Word Grafik Nasıl Yapılır

Word Grafik Nasıl Yapılır

Word Grafik Nasıl Yapılır konusu Excel de olduğu gibi word ortamında da  bizlere kolaylık sağlayan  muhteşem bir eklentidir. Bu makalemde ben sizlere Microsoft Word ortamında; word grafik çizme olayını anlatacağım. İlk başta karışık geliyor olabilir ama hiç bir şekilde panik yapmanızı istemiyorum. Diğer konularda da dediğim gibi biz yine Excel programını  kurtaran program olarak göreceğiz ve devam edeceğiz. Bu makalemizde de ben Word Grafik Çizme olayını anlatırken Excel programından faydalanacağım. Eğer ilk defa word ortamında Word grafik çizme işlemlerini yapacaksanız bunun ile ilgili excel grafik çizme yazımı şiddetle mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Çünkü en başında temel sağlam atılırsa ancak ilerleyebilirsiniz. Menüden Ekle>>Grafik>>Grafik Ekle yolunu izleyerek grafik ekleyeceğimiz pencereyi açıyoruz.

Word Grafik Çizme

Grafik ekle alanı açıldıktan sonra tasarlamak istediğimiz grafik türünü (Sütun Grafik, Çizgi Grafik, Pasta Grafik, Çubuk Grafik, Alan Grafik, Yüzey Grafik, Radar Grafik, Birleşik Grafik) seçerek işlemlerimize devam ediyoruz. Word grafik çizme olayı tüm şekillerde Mantık olarak hepsi aynıdır. Ben burada örnek olsun diye Sütun Grafik üzerinden giderek işlemlerime devam edeceğim. Grafik konusuna devam ederken ana hatları ile anlatmaya çalışacağım. 

Word Grafik Ekleme Sayfası
Word Grafik Ekleme Sayfası

>>>>Word grafik çizme olayının ilk adımı bana göre en önemli adımı Grafik Ekle penceresinde İstenen grafik türünü seçiyoruz. Seçme işlemi yapıldıktan sonra Seçilen grafik türün çeşitlerine gelerek istenen çeşidi seçiyoruz ve devam ediyoruz.

Word Grafik Türü Seçme

1 Numaralı alanda grafik türünü ve 2 numaralı alanda çeşidini seçtikten sonra Tamam diyerek işlemlerimizi tamamlamış oluyoruz. Grafik Sayfamıza Eklenmiş oluyor. Eklenmiş Hali aşağıda gösterilmiştir.

Word Grafik Eklenmiş Hali

Word grafik çizme olayının can alıcı önemli olan ikinci adımı veri girişinin yapılacağı alandır. Dikkat edildiyse Grafik sayfamıza eklendikten sonra veri girişi yapabileceğim bir alan otomatik olarak açılmaktadır. Açılan bu alanda veriler üzerinde oynayarak grafiğe istenen veriyi eklemiş olacağım. Böylelikle word grafik çizme olayının aslında en önemli ayaklarını bitirmiş oluyoruz.

Word Grafik Çizme ve Düzenleme

Grafik sayfamıza eklendikten sonra Word grafik düzenleme için artık gerekli düzenlemeleri yapabiliriz. Sayfamıza eklenmiş olan grafik üzerine Maus ile gelerek bir defa tıklayarak seçtikten sonra üst menüden Tasarım sekmesine geliyoruz.

Word Grafik Düzenleme Sayfası

Word Grafik Nasıl yapılır kısmında eklenmiş olan grafik ve hemen grafiğin alt kısmında veri girişi yapacağımız bir alan açılmıştı.  Grafiğin daha net anlaşılması için sınıfların derslerdeki ortalamasını grafiğe dökmeye çalıştım.

1 numaralı alanda grafiğin stil olarak ayarlandığı alandır hangi stilde uygun görürsek seçip devam ediyoru.

2 numaralı alana gelerek çift tıklayarak grafik ismini yazıyoruz

3 numaralı alanda grafik renklerini değiştiriyoruz.

4 numaralı alanda grafiğe öğe ekliyoruz. Grafik öğe ekleme ayrıca ayrı başlık altında sizlere anlatacağım

5 Numaralı alanlarda hızlı düzen ve Satır sütün seçme işlemlerini yapıyoruz.

6 numaralı alanda veri seçme işlemelerini yapıyoruz.

7 numaralı alanda veri düzenleme işlemlerini yapıyoruz.

Word Grafik çizme ve stil ayarlama

Bu alanda daha çok gragiğin arka planı ve görsellik ile ilgili yapılan işlemler yer alır.  Örneğin Grafik arka kesimiz çizgili olsun yada siyah olsun şeklinde bizlere seçenek sunan bir kontroldür. Bir anlamda hazır şablondur. Şablonlardan kullanılmak istenen seçilir ve devam edilir.

Word Stil Ayarlama

Word Grafik çizme ve İsimlendirme Nasıl Yapılır

Bu alanda eklenmiş olan grafik üzerine “Grafik Başlığı” yazan yere maus ile gelerek çift tıklandığında Grafik İsmimizi Yazıyoruz.

Word Grafik İsmi Belirleme

Word Grafik çizme ve  Renklendirme Nasıl Yapılır

Bu alanda eklenmiş olan grafiğin satır yada sütün alanlarının renklendirilmesi aşamasında kullanacağımız menü dür. Bu alanda Word bizlere hazır bazır renkler sunmuştur. Malesef bu menüde bizlere sunulmuş renkler dışında renk seçimi yapamıyoruz. Renklendirme yapmak için grafik üzerine maus ile gelerek tıklama yaparak seçme işlemini yaptıktan sonra aşağıdaki resimde gösterilen yol izlenerek renklendirme yapılır.

Word Grafik Renklendirme

Word Grafik çizme ve Öğe Ekleme Nasıl Yapılır

Grafiğe öğe ekleme belki en çok kullanılacak olan menü dür. Eksen Eklemesi, Eksenlere Başlık Ekleme, Grafiğe Başlık Ekleme, Grafiğe Veri Etiketi Ekleme, Grafiğe Veri Tablosu Ekleme, Grafik İçin Klavuz Çizgileri ve Grafiği Özetleyen Gösterge eklemesi yapacağımız alanadır. 

Örnek Olsun diye;

Word grafik çizme ve Eksen Eklemesi

Bu sekmede oluşturmuş olduğumuz grafiğin eksenlerine rakamsal anlamda konunun daha net anlaşılması ve görsellik açıdan eksenlere ekleme yapabiliyoruz. 

Grafik Eksen Ekleme

word grafik çizme ve Eksenlere Başlık Ekleme

Bu sekmede yatay ve dikey olarak yer alan eksenlerin grafiğin hangi parametrelerin karşıladığını göstermek için kullandığımız bir yöntemdir. Örneğin Yatay olan eksen dersleri gösterir dikey olan eksen ise not ortalamasını gösterir.

Grafik Eksen Başlık Ekleme

word grafik çizme ve Grafik Başlık Ekleme

Bu menüde grafiğin hangi verilere yada hangi konuya ait olduğunu göstermek için kullandığımız yöntemdir. Kısaca grafiğin tanımıdır.

Grafik Başlık Ekleme

word grafik çizme ve Veri Etiketi Ekleme

Veri etiketi grafik içerisinde sütunların yada dairesel grafik olduğunu var sayarsak daire dilimlerinin değerini göstermek için kullandığımız yöntemdir.

Grafik Veri Etiketi Ekleme

word grafik çizme ve Veri Tablosu Ekleme

veri tablosu bir anlamada grafiğin özetin anlamında kullandığımız bir yöntemdir.

Grafik Veri Tablosu Ekleme

word grafik çizme ve Grafik Hata Çubuklarını Gösterme

Grafik Hata Çubuklarını Gösterme

word grafik çizme ve Klavuz Çizgisi Ekleme

Günlük hayattta çok kullanılan bir yöntemdir. Grafiğin görsellik açıdan daha göze hitap eden bir yapıya ulaşması için çok kullanılan bir yöntemdir.

Grafik Klavuz Çizgisi Ekleme

word grafik çizme ve Gösterge Ekleme

Gösterge; Verilen grafikte sütunların hangi kategoriye yada hangi birime ait olduğunu göstermek için kullanılan bir yöntemdir. Grafiğin alt kesiminde üst kesiminde sağında yada solunda gösterilebilir. Ben burada sağda olmasını tercih ettim. 

Grafik Gösterge Ekleme

Word Grafik Hızlı Düzen ve Satır Sütün Seçme İşlemi

Hızlı Düzen Ekleme

Word olarak bizlere sunulmuş aslında birden fazla özelliği barındıran bir kontroldür. seçilecek olan düzene göre değişiklik gösterir. 

Grafik Hızlı Düzen Ekleme

Satır Sütun Değiştirme

Grafiğin yatay ve düşey eksenlerin yer değiştirildiği alandır. Bir grafiği yeniden oluşturmak yerine bu menüyü kullanarak yatay ve düşey verileri direkt olarak yer değiştirebiliriz.

Satır Sütun Değişme

Word Grafik Veri Seçme Nasıl Yapılır

Veri seç menüsünde direkt düzenleme yapacağımız bir kontroldür. Örneğin grafikte görünmesini istemediğimiz satır yada sütünları direkt seçebiliyoruz. Yada isimlerini değiştirebiliyoruz. 

Grafik Veri Seçme

Word grafik çizme ve Word Grafik Veri Düzenleme Nasıl Yapılır

Veri düzenle menüsünde daha önce girilmiş olan verilerin düzenleneceği bir alandır. Burada iki farklı seçenek mevcut. Verileri düzenle kısmı direkt pencerede değişme izni verirken, Excelde düzenle kısmında devam edilirse grafik verilerini excel de açarak düzenleme imkanı sunmaktadır.

Grafik Veri Düzenleme

Böylelikle bu makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Word Grafik Çizme olayını bu şekilde öğrenmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı olmuştur kalın sağlıcakla. 

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

YORUM YAZIN