Windows Kullanıcı Hesap Ayarları

Windows Kullanıcı Hesap Ayarları

Günlük hayatımızda her kes mutlaka Bilgisayar kullanmıştır. Bilgisayar kullanılırken özellikle açılırken kullanıcı ekranı ve şifre alanları ile karşı karşıya kalmaktayız. Ben bu makalemde Windows Kullanıcı Ekleme, Windows Kullanıcı Silme vb. gibi işlemleri yapacağım. Öncellikle Kullanıcı Hesabı nedir ona bakalım. Kullanıcı Hesabı network ortamında kullanıcıyı tanımlayan bir arayüzdür. Bu ara yüz sayesinde Kullanıcı Bilgisayarı kullanıcı hesaba göre özelleştirebilir ve kendine özgü ayarlar yapabilmektedir.

Windows Kullanıcı Hesabı Nerededir

Kullanmış olduğumuz bilgisayarda hazırda tanımlı windows kullanıcı hesabı nerededir sorusuna cevap vermek için Bilgisayarın başlat menüsünden devam ediyoruz. Ben windows 10 kullanıyorum. Sizde farklı windows versiyonu olabilir ama sonuç olarak hepsi aynı kapıya çıkmaktadır. Başlat>>Denetim Masası>>Kullanıcı Hesapları kısmından devam ediyoruz.

Kullanıcı Hesabı Denetim Masası

Denetim Masası Seçildikten sonra açılan pencereden Kullanıcı Hesaplar dan devam ediyoruz.

Kullanıcı Hesabı Seçme
Kullanıcı Hesabı Seçme İşlemi
Kullanıcı Hesabı

Görüldüğü gibi muhammed adından bir kullanıcı var. Bu bilgisayarımızda tek tanımlı kullanıcıdır. Birden fazla windows kullanıcı hesabı olmuş olsaydı bu pencere de liste halinde gelecekti. Görüldüğü gibi kullanıcı hesabı nın  hemen sol tarafında kullanıcı hesap adını değişebilir, kullanıcı hesap türünü değişebilir, veya kullanıcı hesap ile ilgili denetim ayarlarını değiştirebiliriz. Kullanıcı parola ile korumalı olduğu zaten görülmektedir.

Windows Kullanıcı Hesabı Ekleme

Mevcut kullanıcı yanında yeni bir windows kullanıcı hesabı eklemek istediğimizde nasıl bir işlem yapılacaktır. Şimdi ona bakalım. windows kullanıcı hesabı ekleme neden gereklidir. Özellikle bir bilgisayarı birden fazla kullanıcı kullanıyor ise windows kullanıcı hesabı eklemek son derece olması gereken bir durumdur. Çünkü her kullanıcı kendine has çalışmalar yapabilir. Bunun için kullanıcı eklemek en mantıklı olan bir yöntemdir. Başlat menüsünden ayarlar penceresini açıyoruz.

Yeni Kullanıcı Ekleme

“Bu Bilgisayara Başka birini ekle” denildikten sonra, Eğer windows 10 kullanıyorsanız muhtemelen online çevrimiçi olabilecek outlook hesabı istenecektir. Eğer varsa girersiniz ve devam edersiniz. Ama bilgisayarınız internete bağlı bir bilgisayar değil ise bu seçenek işe yaramayacaktır. İnternet yoksa Bu kişinin oturum açma bilgilerine sahip değilim seçeneğinden devam edilir.

Kullanıcı Hesabı Adım 1

Bu kişinin oturum açma bilgilerine sahip değilim denildikten sonra aşağıdaki pencere açılır.

Kullanıcı Hesabı Adım 2

Bu pencerede Microsoft hesabı olmayan bir kullanıcı ekleyin seçeneğinden devam edilir ve aşağıdaki pencere açılır.

Kullanıcı Hesabı Adım 3

Bu pencerede gerekli alanlar doldurulur ve ileri denildikten sonra artık kullanıcı eklenmiş oluyoruz. Eklenmiş hali aşağıdadır.

Kullanıcı Hesapları

2 numaralı alanda kullanıcıya ait rolü değiştirebiliriz. Admin kullanıcısımı yoksam standart kullanıcımı kısımlarını seçebiliyoruz. 

Windows Kullanıcı Hesabı Silme

Bir üstteki Ekranda görüldüğü gibi Windows Kullanıcı Hesabı Silme işlemi için Kaldır seçeneği mevcut. Windows Kullanıcı Hesabı Silme işlemlerini buradan yapıyoruz. Kaldır denildikten sonra Açılan Windows Kullanıcı Hesabı  Silme penceresinden Hesabı ve Verileri sil düğmesinden devam ediyoruz.

Windows Kullanıcı Hesabı Silme

Windows Kullanıcı Hesabı Değiştirme

bilgisayarımızda kullanıcı değişmek istediğimiz zaman Ctrl+Alt+Delete tuşlarına aynı anda basarak Açılan pencerede kullanıcı değiştir denilir ve istenen  kullanıcı seçilir ve devam edilir. Böylelikle Windows Kullanıcı Ayarları nasıl yapılır, windows kullanıcı değiştirme, kullanıcı hesabı, windows kullanıcı hesabı, windows kullanıcı hesabı ekleme, windows kullanıcı hesabı silme gibi konularına açıklık getirmiş olduk umarım faydalı olmuştur. 

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

YORUM YAZIN