Word Denklem Formül Ekleme

Word Denklem Formül Ekleme

Genellikle Word ortamında tez yazılırken veya sayısal konuları matematik, fizik yada kimya vb. bilim dalı ile ilgili kitap ya da makale yazılırken mutlak suret ile konu içerisinde formül yada denklem yazmamız gerektiği zaman Word formülleri kısmını nereden bulacağız? Ya da formül yazma aşamasını nasıl yapacağız? gibi sorular ile çok karşılaşıyoruz. Hiç panik yapmayın Word denklem ekleyemiyorum ya da Word denklem düzenleyicisi nerede bulunur diye panik yapmayın.  Burada söylenenleri sırası ile uygularsak hiç bir şekilde takılmadan devam edeceksiniz. Hazırsanız başlayalım. Şimdi 1 adet Word belgemizi açıyoruz. Açtıktan sonra;

Menü>>Ekle>>Denklem yolunu izleyerek Word denklem düzenleyicisi kımını açıyoruz.

Word Denklem Menüsü

Şekil de de görüldüğü gibi denklem menüsünden devam ettiğimizde belli başlı formül şablonlarını zaten hazır olarak vermektedir. Ama ben buradan devam etmeyeceğim. Konunun daha çok anlaşılması için sıfırdan 1 adet denklem oluşturacağım. Yeni denklem oluşturacağım için en altta Yeni Denklem Ekle menüsünden devam etmemiz gerekiyor. Bundan sonraki aşamalarda artık formül yazma veya denklem ekleme işlemlerini yapmış olacağız. Yeni denklem ekle dedikten sonra aşağıdaki gibi düzenleyici açılacaktır.

Denklem Düzenleme Sayfası

Şekil de görüldüğü gibi Word formül yazmak ya da Word formül kullanmak bu yapmış olduğumuz aşamalardan sonra basit konuma indirgemiş oluyoruz.  Makalemize başlarken 1 adet formül yazacağımızdan bahsetmiştik. Fizikte Kinetik Enerji formülü olsun. Burada Kinetik Enerji formülünü beraber yapacağız. Kinetik Enerji formülü yazalım. Kinetik enerji formülüne baktığımızda Kesirli ifade var Kareli ifade var ve aynı zamanda alt indis var.vÖnce Alt indis kısmını yazacağız daha sonra kesirli kısım en sonunda ise kareli ifadeyi yazarak bitirmiş olacağız. Alt indis yazacağımızdan İndis menüsünden devam edeceğiz.

 

İndisli ifade seçimi

Mantık olarak baktığımızda işimize en çok yarayacak olan şablonu seçiyoruz. Seçildikten sonra küçük noktalı alanların üzerine tıklayarak yazmak istediklerimizi yazıyoruz. Yazma işlemi devam ederken Denklem Düzenleyicisinden çıkmamanız lazım. Olur da yanlışlıkla çıkarsanız üzerine gelerek tıkladığınızda tekrar denklem düzenleyicisine girmiş olursunuz. Enerjideki alt indis li olan ifademizi yazdıktan sonra = sembolünü koymamız lazım daha sonra kesirli kısım yazılacak. Son hali aşağıdaki gibi olacaktır.

Kesirli İfade Seçimi

Şekilde 2 numaralı alanda 2 yazılarak çözülmüş olur fakat 1 numaralı alanda mv2 ifadesini yazmamız lazım. Bunun için m yazıktan sonra v2 ifadesi için tekrardan indis eklememiz lazım. Burada dikkat ettiyseniz indis içerisinde indis kullandık.  Yine indisler den üst simgeyi seçmemiz lazım.

üst simge

Şekilde görüldüğü gibi mavi alan içine aldığımız kısımda bizim v yazacağımız alandır. Yazıldıktan sonra artık formülümüz hazır demektir. Aşağıdaki gibi olacaktır.

son hali

Bir yazıda Birden fazla denklem olması durumunda word denklem numaralandırma ve en sonunda da denklemler listesinin alınması için numaralandırmak gerekir. Bunun için denklemi seçerek daha önce yazmış olduğum “Şekiller Listesi Nasıl Hazırlanır” başlıklı yazımdan takip edebilirsiniz. Umarım Faydalı olmuştur. Bu makalemiz burada bitmiştir. Bundan Sonraki Makalemizden Haberdar olmak için Lütfen Kanala Abone Olmayı Unutmayınız.

YAZI ALTI RESİM

YORUM YAZIN