Word Dipnot Ekleme Nasıl Yapılır

Word Dipnot Ekleme Nasıl Yapılır

Word Dipnot Ekleme Nasıl Yapılır sorusuna cevap vermeden önce silere Dipnot nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Dipnot neden gereklidir. Dipnot nasıl eklenir vs. gibi sorulara cevap vereceğiz. 

Dipnot Nedir

Dipnot denilince aklımıza gelen ilk program Microsoft Word Programıdır. Çünkü bizler dipnot olayını aslında Literatürümüze Microsoft Word yazılımı ile birlikte eklemiş olduk. Hepimiz kitap dergi yada makale okumuşuzdur. Yazı arasında bazen cümlenin sonunda rakam ile yazılmış 1 yada 2 yada 3 vs. gibi rakamlar görmüşüzdür. İlk bakışta bizim için anlam ifade etmeyebilir. Fakat yazının bulunduğu sayfanın en sonuna baktığımızda yazı içerisindeki rakamlara hitap eden yada rakamları açıklar tarzda bilgi görürüz. Bu şu anlama geliyor hangi cümlenin sonuna yada hangi kelimenin sonuna gelmiş ise o kelimenin yada cümlenin nereden alındığını yada referans olarak nereden alındığını kullanıcıya sunan bir tür kısaltmadır. Kısaca dipnot nedir sorusuna açıklama getirmeye çalıştık aşağıda ben sizlere bir resim olarak anlatmaya çalışacağım.

Word Dipnot Ekleme

Şekilde görüldüğü gibi dipnot eklenmiş olan bir word sayfamız mevcut. Burada word sayfasında metin içerisinde iki adet dipnot eklenmiş görünmektedir. 1 ve 2 olmak üzere. Birinci eklenmiş olan dipnot yani 1 numaralı alandaki dipnot kelimenin nereden geldiğini gösterir adresini göstermektedir. Yine aynı şekilde 2 numaralı alanda da kelimenin nereden geldiğini göstermek için yazının alt kısmına dipnot olarak görülmektedir. Referans kaynak gösterilmiştir. Ben burada site adresini yazdım fakat kaynak ismi de olabilirdi yada kısaltılmış olan kelimenin açıklaması da olabilirdi. Kısaca dipnot nedir sorusuna cevap vermiş olduk. 

Word Dipnot Nasıl Eklenir

Dipnot nedir sorusuna cevap verdikten sonra dipnot nasıl eklenir şimdi buna bakalım. Bir adet word sayfamız olsun bu sayfamızda bir miktar yazı mevcut olmuş olsun ve bu yazı üzerinden giderek dipnot nasıl eklenir sorusuna cevap arayalım.

Word Dipnot Ekleme Nasıl Yapılır

Sayfamızda TBMM ve TDK Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan kurumlardır. şeklinde bir cümlemiz mevcut. Burada biz TBMM ve TDK kelimelerinin tam ismini dipnot olarak yazmak istiyoruz. Dipnot eklemek istediğimiz kelimenin sonuna maus ile gelerek tıklama işlemi yapıyoruz. İmleç yanım sönmeye başladığında Word sayfamızın üst menüsünde Başvurular sekmesine giderek oradan Dipnot Ekle menüsünden devam etmeliyiz. Dipnot Ekle denildikten sonra otomatik olarak sayfanın altına dipnot eklenecek olan alana bizleri atacaktır. Buraya atarken de sırası ile 1 yada 2 şeklinde otomatik rakam eklenir bizler sadece yan tarafında açıklama kısmını yazarak dipnot ekleme nasıl yapılır sorusuna cevap vermiş oluruz.

Word Dipnot Ekleme İşlemleri

TBMM kelimesinin sonuna maus ile tıklandıktan sonra sırası ile şekildeki yöntem izlendiğinde görüldüğü gibi dipnot ekleme işlemlerini yapmış oluyoruz. Yine aynı şekilde TDK kelimesini de görüldüğü gibi dipnot olarak eklemiş bulunmaktayız. Bu makalemiz burada sonlanmış bulunmaktadır. Sizlere Dipnot nedir, Dipnot Nasıl Eklenir, Dipnot ekleme, Dipnot ekleme nasıl yapılır, Word Dipnot Nasıl Eklenir konularında sizlere açıklık getirmeye çalıştım. Umarım Faydalı Olmuştur. Lütfen Takıldığınız Noktalarda yorum olarak sormayı unutmayalım. 

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

 

YORUM YAZIN