TEZ NASIL YAZILIR

TEZ NASIL YAZILIR

Tez Nasıl yazılır

Bu makalemde ben sizlere özellikle yüksek lisans veya doktora döneminde işimize yaracak olan tez konusu ile ilgili tez nasıl yazılır anlatmaya çalışacağım. Aslında tez nasıl yazılır sorusu en genel halidir. Çünkü üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösteren bir kavramdır. Sebebine bakacak olursanız her üniversite kendine göre kurallar koymaktadır. Ben sizlere tez nasıl yazılır sorusuna cevap verirken tez yazım kuralları nı adım adım anlatarak cevaplandırmaya çalışacağım. Şu konuya değinmeden geçmeyeceğim ben. Oda şudur piyasada tez hazırlamak için çeşitli programlar mevcut. Kolaylık olsun diye çoğunun kullandığı programlardır. Bu programları bir tarafa bırakıp benim yazdıklarıma odaklanmanızı isteyeceğim ben. Burada tez nasıl yazılır sorusuna cevap verirken veya tez yazım kuralları nı sizlere anlatırken Microsoft Word ortamında konuyu sizlere anlatacağım. Öncelikle şunu belirtmek isterim ben; eğer tez yazmaya başlamadan önce kural belirlemeden başlıyorsanız çok yorulursunuz. Boşuna çapa sarf etmeyin derim ben size. Çünkü kurallar konuldukça işiniz kolaylaşacaktır. Biz yazılan bu kurallara tez yazım kuralları diyeceğiz. Burada tez nasıl yazılır sorusunun cevabını verirken tez yazım kuralları nı da öğrenmiş olacağız. İyi güzel de tez yazım kuralları nelerdir. Bu tez yazım kuralları nasıl hazırlanır bir sonraki başlıkta sizlere anlatmaya çalışacağım. 

Tez Nasıl Yazılır(Tez Yazım Kuralları)

Evet bu yazıyı bir gün tez nasıl yazılır yada tez yazım kuralları nelerdir bunlar ile ilgili yazı  yazmak aklımın ucundan bile geçmezdi. Bir gün Bursa da kitapçıların olduğu bir mekânı gezerken gözlerime sürekli ilanlar ilişirdi. Dikkat ettim hep aynı ilanlar. Bide ne okusam “ Tez Yazım kuralları na göre tez yazılır” yazılıyor. Hadi ilanı anladım anlamasına fakat kuralarına göre yazılır ibaresi aslında en can alıcı kısmı oldu benim için. Kendi kendime düşünmeye başladım. Dedim ki aslında Word sayfasına herkes yazıyor. O zaman bu adamlar kullanamıyor mu Word programını? Aslında kullanıyor fakat emekleme dönemini yaşıyor. Düşündüm adamlar kuralları bildiği için bundan para kazanıyor. Ve hem de harika paralar. Bu manzaraları görünce bu konu ile ilgili bu makalemi kaleme almayı düşündüm. Burada sizlere gereken her şeyi anlatacağım. Bu konuda içiniz rahat olsun bu makalemi okuduktan sonra artık yapamayacağınız bir şey yoktur tez ile ilgili. Hazırsanız başlayalım. Peki nerden ve nasıl başlayalım. Çok basit bir şekilde konuya başlayalım ve sizden ricam bütünlük dağılmasın diye makalemi tek seferden okuyalım ve not alalım. Her şeyden önce tez ile ilgili konu son derece önemlidir. Eğer sözel alanında tez hazırlıyorsanız işiniz kolay J sayısal anlamda Matematik veya Fizik vs. gibi alanlarda tez hazırlıyorsanız işin içerisine biraz grafik biraz formüllerin girmesi ile biraz karmaşık hal alacak ama ben burada her ikisinden de bahsedeceğimden içiniz rahat olsun. Şimdi Başlayalım fazla Öncelikle tez yazılırken üniversitelerin kendine göre belirlemiş olduğu belli kurallar vardır. Aşağı yukarı bu kuralların %70’i aynıdır. Fakat ufak değişiklikler olabilir hepsinde bahsede cem ben. Tez yazmaya başladığınızda olmazsa olmazlarını aşağıda sıralayacağım ve sırası ile açıklamaya çalışacağım. Başlayalım. Aşağıda 13 maddede kabaca yazıldı biz burada 4 Listeye odaklanacağız. (İçindekiler Listesi, Şekiller Listesi, Tablolar Listesi ve Kaynaklar Listesi)

 1. Dış kapak
 2. İç kapak
 3. Onay sayfası
 4. İçindekiler Listesi
 5. Simgeler ve Kısaltmalar
 6. Şekiller Listesi
 7. Tablolar Listesi
 8. Özet
 9. Giriş
 10. Sonuçlar ve Öneriler
 11. Kaynaklar Listesi
 12. Ekler
 13. Özgeçmiş

Burada sırası ile baktığımızda öncelikle dış kapak, iş kapak ve onay sayfası için her üniversite kendine göre kural belirlediğine göre net olarak açıklamak zordur. Peki üniversiteden üniversiteye değişen tez nasıl hazırlanır sorusunun cevabı nedir? Genel anlamda baktığımızda Sayfa kenarlığı(Sağ-Sol-Alt-Üst) kenar boşlukları, Kullanılan yazı tipi, kullanılan yazı puntosu ve yazının kalın harfler ile yazılıp yazılmadığıdır. Örneğin Sayfa Kenarlığını Sayfa Tasarım Menüsünden ayarlamamız gerekir. Aşağıdaki şekilde sayfa düzeni menüsünde hazır bazı şablonlar var eğer bu şablonlar işimize yarayan şablonlar ise kullanıyoruz. Yaramıyorsa Özel Kenar Boşlukları kısmında kendimiz manuel olarak belirleyebiliriz.

kenar ayarlarının yapıldığı kısım

Kullanılan yazının Puntosu ve Yazı Tipi ile ilgili Kısmı ise Giriş Menüsünden Yazı Tipi Sekmesinden ayarlayabiliriz.

Word Yazı Tipi Menüsü

Yazı tipi, punto yazının kalın olup olmadığı ya da italik olup olmadığını yukarıdaki şekilde ayarladıktan sonra artık sıra içindekiler sayfasına gelmektedir. Aslında tez yazanların en çok zorlandığı kısımlardan birisi içindekiler sayfası oluşturmaktır. İçindekiler sayfasını oluştururken olmazsa olmazlardan bir tanesi hatta en önemlisi sayfa numaralarıdır. Genellikle bahsettiğimiz dış kapak, iç kapak ve onay sayfasında sayfa numaraları bulunmamaktadır. Üniversiten üniversiteye değişikli gösterir. Kimi üniversite ilk üç sayfasını roma rakamı ister sonra normal rakam ister. Kimi üniversite sadece normal rakam ister. Konu Dağılmasın diye Word sayfasında numaralandırma işlemleri daha detaylı bir şekilde “Word Sayfalarında Numaralandırma Nasıl Yapılır” başlıklı yazımdan takip edebilirsiniz.

Şimdi içindekiler sayfasını oluşturmaya başlayalım. İçindekiler oluştururken eğer manuel olarak konu başlığı yazıp sonra sayfa numarasını yazarak devam ediyorsanız işin başındasınız anlamına geliyor. Bunun için öncelikle detaylı bir şekilde anlattığım “Word Sayfasında İçindekiler Nasıl Oluşturulur” yazımı okuyabilirsiniz. Unutmayın Teknoloji her zaman işleri kolaylaştırmak için vardır. Sadece bize düşen işin kurallarını öğrenmektir. İçindekiler sayfası tez yazma işlemleri bittikten sonra en son aşamada yapılacak olan işlemdir. Nedenini soracak olursanız çünkü bazı işleri bizler yazılım olarak Word programına yaptırmazsak işin hamallık kısmını üstlenmiş oluruz.

Şimdi işin can alıcı noktasına geliyoruz. Unutmayın Yazmaya başlamadan önce kuralarımızı oluşturuyoruz. Oluşturalım ki son aşamada bizler istediğimiz değişikliği (sayfa sayısında artış ya da sayfayı arada silme ya da bilgi eklediğimizde) doğal olarak konular sayfalar arasında kayma meydana gelebilmektedir. Tekrar tekrar uğraşmamak adına kurallarımız sağlam oluşturursak en başında sağlam ilerleriz.

Tez nasıl hazırlanır Kural 1: Yazmış olduğumuz konu başlıklarını Word sayfasındaki Stiller menüsünde biçimlendiriyoruz. Ana başlık için ayrı stil alt başlık için farklı stil ikinci defa alt başlık için daha farklı stil…. Tanımlayacağız. Ve en son aşamada yazacağımız metinler için de ayrı bir stil oluşturup kurallarımız oluşturuyoruz. Daha detaylı bir şekilde “Word Sayfasında Yazı Stilleri Nasıl Anlatılır” yazımda anlatılmıştır.

Tez nasıl hazırlanır Kural 2: yazmış olduğumuz yazının en sonunda vermemiz gereken Şekiller Tablosu, grafikler tablosu, denklemler tablosu, resimler tablosu vb. gibi durumlarda otomatik olarak eklemek adına Kuralını en baştan oluşturarak devam ediyoruz. Konunun fazla dağılmaması adına detaylı şekilde “Word Belgesinde Şekiller ve Resimler Tablosu Nasıl oluşturulur?” makalemde ulaşabilirsiniz.

Tez nasıl hazırlanır  Kural 3: Kaynakça için en başından kuralları ekleme ve belirleme Kaynakça Tablosu için de “Word Sayfasında Kaynakça Nasıl Oluşturulur” yazımda takip edebilirsiniz.

Artık tez kuralları hazır ve sayfa numaralandırma hazır geri kalan işin teferruat kısmıdır. Artık kuralları uygulayıp çıktı almak kalır. Unutmayın 4 Liste Kuralı İle İşin % 90 ‘ı hallolmuş oluyor.

Kalın Sağlıcakla

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Word Sayfasında İçindekiler Sayfası Nasıl Oluşturulur >>>>>>>TIKLAYINIZ

Word Sayfasında Sayfa Numaralandırma Nasıl Oluşturulur >>>>>>>TIKLAYINIZ

tez, tez yazım kuralları, tez nasıl yazılır

2 YORUM

 1. Avatar

  Hocam güzel olmuş fakat video olsaydı daha iyi olmazmiydi?

YORUM YAZIN