Word kenar boşluklarını ayarlama

Word kenar boşluklarını ayarlama

Word Kenar Boşluğu Giriş

Word kenar boşluklarını ayarlama konusu yapılan çalışmalarda en sık kullanılan ayarlardan bir tanesidir. Şöyle ki yapılan bir çalışmanın kitap haline getirilirken yada tez hazırlarken kullanılan en önemli Word özelliklerindendir. İkinci olarak yapılan bir çalışmanın yazdırılması durumunda kullanılan bir özelliktir kenar boşluğu ayarlama. Adım adım beraber Word sayfasında kenar boşluğu nasıl ayarlanır, kenar boşluğu ayarları nelerdir sırası ile bakalım. Yapmamız gerek Microsoft Word sayfamızı açıyoruz. Ben Office 2013 kullanıyorum sizde görsellik açısından farklı olabilir kullanmış olduğunuz sürüm ile değişkenlik gösterebilir ama sonuçta mantık olarak aynıdır.

  • Sayfa Düzeni>>Kenar Boşlukları menüsünden devam edilir.
Word Kenar Boşluğu Menü
  • Kenar Boşlukları menüsüne tıklanarak ayarların yapılacağı kısım açılır.
Word Kenar Boşluğu

Şekilde de görüldüğü gibi kenar boşlukları kısmına tıklandığında açılan sayfada varsayılan kenar boşluğu Normal olarak seçili gelmektedir. Bu sayfada Sayfanın sağ sol alt ve üst boşluklar değişmek kaydıyla bizlere Normal-Dar-Orta-Geniş-Yansıtmalı olacak şekilde hazır olarak 5 tane şablon sunmaktadır. Word sayfasını her açtığımızda varsayılan değer olarak Normal gelecektir. Ama biz bu hazır gelen kenar boşlukları kısmını kullanmak istemediğimizde baş vuracağımız yol özel kenar boşlukları ayarlaması yapmaktır.

 

Word Özel Kenar Boşluğu 

Kenar Boşluğu

Özel Kenar Boşlukları kısmında devam edildiğinde Sayfa Yapısı penceresi açılacaktır. Açılan pencerede Kenar Boşlukları bölümünden gerekli ayarlar yapılır.

Word Kenar Boşlukları Ayarların Yapılması

1 Numaralı alanda kenar boşuklarının mauel olarak elle istediğimiz değerleri girerek ayarlayabiliyoruz. Cilt pay yeriniz Sol yada Üst olarak seçip devem edebiliyoruz. 

2 Numaralı alanda sayfanın yatay mı yoksa dikey mi görüneceğini ayarlıyoruz

3 numaralı alanda alınacak olan sayfanın dergimi yada kitap mı ona göre seçim yapıyoruz.

4 numaralı alanda 3 numaralı alanda yapılan değişikliklerin ön izlemesine bakıyoruz.

5 Numaralı alanda ayarlanan kenar boşluklarının nerden itibaren başlanacağını belirtiyoruz. bu alanda Tüm belgeye yada bu noktadan itibaren seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Kağıt

Word kenar boşluk ayarları kısmında kullanılan diğer bir alan kağıt ayarlarının yapıldığı kısımdır. Bu alanda kullanılacak olan kağıt boyutları ile ilgili ayarların yapılacağı kısımdır

Word Kenar Boşlukları Kağıt

1 numaralı alanda kağıt sekmesi seçilir

2 numaralı alanda kağıt türü seçilir. A4 yada özel boyut seçilir

3 numaralı alanda kağıdın boyutlarını özel olarak ayarlama yapılır

4 numaralı alanda yapılan ayarların ön izlemesi yapılır

5 Numaralı alanda ayarlanan kağıt ayarlarının nereden  itibaren başlanacağını belirtiyoruz. bu alanda Tüm belgeye yada bu noktadan itibaren seçeneğini seçerek devam ediyoruz. En sonunda Tamam denilir ve çıkılır.

Düzen

Word kenar boşluk ayarları nın yapılacağı diğer bir kısım Düzen sekmesidir.

Word Kenar Boşlukları Düzen

Bu sekmede

2 numaralı alanda Bölüm başlangıç kısmını seçiyoruz. Aynı sayfa , Yeni Sütun , Yeni Sayfa, Tek numaralı sayfa veya Çift numaralı sayfa kısmında hangisini kullanmak istersek seçiyoruz.

3 numaralı alanda Üst Bilgi ve Alt bilgi ayarlarını yapıyoruz. Burada Tek numaralı sayfada farklı çift numaralı sayfada farklı seçeneklerden birini seçerek devam edebiliriz. Ama genellikle hepsi aynı olacak şekilde çalışmalar yapılmaktadır. Word Kenar boşluğu ayarlama yapılırken ben şahsen bu alanı kullanmıyorum. Tercih sizin

4 numaralı alanda Hizalama nın nereden başlanacağını seçiyoruz.

5 numaralı alanda ön izlemesi yapılır. En sonunda Tamam denilerek işlemler bitirilmiş olur.

Bu makalemizde word kenar boşluğu nasıl ayarlanır yada kenar boşluk ayarları nasıl yapılır sorularına cevap vermeye çalıştık umarım sizlere faydalı olmuştur. 

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

 

2 YORUM

  1. Avatar

    Gerçekten güzel olmuş elinize saglik