Telefona Hard Reset Nasıl Atılır

Telefona Hard Reset Nasıl Atılır

Hard Reset Nedir

Günlük hayatımızda özellikle de akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile birlikte tanışmış olduğumuz bir kavramdır hard reset. Hard reset ile birlikte hayatımıza giren diğer bir terim fabrika ayarları dır. Aslında bir anlamda hard reset demek fabrika ayarları demektir denilirse yanlış demiş olmayız. Hard reset demek cihazın telefon olabilir tablet olabilir aklınıza ne gelirse artık, cihazın fabrika ayarlarına geri dönmesi olayıdır. Cihazların çoğunda yazılım arayüzünde fabrika ayarlarına yükle seçeneği mevcuttur. Fakat ben sizlere bu yoldan değil de hard reset şeklinde sıfırlama olayını anlatacağım. Çünkü hiç bir şekilde cihazda belge yada veri kalmamaktadır. En sağlam yöntem bence 😉 Şimdi Başlayalım artık hard reset olayını anlatmaya …

Telefona Hard Reset Nasıl Atılır

Hard reset nasıl atılır  sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Sizlere cevap verirken günlük hayatımızda en çok kullandığımız telefonlar üzerinden konuya açıklık getireceğim. Çünkü en çok telefonlarda hard reset olayına ihtiyaç duyulmaktadır. Ben kendi kullanmış olduğum telefon üzerinden devam edeceğim. İşletim sistemi Android… Sizlere adım adım anlatacağım. Eğer kullanmış olduğunuz telefon çalışır durumda ise Hard reset olayına gerek yoktur. Hard reset atmak yerine fabrika ayarlarına çevirmek işin en mantıklı kısmıdır. Cihazın Fabrika ayarlarına dönmek için adım izlenecek yol aşağıda çıkarılmıştır. 

Telefon Çalışır Durumda ise;

 1. telefonunuzun “Ayarlar” menüsüne giderek  Yedekleme ve sıfırlama kısmında devam edilir.
 2. Fabrika verilerine sıfırlama” seçeneğinden giderek  “Telefonu sıfırla” seçeneği seçilir.
 3. Telefonu sıfırla denildikten sonra doğal olarak bizden parola isteyecektir. Parola girilir ve devam edilir. Bu işlem bittiğinde, telefon yeniden başlayacaktır. 
 4. Telefon android sürümünün fabrika ayarlarına dönmüş olacaktır.

Telefon Çalışır Durumda Değilse;

Eğer kullanılan telefon çalışır durumda değilse yani ekran dokunmatiğinde algılama yoksa yada kullanılamaz durumda ise hard reset olayı kaçınılmaz hal alacaktır. Hard reset nasıl atılır şimdi bakalım.

 • Öncelikle Telefonumuzu Power düğmesine basarak kapalı konuma getiriyoruz.  
 • Cihaz kapalı konumda iken ses açma + home tuşu + power tuş kombinasyonuna aynı anda basılır. Tabi cihazdan cihaza farklılık gösterebilir. Ben samsung marka telefon kullandığım için bu şekilde yazdım.
Hard Reset Atma
 • Kombinasyon tuşları basılı konumda iken telefon logosun görünmeye başladığında sadece “Power” düğmesinden parmağımızı çekiyoruz. 
 • Açılan akranda ses artırma yada azaltma tuşlarını kullanarak yapılmak isten seçilir ve devam edilir.Biz burada Wipe Data/factory reset kısmından devem edeceğiz.  Ses  arttırma  yada  azaltma  tuşları  ile  gelinir  ve  Power  tuşuna  basılarak  devam  edilir.
  Hard Reset wipe data reset atma
 • Karşınıza gelecek olan ekranda ses açma tuşu ve “yes delete all user data” seçeneğine gelerek power tuşuna basılır. Bu işlemlerde Power tuşu “tamam” anlamına gelmektedir.
Hard Reset Delete All User Data
 • Telefonunuz verilerinizi silme işlemi bittiğinde  recovery menüsüne girerek “reboot system now” dememiz gerekiyor.
Hard Reset Reboot System Now

 Cihaz tamamen sıfırlandıktan sonra otomatik olarak açılmaya başlayacaktır. Böylelikle Hard Reset İşlemini bitirmiş oluyoruz. Bu makalemizde hard reset, hard reset nedir, hard reset samsung, hard reset nasıl atılır, telefon hard reset atma, telefon hard reset gibi kavramlar üzerinden açıklık getirmeye çalıştım umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki makalemde görüşmek dileğimle 

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN