Word de Tablo Ekleme

Word de Tablo Ekleme

word de tablo yapma

Microsoft Word programının Günlük işlerde kullanılması son derece bizlere kolaylık sağlayan bir yazılımdır. Önemli olan yazılım değildir. Önemli olan burada bu word yazılımının bizlere sağlamış olduğu kolaylıklardan faydalanabilmek ve bu kolaylıkları kullanabilmektir. Bu makalemde sırası ile Word de Tablo yapma nasıl oluyor yada word tablo oluşturma nasıl yapılır. Ben burada sizlere açıklamaya çalışacağım. Şunu unutmayın uyunun kuralllarını bilirseniz oyun zevkli hale gelir. Ben böyle bakıyorum. Bu yüzden sizlerde tüm yönleri ile öğrenmeye çalışın ki kolaylıklar sağlasın sizlere. Şimdi sizlere Tablo Yapma nasıl oluyor bunu sizlere açıklayacağım. Öncelikle boş bir word sayfamızı açıyoruz. 

Word sayfası açıldıktan sonra üst menüden  Ekle>>Tablolar menüsünü takip ederek Word Tablo Ekleme işlemlerine Başlamış oluyoruz.

Word Tablo Ekleme

1 numaralı alanda Word Tablo Oluşturmak için  bizlere kolaylık olsun diye sunulmuş bir şablondur maus ile seçerek çok rahat bir şekilde Word Tablo Ekleme işlemlerini yapmış oluyoruz.

2 numaralı alanda Tablo ekle denildiğinde açılan tabloda Manuel olarak değerleri girerek yine aynı şekilde word tablo oluşturma ya da ekleme yapabiliyoruz.

Word Tablo Ekleme Manuel

3 numaralı alan tıklandığında maus bir kalem görevini görecektir. Bu esnadan tablo çizebilir yada tek çizgi çizebiliriz. Yada bu alanlara gerek kalmadan 4 numaralı alanda bizlere sunulmuş olan hazır tabloları kullanarak devam edebiliyoruz. Burada hangi tablonun kullanılacağı konusunda tercih sizlere kalmış olan bir durumdur. Ben örnek olsun diye 5×5 olacak şekilde bir tablo ekleyeceğim bundan sonraki kısmı bu 5×5 tablo üzerinden devam ederek konuya açıklık getireceğim.

Word Tablo Kopyalama

Öncelikle Bir hususu belirtmem gerekir. Tablo kopyalama işi normal yazı kopyalama işi gibi değildir. Tabloyu bir bütün olarak ele almamız gerekir ve bu şekilde takip etmemiz gerekir. Normal yazı gibi maus ile tıkla seç ve akabinde kopyalama işlemlerini yapamıyoruz. Bu anlamda Word Topla Kopyalama işlemi Biraz Farklıdır.

Word Tablo Ekleme Tablo Kopyalama İşlemi

Şekilde görüldüğü gibi Tablonun sol üst köşesinde Çıkan + işareti üzerine gelerek maus ile seçme işlemleri yapılır. Seçme işlemleri yapıldığında görüldüğü gibi tablo gri rangini almaya başladı. Gri rengini aldıktan sonra sol üst köşedeki + üzerine gelerek sağ tıklanır ve Kopyala işlemleri yapılır. Nerede kullanılmak istenirse yine sağ tıklanır ve yapıştır işlemleri yapılarak Word Tablo Kopyalama yapılmış oluyoruz.

Word Tablo Örnekleri

Bu alanda Microsoft word programının bizlere sunmuş olduğu hazır tablo şablonlarını kullanabiliriz. Word Tablo Ekleme şeklinde 5 numaralı alanda görüldüğü gibi 

Word tablo birleştirme

Word ortamında birden fazla tablo olabilir. Bazen verilen bu tablolar tek tablo olarak birleştirmek istediğimizde başvuracağımız yöntem Word Tablo Birleştirme metodudur. Peki iyi güzelde tablo birleştirme işlemini nasıl yapacağız. Burada ben iki adet tablo vereceğim. Bu iki tablo üzerinden devam edeceğim.

Word Tablo Birleştirme

Şekilde görüldüğü gibi İki adet tablomuz mevcut.  Biz burada alttaki tabloyu yukarıdaki ile birleştirmek istiyoruz. Tablo birleştirmek için Öncelikle tablomuzu daha önce anlattığım gibi tablomuzu seçiyoruz. Seçme işlemi yapıldıktan sonra Klavye de Alt+Shit+Yukarı ok tuş kombinasyonunu kullanarak Word tablo birleştirme işlemlerini bitirmiş oluyoruz. Aynı şekilde tersini de yapabiliriz. Yani yukarıdaki tabloyuda aşağıdaki tablo ile birleştirebiliriz. Yukarıdaki Tabloyu birleştirmek istediğimizde bu sefer üsteki tablo seçilir ve ardında Alt+Shit+Aşağı ok kombinasyonunu kullanarak devam edebiliyoruz. Böylelikle Word Tablo Birleştirme işlemlerini bitirmiş oluyoruz. 

Word tablo bölme

Yukarıda anlatıldığı gibi bazen Tablo Birleştirme Yapabildiğimiz gibi tersi olarak Tablo Bölme işlemlerini yapabiliyoruz bunun için ben bir adet tablo oluşturduk ve bu tabloyu bölmeye çalışıyoruz.

Word Tablo Bölme

Şekilde görüldüğü gibi tablo üzerine tabloyu bölmek istediğimiz yerde maus ile üzerine gelerek tıklandıktan sonra imleç yanıp sönmeye başladıktan sonra üst menüden düzen menüsünde Tabloyu Böl sekmesinden devam ediyoruz. Böylelikle Word Tablo Bölme işlemini yapmış oluyoruz. Bu makalemizde Word Tablo ekleme, Word Tablo Bölme, Word Tablo Birleştirme işlemlerine değinmiş olduk. Lütfen sorunuz olursa soru olarak yorum kısmına yazabilirsiniz.

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

YORUM YAZIN