Siteye Harita Ekleme

Siteye Harita Ekleme

Bu makalemde ben sizler için siteye harita ekleme nasıl yapılır? Yada wordpress altyapısına sahip bir tema kullanıyorsanız WordPress Harita Ekleme nasıl yapılır bunu sizler için açıklamaya çalışacağım. Öncelikle şu hususa değinmeden geçmeyeceğim. Kullanmış olduğunuz site ister normal bir site olsun ister wordpress altyapısına sahip bir site olsun her iki durumda aynı işlem yapılacaktır. Benim kullandığım site wordpress altyapısına sahip olduğu için ben sizlere siteye harita ekleme işini wordpress üzerinden devam ederek sizlere açıklayacağım.

Siteye Harita Ekleme

Öncelikle Siteye harita ekleme işlemini yaparken Google Haritalar Altyapısını kullanarak yapacağım. Öncelikle Google Haritalarım Sayfasına giderek harita oluşturmamız gerekmektedir. Ama haritalarım sayfasına gitmeden önce google de gmail hesabınız ile oturumu açmanız gerekmektedir. Oturum açıldıktan sonra  Google Haritalarım sayfasına gidilir. Artık siteye harita ekleme konusunun ilk adımı olan haritaları ekleyeceğimiz sayfa açılır.

Google Haritalarım Sayfası Açılır ve Açılan sayfada Yeni Harita Oluştur Sekmesi tıklanır.

Siteye Harita Ekleme

Yeni Harita Oluştur butonunu tıkladıktan sonra bizi haritaların olduğu ve ayarlamaların yapıldığı sayfaya yönlendirecektir.

Siteye Harita Ekleme 2

Bir üstteki haritada 1 numaralı alanda eklemek istediğimiz adresi yazıyoruz. Yazdıktan sonra arama işlemlerine başlıyoruz. 2 Numaralı alanda ise aradığımız adres ile ilgili ayarların yapıldığı alandır. Ben burada siteye harita ekleme olayını en ince ayrıntısına kadar detaylı anlatmaya çalışacağım. Adres 1 numaralı adres çubuğunda adres yazarak arayabildiğimiz gibi harita üzerinden yer seçerek de işlem yapabiliyoruz. Ben burada yer seçerek işlem yapacağım. Bu şekilde devam edeceğim. Bunun için 2 numaralı alanda işaretçi ekle kısmına tıklanır. Tıklandıktan sonra imleç + şeklini alacaktır. + şeklini aldıktan sonra haritada istediğimiz yere gelerek tıklıyoruz.

Siteye Harita Ekleme 3

Tıklandıktan sonra popap penceresi açılacaktır. Açılan pencerede gerekli alanları yazdıktan sonra Kaydet denilerek ekleme işlemi yapılır. Artık siteye harita ekleme işleminin son aşamalarına doğru gelmiş bulunmaktayız. Artık haritada yer belirlenmiş oluyor. 

Yapılması gereken üçüncü adım. Haritaya eklemiş olduğumuz haritayı siteye entegre etmektir. 

Siteye Harita Ekleme (kod yöntemi ile siteye harita ekleme)

Şimdiye Kadar  Siteye Harita Ekleme işlemleri için Haritada yer belirledik. Yer belirledikten sonra artık belirlemiş olduğumuz haritayı paylaşmaya geldi sıra. Bunun için aşağıdaki resimde görüldüğü yöntemi izliyoruz.

Siteye Harita Ekleme 4

Görüldüğü gibi gerekli alanları ben test amaçlı doldurdum . En sonunda Ok butonuna basılarak devam edilir. Daha sonra oluşturulmuş olan harita için paylaşım link adresi ve ayarların yapıldığı sayfa açılacaktır.

Siteye Harita Ekleme 5

Burada herkesin haritaya ulaşacağı şekilde ayarlamamızı yapıyoruz. Yani Bağlantıya sahip olan herkes seçeneği seçilir. Tamamlandı denilmeden önce Bağlantıyı kopyala denilerek haritamızın bağlantısını kopyalamış oluyoruz. Kopyalanmış olan bağlantıyı başkalarına link olarak gönderebilirsiniz. Artık sıra haritamızı siteye ekleme işinde. Tekrardan konum eklediğimiz haritaya geliyoruz. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi üç nokta tıklanır ve açılan pencerede Siteme Yerleştir seçeneği seçilir.

Siteye Harita Ekleme 6

Siteme yerleştir denildikten sonra siteye yerleştireceğimiz kodlar gelecektir.

Siteye Harita Ekleme 7

Artık Haritamıza ait kodlar kopyalanmış şekilde siteye konulacak şekilde hazır hale gelmiş olacaktır. Siteye harita ekleme işlemlerinin son aşaması olan harita kodlarının admin panelinde siteye koymaktır. Bunun için admin panelini açtıktan sonra Metin kısmı seçili iken bir üst resimde kopyalamış olduğumuz kodları yapıştırıyoruz.

Siteye Harita Ekleme 8

Kodlar yapıştıktan sonra Hemen Metin sekmesinin yanında yer alan Görsel Sekmesi tıklanır ve haritamız aşağıdaki gibi sitede görünmeye başlanacaktır.

Bu makalemizde siteye harita ekleme nasıl yapılır adım adım sizlere açıklamaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Lütfen takıldığınız noktalarda yorum satırına soru olarak sormayı unutmayın ..

YORUM YAZIN