Windows Klasör Şifreleme

Windows Klasör Şifreleme

Windows Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır

Günlük kullanılan bilgisayarlarda yapılan işlerin neredeyse tamamına yakını bir klasör ortamında bekletilmektedir. Burada sizlere önemli bir noktadan bahsedeceğim. Önemli olan nokta klasör ortamında tutulan verilerin güvenli bir şekilde tutulmasıdır. Peki biz nasıl bir yol izlemeliyim güvenli hale getirmek için. Ben sizlere adım adım bahsedeceğim. Muhtemel meydana gelecek olan veri kaybının önüne geçmek adına Klasör Şifreleme olayını kullanacağız. Genel olarak internet ortamında araştırma yapıldığına iki sonuç ile karşılaşırsınız. Bunlardan birinci yöntem ki herkesin aklına gelen yöntem Windows dışında Klasör Şifreleme programları kullanılır. Benim şahsi fikrim bu şekilde şifrelemeye karşıyım nedenini soracak olursanız kullanılan programların ne kadar güvenli olması ile ilgilidir. Pek de tavsiye etmem. Ben bilgisayarımda Windows 10 kullanıyorum. Dolayısıyla Windows 10 da klasör şifreleme nasıl yapılır sizlere anlatacağım. Şimdi adım adım Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır sırası ile bakalım. 

 1. Klasör Şifreleme işlemleri için 1 Adet klasör oluşturuyoruz. Bunun içinde Maus ile sağ tıklanır Yeni Sekmesinden Klasör seçilir. Ve Klasöre isim verilir.Ben Güvenlik adında Klasör oluşturdum.
  Windows Klasör Şifreleme

   

 2. Klasör Üzerine maus ile gelerek sağ tıklanır. Sağ tıklandıktan sonra Arşive Ekle sekmesinden devam edili açılan pencereden Parola Seç menüsünden devam edilir.
  Windows Klasör Şifreleme Parola

   

Parola Seç düğmesine basılır ve açılan pencerede gerekli parolalar yazılarak Tamam tuşuna basılarak gerekli parola girilir ve en sonunda Tamam denilerek kayıt edilir.

Windows Klasör Şifreleme Parola Alanı

 

Tamam denildikten sonra artık bir tanesi normal(şifresiz) bir tanesi sıkıştırılmış klasör(şifreli) olmak üzere iki adet klasör oluşmuş oluyor.  Biz oluşan bu kalsörlerden sıkıştırılmış olan klasörün üzerine maus ile gelerek çift tıklayarak açamaya çalıştığımız aşağıda görüldüğü gibi şifrenin girileceği alan açılmaktadır.

Windows Klasör Şifreleme Parola Sorma

Böylelikle Klasör Şifreleme nasıl yapılır yada Windows Klasör şifreleme konularına açıklık getirmiş olduk. Umarım faydalı olmuştur. Windows 10 Klasör Şifreleme konusu bu kadar basit. Lütfen Anlamadığınız noktalar oluşursa yorum olarak sorabilir en kısa zamanda size dönüş sağlamaya çalışacağım. 

 

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

 

2 YORUM

 1. Avatar
  Fuat ERDOĞAN

  Güzel paylaşım olmuş admin elinize emeğinize sağlık 😊

YORUM YAZIN