Üst Bilgi ve Alt Bilgi Ekleme

Üst Bilgi ve Alt Bilgi Ekleme

Bu makalemde ben sizlere çok duyduğunuz ama belki de hiç kullanmadığınız bir kavramı sizlere açıklamaya çalışacağım. word Üst Bilgi ve word Alt Bilgi kavramını sizler için detaylı bir şekilde anlatacağım. Üst Bilgi  ve Alt Bilgi nedir ? Üst Bilgi ve Alt Bilgi Ekleme nasıl yapılır? Üst Bilgi ve Alt Bilgi kaldırma nasıl yapılır? vb. gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle ben bu konuları sizlere anlatırken Word üzerinden konuyu sizlere anlatacağım. Kullanmış olduğunuz Microsoft Office sürüm farklı olabilir panik yapmayın mantık hepsinde aynıdır. Ben Word 2013 üzerinden Word Üst Bilgi  ve Word Alt Bilgi konusunu sizlere açıklayacağım. Öncelikle Üst Bilgi  ve Alt Bilgi nedir bunu sizlere açıklayalım.

Üst Bilgi ve Alt Bilgi Nedir?

Word de çalıştığımız sayfada açıklama gereği duyulduğunda yada kaynak gösterilmek istendiğinde kullanmış olduğumuz bir yöntemdir. Belgenin altına veya üstüne Alt Bilgi ya da Üst Bilgi  ekleyebiliriz. Örnek verecek olursan yapılan çalışmada sayfa numaralarının, tarihlerin yada dosya isimlerinin bulunduğu bir bilgiyi üst bilgi yada Alt Bilgi olarak oluşturabiliriz. Kısaca yapılan çalışmanın nereden alındığını yada diğer bir değişle çalışma hakkında kısa bilginin yazıldığı dipnot olarak da alabilirsiniz. Bununla ilgi Word dipnot ekleme nasıl yapılır konusuna bakabilirsiniz.

Üst Bilgi ve Alt Bilgi Ekleme

Bu başlık altında ben sizlere word üst bilgi ekleme yada word alt bilgi ekleme nasıl yapılır bunu sizlere açıklamaya çalışacağım. Öncelikle word üst bilgi ekleme olayını yapabilmemiz için kurulu bulunan Microsoft Word programımızı çalıştırıyoruz. Çalıştırdıktan sonra Üst menüden devam ederek Ekle>>Üst Bilgi yada Ekle>>Alt Bilgi yolunu izleyerek hem Üst Bilgi  hemde Alt Bilgi ekleme yapabiliriz. Ben burada Üst Bilgi  sekmesinden devam ederek sizlere konuyu aktaracağım.

Üst Bilgi Alt Bilgi

Üst Bilgi yad Alt Bilgi denildikten sonra hemen resimde görüldüğü gibi pencere açılacaktır. Açılan pencerede 1 Numaralı alanda hazır olarak bizlere sunulmuş belli başlı şablonlar mevcut bunlardan birini kullanarak devam edebiliriz. Hatta sayfa numaralandırma yapılırken sayfa numaralarının konumunu belirlemede Üst Bilgi  ve Alt Bilgi de destek alındığını da unutmayalım. Sayfa numaralandırma nasıl yapılır yazımda da Alt Bilgi ve üst bilgi konularına değindik bakabilirsiniz. Burada ben Üst Bilgi  düzenle sekmesinden devam etmek istiyorum. Üs bilgi düzenle denildikten sonra Üst menüye Üst Bilgi  ve Alt Bilgi araçları tasarım diye bir menü eklenmektedir. Bu menüden detaylı bir çalışma yapabiliriz.

Üst Bilgi Alt Bilgi Ekleme

Üstekki resimde görüldüğü gibi Üst Bilgi , Alt Bilgi Sayfa Numaralandırma, Tarih saat , Belge bilgileri vs. gibi bilgiler üzerinden giderek gerekli işlemleri yapabiliriz. Biz Burada üst bilgi olarak bazı verileri girelim bunun üzerinden devam edelim.

Örnek olsun diye Önce sayfa numarasını Üst Bilgi  olarak sayfanın sağ üst köşesine ekleyelim.

Üst Bilgi Sayfa Numarası

Ardından Üst Bilgi  kısmına Belgenin hazırlandığı yada yazının tarihini girelim

Üst Bilgi Tarih Bilgisi

Şeklinde Üst Bilgi olarak ekleyebiliriz. Üst menüden Belge Bilgileri sekmesinde belgeye ait bilgileri girebilir ve detaylı bir Üst Bilgi veya Alt Bilgi düzenleyebiliriz.

Üst Bilgi Bilgiler

Ben burada belge bilgileri kısmında şirket e posta adresini yazacağım. Sizler istediğiniz bilgileri yazarak Üst Bilgi alanını düzenleyebilirsiniz. E posta adresini yazdıktan sonra belgenin son hali aşağıdaki gibi olacaktır.

Üst Bilgi

Görüldüğü gibi ben çalışma sayfasında Üst Bilgi olarak 3 adet veri girişi yaptım. Sayfa numarası, Tarih ve E-posta adresi bilgilerini girdim. Son hali bir üstteki resimde görülmüştür. Üst Bilgi ve Alt Bilgi nin avantajlı kısmı işlemin bir defa mahsus yapılıyor olmasıdır. He sayfada otomatik olarak görünecektir. Şimdiye kadar ben sizlere üst bilgi olarak devam ettim. Alt Bilgi olarak da devam edilirse aynı işlemler yapılacaktır. 

Üst Bilgi ve Alt Bilgi Kaldırma

Şimdiye kadar sizlere word üst bilgi yada word alt bilgi nasıl eklenir bunu sizlere anlatmaya çalıştım. Bu kısımda ise eklenmiş olan üst bilgi ve alt bilgi nasıl kaldırılır bunu sizlere anlatmaya çalışacağım. Biraz önce eklediğimiz üst bilgileri şimdi de kaldırmaya çalışalım. Alt Bilgi ve Üst Bilgi kaldırma olayını da bu şekilde çözmüş olacağız.

Üst Bilgi ve Alt Bilgi Kaldırma

Bu şekilde Üst bilgi ve Alt bilgi kaldırma olayını da öğrenmiş olduk. Eklenmiş olan Üst bilgi veya Alt bilgi kısımları düzeltilmek istendiğinde üzerine gelinir çift tıklanır ve gerekli düzenlemeler yapılır. Bu makalemizde word Üst bilgi ve word Alt bilgi ekleme,  Üst bilgi ve Alt bilgi kaldırma, Üst bilgi ve Alt bilgi düzenleme işlemleri nasıl yapılır bunu öğrenmiş olduk.  14.10.2020

 

1 YORUM

  1. Avatar

    Harika olmuş hocam

YORUM YAZIN