Word Hesap Makinası

Word Hesap Makinası

Word Hesap Makinası Nasıl Yapılır

Microsoft Word ortamında yapılan işlemlerde genellikle kimsenin bilmediği fakat işimize yarayacak olan Word hesap makinası nasıl aktif hale getirilir ve Word hesap makinası nasıl kullanılır bunları öğreneceğiz. Çarpma, Toplama, Bölme ve Çıkarma nasıl yapılır bunları öğreneceğiz. Bu makalemde Toplama işlemini yapacağım.   Ben bilgisayarımda Office sürüm 2013 kullanıyorum sizler farklı sürüm kullanıyorsanız panik yapmanıza gerek yok çünkü izlenecek yol aşağı yukarı aynıdır. Başlayalım adım adım sizlere anlatayım. Bilgisayarımızdan başlat menüsünden Word programımızı açıyoruz. açtıktan sonra;

Dosya>>Seçenekler>>Hızlı Erişim Araç Çubuğu 

yolunu izleyerek hesap makinasının ekleneceği pencereyi açıyoruz. Öncellikle şunu belirteyim genel olarak Hesap makinası aktif değildir. Kullanıcı olarak bizim eklememiz gerekmektedir.

Word Hesap Makinası Dosya Men

Dosya Menüsü Tıklandıktan sonra karşımıza çıkacak alanda seçenekler sekmesinden devam ediyoruz.

Word Hesap Makinası Seçenekler Menüsü

Seçenekler denildikten sonra açılacak olan pencerede Hızlı Erişim ve Araç Çubuğu menüsünden devam ediyoruz.

Worda Hesap Makinası Hızlı Erişim ve Araç Çubuğu

Hızlı Erişim ve Araç Çubuğu menüsünden devam ettikten sonra karşımıza Microsoft Office tarafından bizlere sunulmuş fakat pasif konumda olan menülerin yer aldığı Word Seçenekler penceresi açılacaktır.

Word Seçenekler Penceresi

Açılan bu pencerede öncelikle 2 numara ile gösterdiğim alanda Tüm Komutlar kısmını seçmemiz gerekiyor. Bu komutu seçince hazır bekleyen tüm komutları hemen alt tarafında görebiliyorum. Burada kaydırma çubuğu ile Hesapla seçeneğini bularak seçmemiz lazım. seçim yapıldıktan sonra Ekle denilerek sağ taraftaki alanı eklememiz ve akabinde tamam diyerek bitirmemiz gerekmektedir. Burada değinmeden geçmeyeceğim ekleme yapıldıktan sonra aynı şekilde ekle butonunun alt kısmında yer alan kaldır düğmesine basarsak menüden kaldırmış oluyoruz. Ekledikten sonra aşağıdaki şekilde mavi ile çerçeve içine aldığım üst menüdeki  çıkacaktır.

Word Hesap Makinesi

Artık bundan sonraki aşamada işlem yapmak kalır bize. Word sayfasına 5+5 yazdık. Biz bu hesaplamayı eklediğimiz hesap makinası ile yapalım. 5+5 ifadesini yazdıktan sonra maus ile seçme işlemini yapıyoruz. seçme işlemini yaptıktan sonra hesap makinası düğmesine bastığımız da aşağıda da görüldüğü gibi sonucu verecektir. Umarım Faydalı Olmuştur. 

Kalın Sağlıcakla 

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

YORUM YAZIN