Network Sistemi Nedir

Network Sistemi Nedir

Network Sistemi Nedir sorusunun cevabını vermeden önce ben sizlere Network kavramını açıklamaya çalışacağım. Günlük hayatta her kes duymuştur Network kavramını fakat Network mantığını pek de kimse bilmez. Bu makalemde sizlere adım adım anlatacağım. O zaman başlayalım Network kavramından başlayalım.

Network Nedir

Network birden fazla cihazın birbiri ile bağlanması ve bunlar arasında veri akışının sağlanması için kurulmuş olan ağ(Network) sistemidir. Buradan şunu da anlamalıyız Network ile aynı anlama gelmektedir. Eğer Network yada  kavramını iyi kavrarsak ve ne kadar faydalı olduğunu bilirsek o zaman işimize çok iyi yarayacaktır.

Network Şeması

Görüldüğü gibi tek bir yerden birden fazla cihazın beslenmesi yada bunlar arasında iletişimi sağlayan bir yapı olarak da karşımıza çıkmaktadır. Merkezi bir yerden başka cihazlara erişimin sağlanmasını sağlayan bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada tabiki gözden kaçırmamamız gereken nokta Network ortamında veri akışı sağlanırken Kullanılan malzemeler nelerdir. Özellikleri nelerdir. Cihazlar nelerdir. Bunun gibi kavramlara da değinmemiz gerekmektedir. Burada bilmeniz gereken nokta Network kavramını teorik olarak öğrendikten sonra anlamın kalıcı olabilmesi için Fiziksel katmanları hakkında bilgi sahibi olmanız ve kullanmanızdır. 

Fiziksel Katman (Physical Layer)

Fiziksel katman denilince Kablolar üzerinden sisteme aktarılan sinyallerin düzenlendiği ve taşındığı ayrıca hedef birim tarafından alınmasını sağlayan katmana denir. Fiziksel anlamda kablolu veya kablosuz bağlantılar üzerinden aktarılan sinyallerin yapısını anlamak için; Veri aktarmasını sağlayan altyapıyı oluşturan bileşenler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Örneğin Kullanılan kablonun yapısı, Kablolar üzerinden iletilen sinyal yapısı, Bilgisayar mimarisi ve Telekomünikasyon tarafından kullanılan bağlantılar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Cihazlar

Network ortamında kullanılan cihazlar yada ortamında kullanılan cihazlar ve malzemeler de  sınıflandırma yapılırken OSI katmanı seviyesinde yapılmaktadır. 1. katman seviyesinde yapılmaktadır. Bilgisayar ortamında verinin iletilmesi için olmazsa olmazlarımızdan Tekrarlayıcı, HubBağlantı kartı olmak üzere 3 adet cihaz bulunmaktadır. 

Tekrarlayıcı 

Tekrarlayıcı isminde de anlaşılacağı üzere tekrar eden yada tekrar ettiren olarak kullanılabilir. Burada konumuz veri akışı yada veri iletimi olduğundan verinin tekrar edilmesi yada güçlendirilmesi anlamında kullanılan cihazdır. Günlük hayatta kullanmış olduğumuz bakır kablolarda veri en fazla 100 metre iletilmektedir. 100 metreyi geçince kablo zerinden gönderilen Elektrik sinyalleri zayıflamaya başlamaktadır. Elektrik sinyalleri zayıflayınca taşınan verilerde bozulmalar meydana gelmektedir. Veri bozulmaların önüne geçmek adına elektrik sinyallerinin güçlendirilmesi için Tekrarlayıcı(Repeater) cihazı kullanılmaktadır.

Tekrarlayıcı(Repeater)

Hub

Hub cihazı mantık olarak Tekrarlayıcı görevini görür. Birden fazla port mevcuttur. Hub cihazının bir portuna veri elektriksel olarak gelir. Burada sinyal geldikten sonra verinin geldiği port hariç diğer portlara veriyi tekrarlayıp aynen gönderir. Yani hub cihazına bağlı olan tüm bilgisayarlar verilere ulaşabilmektedir. Buda bir anlamda güvelik açığıdır. Çünkü veri iletimi istenmeyen bilgisayarlar olursa engellemek mümkün değildir. Hub cihazlarının belli bir veri iletim kapasitesi mevcuttur. Hub cihazı veriyi iletirken port sayısına bölerek iletir. Dolayısıyla port sayısının  az olması veri kaybı açısından daha sağlam ve güvenlidir. Günümüzde hub cihazının kullanımı oldukça düşük seviyelerde seyretmektedir. Bunun yerine daha çok Switch kullanımına başlanmıştır ki buda OSI katmanının 2. katmanı olarak karşımıza çıkmaktadır.

hub cihazı

Bilgisayar Ağ Kartı

İsminde de anlaşılacağı üzere Bilgisayarın iç ağına erişmek için bilgisayar arayüzüne erişmek için kullanılan bir cihazdır. Global anlamda Network Interface Card olarak da bilinmektedir. Bilgisayarın iç dünyasına geçiş için kullanılan bir kapı görevini görmektedir. Dışardan gelen verinin Bilgisayar ortamına geçmesi için Ethernet kartı kullanılır. Bu ethernet kartına ise kablolar kanalıyla bağlanılır. Buda RJ-45 kablo uçları birlikte yapılır. Bu makalemiz bu kadara Bir sonraki makalemizde devam edeceğiz.

 

2 YORUM

  1. Avatar

    wifi networkte parazitlenmenin önüne nasıl geçebiliriz. bilgisayar kasası çalışırken yaydığı sinyallerle yine kendi üzerinde bağlı çalışan wifi antenine olumsuz etki etmekte çekim gücünü düşürmekte. neler yapabiliriz?

YORUM YAZIN