Temp Klasörü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Temp Klasörü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Bu makalemde Günlük hayatta kullandığımız bilgisayarlarda herkesin başına gelmiş olan bir olayı yani yavaşlama olayına sebep olan olayı sizlere anlatacağım. Bu yavaşlama olayını ortada kısmen kaldıracak olan temp klasörü konusuna değineceğim. Bilgisayarımızda bulunan temp klasörünün içeriğini temizlemek ile bilgisayarın daha hızlı çalışmasını sağlayabiliriz. Şimdi temp klasörü temizlemeye geçmeden önce sizlere temp klasörü nedir açıklamaya çalışacağım.

Temp Klasörü Nedir?

Temp klasörü bilgisayar üzerinde yapılan işlemlerden dolayı geçici dosyaların depolandığı klasör olarak tanımlanabilir. Sistem üzerinden yüklü olan bir dosyanın başka bir transferi sırasında yada silinmesi sırasında windows tarafından bu dosyaların bir yedeği temp kalsöründe tutulur. Daha sonraki zamanlarda kendiliğinden silinir fakat bu silme olayı bazen yetersiz kalmaktadır. Tam bu noktada manuel olarak temp klasörünü silmek gerekmektedir. 

Temp Kalsörü Nasıl Temizlenir?

  • Temp klasörüne ulaşmak için öncelikle başlat menüsünde çalıştır yazılır ve enter tuşuna basılır.
Temp Klasörünü Açma
  • Çalıştır yazdıktan sonra açılan kısımda enter tuşuna basılır ve çalıştır penceresi açılır
Temp Klasörünü Çalıştırma
  • Açılan Çalıştır sayfasından Temp Kalsörüne ulaşmak için Aç kısmına %temp% yazılır ve Tamam tuşuna basılır. Tamam tuşuna bastıktan sonra Temp klasörü açılacaktır.
Temp Klasörü

Görüldüğü gibi temp klasörünün içerisi epey dolu vaziyette. Ctrl+A kombinasyonuna basarak tamamı seçilir. Seçme işlemi yapıldıktan sonra Shift+Delete tuşlarına birlikte basarak komple silme işlemini gerçekleştirebilir. Temp klasörünü silerken direk Delete neden basmadık konusunda kafanıza takılıyorsa sorun değil direk delete yapabilirsiniz. İkisi arasındaki fark sadece delete tuşuna basarak silme işlemini yaparsanız bilgisayarınızda Çöp Kutusuna gidecektir. Shift+Delete kombinasyonundan giderseniz çöp kutusuna gitmeden direk silersiniz. Burada sizlere önemli bir noktadan bahsedeceği. Temp kalsörünü silerken bazı dosyaları silemeyebilirsiniz. Bu esnada panik yapmanıza gerek yoktur. Şunu bilin yeter temp klasöründe hiç bir önemli dosya bulunmaz. Umarım faydalı olmuştur. Kalın sağlıcakla.

 

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

 

 

YORUM YAZIN