Network Kablolama Nasıl Yapılır

Network Kablolama Nasıl Yapılır

Bir önceki makalemde sizlere Network sistemi denilince aklımıza ne gelir yada Network nedir gibi kısımlarını anlatmıştım. Ayrıca Network Cihazlarını Sizlere yine anlatmıştım bir önceki makalemde. Eğer konuya giriş yapmadan önce konunun bütünlüğünün sağlanması açısından merak ediyorsanız network nedir? network sistemine giriş yazısını Buradan okuyabilirsiniz. Bu makalemde sizin Network denilince en azında aklınızda bir şeylerin olduğunu varsayarak Network sisteminde Kablolama konusuna değineceğiz. Network Kabloları Nelerdir, Network Kablolama Nasıl yapılır, Network Kabloları ve konektörleri nelerdir, Network Kablolama nasıl yapılır, Network Kablo çeşitleri nelerdir vb. gibi sorularına açıklık getireceğiz. Makalemizi Bu şekilde Bitirmiş olacağız. 

Kablolamalar

Bakır Kablolar

Network Kablolama denilince ilk aklımıza gelen kablo bakır kablodur. Fakat kablo üretilirken uyulması gereken belli başlı standartlar mevcut. Bu standartlar dışında üretim gerçekleşirse pek de Network kablolama anlamında işimize yarayan bir kablo olamaz. Günlük hayatımızda Network Kablolama denilince ilk aklımıza gelen network kablosu  günlük hayatta kullandığımız Cat kablo’dur.

Cat Kablo

Şekilde de görüldüğü gibi cat kabloların ucuna takılmış RJ-45 konektör ile ile network ağına dahil edilebiliyor. Ayrıca cat kabloların RZ-45 konektör ile bağlantısı yapılırken nasıl yapılır onları sizlere ayrıca anlatacağım. Cat kablo içerisindeki ince bakır kablolar RJ-45 konektör ile bağlantısı yapılırken öncelik sırası çok önemlidir. Bu önceliğin de belli bir standarda oturtulması için ince bakır kabloların kablaması olan plastık kaplamalara renkler verilmiştir. Bizler bu renklere göre kablonun her iki ucuna RJ-45 konektör bağlantısını yaparız.

Cat kablo ve RJ-45 konektör

Resimde görüldüğü gibi ince bakır kablolar Cat kablo ve RJ-45 konektör ile bağlatıları yapılırken sırası ile yapılmalıdır. Kablonun bir ucundaki sıra ile diğer ucundaki kablo sırası aynı ve şekildeki gibi olmalıdır. Renk Sırası  Turuncu-Beyaz, Turuncu, Yeşil-Beyaz, Mavi, Mavi-Beyaz, Yeşil, Kahverengi-Beyaz, Kahverengi olmalıdır.Malum Network Kablolama aynı tür cihazlar arasında yada farklı tür cihazlar arasında bağlantı yapmak için kullanılabilir. Bu bağlamda Birebir Bağlantı ve Çapraz Bağlantı olmak üzere iki farklı şekilde bağlantı yapılabilir.

Aynı Tür Cihazlar: Bilgisayar, Yazıcı, Tarayıcı gibi cihazlar aynı tür cihazlar olarak alınabilir.

Farklı Tür Cihazlar: Hub cihazı olarak alınabilir. Mantık olarak iletilen sinyal birden fazla cihaza dağıttığı için farklı alınabilir.

Birebir Bağlantı

Birebir bir bağlantı kullanılırken iki farklı sıralama şekli kullanılır T-568A ve T-568B sıralaması olmak üzere iki farklı sıralama kullanılır.

T-568B renk sırası aşağıdaki gibidir.

Turuncu Beyaz

Turuncu

Yeşil Beyaz

Mavi

Mavi Beyaz

Yeşil

Kahverengi Beyaz

Kahverengi

T-568B Bağlantı Şekli

T-568A renk sırası aşağıdaki gibidir.

Yeşil Beyaz

Yeşil

Turuncu Beyaz

Mavi

Mavi Beyaz

Turuncu

Kahverengi Beyaz

Kahverengi

T568A Bağlantı Şekli

Çapraz Bağlantı

Network Kablolama konusunda diğer bir bağlantı Çapraz bağlantıdır.  aynı tür cihazların Ethernet üzerinden birbirleri ile haberleşmesi için kullanılan bir bağlantı türüdür.  Network Kablolama bağlantısı sorusuna cevap verirken birebir bağlantı anlatılmıştı. Şimdi Çapraz Bağlantı konusunu da sizlere açıklayınca bütünlük açısından konu tamamlanmış olacaktır. Ben fazla detaya girmeden şekli sizlere verip geçeceğim.

Network Çapraz Bağlantı

Burada sizlere bazı bilgileri verip Bakır kablolama işlemlerini bitireceğim. Günlük hayatta Network Kablolama işinde kullanılan herkesin bildiği kabloları ve özelliklerini sizlere anlatacağım. Dolayısıyla herhangi bir işte kullanılacak ise hangi kabloyu kullanacağınız konusu da  netleşmiş olur.

Cat-3 Kalo: Kablo Tipi UTP’dir. Band Genişliği 16MHz dir. Mesafe 100 Metredir. Desteklediği En Yüksek Hız 4 Mbps

Cat-4 Kalo: Kablo Tipi UTP’dir. Band Genişliği 20MHz dir. Mesafe 100 Metredir. Desteklediği En Yüksek Hız 16 Mbps

Cat-5 Kalo: Kablo Tipi UTP’dir. Band Genişliği 100MHz dir. Mesafe 100 Metredir. Desteklediği En Yüksek Hız 100 Mbps

Cat-5e Kalo: Kablo Tipi UTP’dir. Band Genişliği 100MHz dir. Mesafe 100 Metredir. Desteklediği En Yüksek Hız 1000 Mbps

Cat-6 Kalo: Kablo Tipi UTP’dir. Band Genişliği 100MHz dir. Mesafe 100 Metredir. Desteklediği En Yüksek Hız 1000 Mbps

Cat-6a Kalo: Kablo Tipi UTP’dir. Band Genişliği 500MHz dir. Mesafe 100 Metredir. Desteklediği En Yüksek Hız 10000 Mbps

Cat-7 Kalo: Kablo Tipi UTP’dir. Band Genişliği 600MHz dir. Mesafe 100 Metredir. Desteklediği En Yüksek Hız 10000 Mbps

Cat-7a Kalo: Kablo Tipi UTP’dir. Band Genişliği 1000MHz dir. Mesafe 100 Metredir. Desteklediği En Yüksek Hız 40000 Mbps

Fiber Optik Kablolar

Network Kablolama işinde en çok kullanılan ve hatta en önemlisi olan Fiber optik Kablolama dır.  Fiber optik Kablolama nasıl çalışır konusunda ben sizlere kısa bir bilgi aktaracağım. Fiber optik Kablo yapısını anlamak için öncelikle ışığın bir ortamda ilerlerken ki durumunu bilmek gerekir. Peki iyi güzelde ışık nasıl ilerler. Şimdi ona bakalım. Az çok fizik bilgisine sahip iseniz ışığın nasıl ilerlediğini ilerlerken nelere göre hareket ettiğini az yoğun ortam dan çok yoğun ortama geçerken nasıl ilerler. Yada diğer bir değişle çok yoğun ortamdan az yoğun ortama ilerlerken nasıl hareket eder burası çok önemlidir.

Fiber Kablo

Kullanım alanlarına göre fiber optik kablo iki farklı yapıya sahiptir. Tek Modlu Fiber Optik Kablo(Single Mode Fiber Optik Kablo), Çok Modlu fiber optik kablo(Multi Mode Fiber Optik Kablo). İkisi arasındaki fark ışığın ilerleme şeklidir.

Fiber Multi Mode ve Single Mode

Single modlu fiber kablo uzun mesafeli uygulamalar için daha uygun olduğu bilinirken, Multi modlu fiber optik kablo kısa mesafeli çalışmalarda kullanılması daha uygundur. Single modlu fiber optik kablolar 9 µm çekirdek çapına sahiptir. Çok modlu fiber optik kablolar ise 50 veya 62,5 µm çekirdek çapına sahiptir. Single modlu fiber kablo ile Multi modlu fiber kablo arasındaki en önemli fark verinin iletilme mesafesidir. Tek Single kablo maximum 400 metreyi desteklerken çok modlu kablo 120 km ye kadar çıkabiliyor. Bu makalemiz burada sonlanmış bulunmaktadır. Artık ne zaman fiber kullanılacağını ne zaman Cat kablonun kullanılacağını kendiniz karar verebilecek konumdasınız. Umarım Faydalı Olmuştur.

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

 

2 YORUM

  1. Avatar

    hocam network kablolarında elektrik olurmu. varsa ne kadar ve bununla network çalışırken ayrıyeten neler yapılabilir

    • Avatar

      Sercan bey öncelikle sorunuz için teşekkürler . Uzun sürdüğünden eposta ortamında paylaştım sizinle.

YORUM YAZIN