RAID NEDİR

RAID NEDİR

Günlük hayatta bilgisayar kullanan yada Network ile uğraşan her personel mutlaka RAID kelimesini duymuştur. Hatta RAID 0 , RAID 5 RAID 6 vb. gibi kavramları çok duymuştur. Öncelikle RAID kelimesinin ne anlama geldiğine bakalım. RAID nedir tanımına beraber bakalım daha sonra devam edelim.

 

RAID Nedir?

RAID kelimesi; (Redundant Array of Independent Disks) kelimelerinin baş harflerinin bir araya gelmesi ile oluşan bir kelimedir. Birbirinden bağımsız olan diskler üzerinde verinin  yedeklenme sırasında kullanılan bir yapıdır. RAID yapısının asıl amacı bir sürücü arızaya geçmesi  durumunda verilerin korunmasıdır. Dolayısıyla RAID aynı veriyi birden fazla sabit diske ve farklı yere kayıt işlemini yapan bir yapı olarak da tanımlanabilir. Buradan şu sonuca varmamız mümkündür. RAID yapısını sağlamamız için en az iki hard diske ihtiyaç vardır. Yedekleme yapacağından en az iki hard disk olmak zorundadır. RAID yapısında verilerde yedekleme yapılırken birden fazla yol dan yedekleme işlemini yapar. Her bir yol bir seviye olarak kabul edilirse tam burada RAID seviyeleri meydana gelmektedir. RAID 0 , RAID 5 RAID 6 gibi. Burada 0, 5 ve 6  seviyeleri göstermektedir. Şimdi sizlere RAID seviyeleri nelerdir detaylı bakmakta fayda vardır.

RAID Seviyeleri

Ben burada sizlere RAID seviyelerini açıklamadan önce bazı tanımlamaları vermek istiyorum. Çünkü bilgi olarak sağlam bir altyapı oluşturulduktan sonra gerisini anlatmak son derece faydalı olacaktır. Bu yüzden bazı kavramları sizlere açıklamak ve sonrasında RAID seviyeleri ni anlatmak en mantıklı olanıdır.

Hot Spare

RAID yapısı içerisinde bulunan ancak boşta yedek olarak bekletilen diske denir. Bu diskin amacı RAID yapısında bir disk arızaya geçtiğinde veri kaybının olmaması için bozulan disk yerine otomatik olarak veri kayıt işlemini yapar. Dolayısıyla veri Hot Spare diskine yazılmaya başlar.

Hot Swap

Hot Swap olayı RAID grubuna dahil olan disklerden birinin bozulması durumunda sunucuyu kapatmadan disk değişiminin yapılması olayıdır. Bundan dolayı bir sunucuda olmazsa olmazıdır Hot Swap özelliği.

RAID yapıları yazılımsal RAID ve donanımsal RAID olmak üzere ikiye ayrılır. Ben burada yazılımsal RAID üzerinden fazla durmayacağım. En çok kullanılan Donanımsal RAID yapısından bahsedeceğim. Ama şunu da söylemeden geçmeyeceğim. Yazılımsal RAID yapısında herhangi ekstra donanıma gerek duyulmaz iken Donanımsal RAID yapısında RAID kartına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu aşamada bu farkı bilmeniz yeterlidir. 

Burada bazı ince detayları size vermeden geçmek istemiyorum. Bilindiği gibi tüm disklerde diskleri verinin yazılması için belli bir hızı vardır. Teknik olarak bu hıza RPM denilmektedir. RPM kelimesi Revolutions per Minute kelimesi nin baş harfleridir. Türkçesi Dakikada diskin dakikada kendi ekseni etrafındaki devir sayısı yani tur sayısıdır. “1600 RPM, 1900 RPM, 5400 RPM, 7200 RPM, 10000 RPM” gibi değerlerdir. Bir sunucuda RAID yapısını sağlamak için disklerin aynı kapasitede yada aynı RPM de olması gerekmiyor. Sunucunun desteklediği tüm diskleri kullanabilirsiniz. Ancak şunu sizlere aktarmadan geçmek istemiyorum. Bir sunucuda En düşük hızdaki ve en düşük kapasitedeki disk hangisi ise RAID yapısı o diske göre şekillenir. Bundan dolayı bir sunucuda istenen verimin alınması için tüm disklerin aynı olması son derece önem arz etmektedir.

RAID Seviyeleri

Günümüzde 13 adet RAID yapısı var. Raid 0, Raid 0+1, Raid 1, Raid 2, Raid 3, Raid 4, Raid 5, Raid 6, Raid 10, Raid 15, Raid 50, Raid 51, Raid 60 olmak üzere toplam 13 Adet RAID yapısı vardır. Ben günlük hayatta en çok kullanılan RAID seviyelerini sizler için açıklayacağım.

RAID 0

Bu seviyede RAID yapısını yakalamak için en az iki disk olmak zorundadır. RAID 0 yapısından 32 adet diske kadar sayı artırılabilir. RAID 0 yapısında eklenmiş olan disklerin toplam kapasitesini tek bir sürücü olarak görür ve işlem yapar. Örnek 4 adet 300 GB lik disk olduğunu varsayarsak. İşlem yapılırken 1.2 TB kapasitede bir sürücü olarak algılar ve işlem yapar. Bu sistemin dezavantajlı tarafı bir disk arızaya geçtiğinde tüm veriler gider ve işlem yapılamaz hale gelir. Bundan dolayı çok tercih edilen bir RAID yapısı değildir.

RAID 0

RAID 1

Bu seviyede RAID yapısını yakalamak için en az iki disk olmak zorundadır. RAID 1 yapısından veriler bütün disklere aynı şekilde yazılır. Performans açısından mantıklı olmadığını söyleyebilirim. Toplam kapasite en küçük disk kadardır. Örneğin 1 TB lık 2 adet disk olduğunda kapasite 1 TB olarak alınır.

RAID 1

RAID 5

Bu RAID yapısında hem hız hem de performans en üst düzeydedir. RAID 5 yapısı için en az 3(üç) adet disk gereklidir. 16 diske kadar çalışabilir.  Bu yapıda veriler disklere bir kurallar ile yazılır ve disklerden birisine her verinin bir kuralı hafızaya alınır. Sistemdeki bir diskin arızalanması durumunda sistem kapatılmadan disk değişimi yapılabilir ve RAID yapısı hiçbir zarar görmeden devam edilir.

RAID 5

RAID 6

Bu RAID yapısında  RAID 5 yapısına benzer bir yapıdadır. Daha dayanıklı bir yapıdadır. RAID 6 yapısının sağlanması için en az 4 disk gereklidir.

RAID 6

Aşağıda RAID yapılarının avantaj ve Dezavantajlarının olduğu bir tabloya bakarak aslında sistemlerinizi en iyi şekilde karşılayan RAID yapısını çıkarabilirsiniz.

RAID YAPILARI
RAID YAPILARI 2
RAID YAPILARI 3

Bu makalemizin burada sonuna gelmiş bulunmaktayız . Umarım Faydalı Olabilmişimdir. Kalın Sağlıcakla. RAID nedir. Bunu Öğrenmiş olduk. RAID yapıları nelerdir bunu öğrenmiş olduk.

 

YORUM YAZIN