayfası oluşturdum. Ve bu Word sayfasında 2 tane ana başlık ve bu ana başlıklara ait alt başlıklar olacak şekilde kısa bir şablon oluşturdum.

İçindekiler Genel Sayfa

İçindekiler Genel Sayfa şeklinde de görüldüğü gibi iki sayfamız var. Bu iki sayfada 2 adet ana başlık mevcut ve bu ana başlıkların altında 4 adet alt başlığımız mevcut. Biz şimdi bu başlıkları oluşturduktan sonra artık word içindekiler tablosu nu oluşturmak kalır. Yukarıdaki resimlerde görüldüğü gibi kırmızı kare içerisine alınmış 2 Ana başlığım var ve Bu başlıkların alt kategorisi olan 3 tane alt başlık mevcut. Şimdi Asıl önemli noktaya gelelim biz bu başlıkları word içindekiler tablosu na nasıl ekleyeceğiz. Eğer manuel olarak word içindekiler tablosu na eklemeye çalışırsanız boşuna uğraşmayın sadece işin hamallık kısmını yapmış oluruz. Burada amaç word içindekiler tablosu oluşturulurken belli kurallar içerisinde yapmaktır.

Şimdi İçeriklerin ekleneceği sayfaya gidiyoruz. İmleci tıkladıktan sonra Üst Menüden

Aşağıdaki Tablo da görüldüğü Başvurular >> İçindekiler >> İçindekiler Tablosu yolunu devam takip ederek işlemlerimize devam ediyoruz.

İçindekiler Menüsü

İçindekiler Menüsü Şeklinde de Görüldüğü gibi sırası ile 1, 2 ve 3 adımlarını izleyerek devam ediyoruz. 3. Adımda Otomatik Tablo 1 veya Otomatik Tablo 2 kısımlarını seçerek devam ediyoruz. Eğer üstteki resimde İçindekiler tablosunu seçerseniz herhangi bir veri gelmez. Çünkü burada manuel olarak el ile word içindekiler listesi nin oluşacağı alandır. Acaba ben yanlış mı yaptım diye paniğe kapılmayın. En sonunda word içindekiler tablosu ile birlikte aşağıda da görüldüğü gibi word içindekiler listesi gelmiş olacaktır.

İçerik Listesi

Umarım Faydalı Olmuştur.

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

YORUM YAZIN