Word Sayfa Numarası Ekleme

Word Sayfa Numarası Ekleme

Öncelikle sayfa numaralandırma olayı pekte günlük hayatta kullanılan bir olay değildir. Fakat eğer bir kitap ya da bir dergi ya da bir tez hazırlama da tez kuralları nın yada diğerlerinin olmazsa olmazlarındandır. Öncelikle numaraların eklenmesi için Word belgemizi açıyoruz. Açtıktan sonra sayfa numaralarını ekleyebiliriz.  Aşağıda Word belgesinde ekle menüsünden devam ederek sayfa numaraları menüsüne ulaşabiliriz. Sayfa numaraları eklerken aslında iki farklı yapı karşımıza çıkıyor.

  1. Sadece Rakamlardan olacak Belli Bir Sayfadan başlamak koşulu
  2. Hem Rakam Hem Sayı Yine aynı şekilde belli bir sayfadan başlayacak şekilde olarak karşımıza iki farklı yapı çıkıyor biz burada iki farklı başlık olarak ele aldığımız da konu daha çok anlaşılır ve de netleşir

Hazırsanız Başlayalım

>>Sadece Rakamlardan olacak Belli Bir Sayfadan başlamak koşulu<<

Örnek İle Başlamak işin anlaşılması için en kolay yöntemdir. Elimizde 6 Sayfalık Word dosyası mevcut olsun. Bu 6 sayfalık Word dosyasının 3 sayfasından itibaren sayfa numaralandırmaya başlayalım. Eğer bizle yapılacak olan bir iki adım var yapmazsak sayfa numaralandır dediğimizde en baştan 1 vererek devam eder ama bizim amacımız bu değil. Biz 3. Sayfadan itibaren sayfa numaralandırma başlatmanın derdindeyiz.

Sayfa Numarası Ekleme

Yukarıdaki Şekilde de verildiği gibi direk ekle işlemini yaparsak dediğimiz gibi en başından ekler ve devam eder. Ama biz 3. Sayfadan başlatmak istiyoruz. Bunun için Word belgemiz hazır açık konumda iken 3. Sayfanın en üst kısmına yazının en başına gelerek tıklıyoruz imleç yanım sönmeye başladığında;

Üst Menüden Sayfa Düzeni>Kesmeler>Sonraki Sayfa olarak devam ediyoruz.

Sayfa Düzeni Menüsünden Sonraki Sayfa

Burada Sonraki Sayfa Seçildiğinde Sayfa üzerinde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Menüyü seçtim fakat herhangi bir değişiklik olmadı diye paniğe kapılmayın. Bu aşamadan sonra yine aynı şekilde Ekle Menüsünden devam ederek Üst Bilgi düzenle yada Alt Bilgi düzenle sekmesinden devam ediyoruz. Ekle > Altbilgi>Üst Bilgiyi Düzenle sekmesinden devam ediyoruz. Aşağıda da şekilde verildiği gibi devam ediyoruz.

Üst Bilgi Düzenleme

Üst Bilgiyi düzenle dedikten sonra karşımıza çıkacak olan tasarım sekmesinden “Öncekine Bağla” seçeneğini pasif konuma getirmemiz gerekir.

önceki sayfa ile bağlantının kesilmesi

Önceki ile bağını koparmamız gerekir. Pasif Konuma Getirmek aslında işin sonuna gelmişiz anlamındadır. Bundan sonra eklenecek olan sayfa numaralarının biçimlerini seçmemiz gerekir. Normal sayımı roma rakamımı vs. seçmemiz lazım. Bunun için üst menüden devam ederek;

Ekle> Sayfa Numarası> Sayfa Numaralarını Biçimlendir yolunu seçerek kuralımız belirliyoruz. Sayfa Numaralarını biçimlendir dediğimizde karşımıza aşağıdaki gibi pencere açılacaktır.

Word sayfa numarası biçimlendirme

Burada Başlangıç Kısmını işaretliyoruz. Ve numaralandırma kaç ta başlanmasını istiyorsak yazım tamam tuşuna basarak işlemlerimizi tamamlamış oluyoruz. Bundan sonraki aşama artık sayfa numarası eklemek kalır.

>Hem Roma Rakamı Hem Sayı olması durumunda neler yapabiliriz<<

Genellikle Bu tarz sayfa numaralandırma işlemleri Çoğunlukla Tez yazılırken kullanılan bir tekniktir. Genel olarak baktığımızda 1. Sayfa Kapak 2. sayfa ile 10 . sayfa arası roma rakamı ve sonrasında ise normal rakamlar ile sayfa numaralandırma yapılıyor. Ama bu sadece bir genellemedir. İlk yapacağımız işlem kapak sayfasının son satırının en sonuna gelerek imlecimizi tıklıyoruz. imleci tıkladıktan sonra üst menüden Sayfa Düzeni>Kesmeler>Bölüm sonu kısımlarını izliyoruz.

Sayfa Düzeni Menüsünden Sonraki Sayfa

Daha sonra roma rakamının görülmesini istediğimiz kaç sayfa varsa bu sayfalardan en sondaki sayfanın sonuna gelerek imlecimiz tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra yine yukarıdaki şekilde belirtilen işlemleri tekrarlıyoruz. Sayfa Düzeni>Kesmeler>Bölüm sonu. Bu adımları yaptıktan sonra roma rakamı vermek istediğimiz bölümün ilk sayfasına geliyoruz ve sayfa numarası ekliyoruz. Sayfa numarası eklerken biçimlendir sekmesinden roma rakamını seçerek başlangıç işaretlendikten sonra i yazarak tamam diyoruz. 

sayfa biçimlendirme roma rakamı

Daha sonra normal rakam vermek istediğiniz sayfanın başına gelin ve sayfa numarası biçimlendire tıklayın. Burada da başlangıcı 1 olarak seçiyoruz.

Word sayfa numarası biçimlendirme

Şimdi sıra geldi kapaktaki numarayı kaldırmaya. Kapağa gidin ve sayfanın en alt kısmına çift tıklayın. Üstbilgi ve Altbilgi Araçları altında Tasarım sekmesinin altında “İlk Sayfada Farklı” kutucuğunu işaretleyelim. ve ardından tamam tuşuna basalım. 

Roma Rakamın Bitiş Ayarı

Bu makalemiz bu kadar umarım faydalı olmuştur. 

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere

Kalın Sağlıcakla

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

2 YORUM

  1. Avatar
    Murat tekin

    Çok eğitici olmuş elinize saglik

YORUM YAZIN