Kesintisiz Güç Kaynağı

Kesintisiz Güç Kaynağı

Herkese Merhaba.. Öncelikle Bu makalemde ben sizlere Kesintisiz Güç Kaynağı(UPS) Nedir? Güç Kaynağı denilince aklımıza ne geliyor bunu sizler için açıklamaya çalışacağım. Kesintisiz Güç kaynağı halk arasında Uninterruptible Power Supply (UPS) olarakda ifade edilmektedir. Kısacası Kesintisiz Güç Kaynağı(UPS) demek aslında UPS demektir. Günlük hayatta meydana gelen elektrik kesintileri şüphesiz büyük risk oluşturmaktadır. Aniden meydana gelen elektrik kesintilerinden dolayı oluşan akımdan dolayı cihazlar zarar verebilmektedir. Bizler muhtemel kesintilerde cihazların zarar görmemesi için Kesintisiz Güç Kaynağı(UPS) nı kullanarak arızaların önüne geçebiliriz.

Kesintisiz Güç Kaynağı Nedir

Kesintisiz Güç Kaynağı(UPS)

Kesintisiz Güç Kaynağı(UPS) yada diğer bir tabirle Kesintisiz Kesintisiz Güç Kaynağı(UPS) yada başka tabirle UPS nedir diye bir soru ile karşılaştığımızda; Kesintisiz Güç Kaynağı; elektronik aksamları şehir şebeke gerilimine karşı koruyan bir cihazdır. Kesintisiz Güç Kaynağı(UPS) genel olarak belli voltaj olarak belli bir referans aralığı vardır. Eğer gelen akımdan oluşan voltaj aralığı güç kaynağındaki referans aralığı dışında ise Kesintisiz Güç Kaynağı(UPS) da zarar görür. Kesintisiz Güç Kaynağı şebekeden gelen elektriği depolayarak çıkış olarak sabit gerilimde voltaj veren ve cihazların sürekli bir şekilde çalışmasını sağlayan cihaz olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Kesintisiz Güç Kaynağı(UPS) Ne İşe Yarar

Kesintisiz Güç Kaynağının en temel kullanım amacı üzerinde bağlı bulunan sistemlerin korunmasıdır. Enerji Anlık olarak kesildiğinde beslenen sistemlerin belli bir müddet daha beslemesini sağlar. Kesintisiz Güç Kaynağı gelen şebeke enerjisinde gerilimin ve frekansların ayarlanarak istenen değerde bir enerji üretmesini sağlar. Kesintisiz Güç Kaynaklarının yada diğer tabir UPS lerin diğer bir görevi dışardaki şebekeden gelebilecek olan ses ve parazitlerde üzerlerine bağlı bulunan cihazları korumalarıdır.

Kesintisiz Güç Kaynağı Bölümleri

Kesintisiz Güç Kaynakları genel olarak 5 ana bölümden meydana gelir. Bu başlık altınta bu bölümleri açıklayacağım.

Şarj Ünitesi

UPS içerisinde bulunan  akülerin şarj edilmesini sağlar. İkinci görevi bir sonraki başlıkta açıklayacağım Inverter için DC(Doğru Akım) gücü üreten kısımdır.

Inverter Ünitesi

Aküler tarafından yada şarj üniteleri tarafından üretilen DC gerilimini 220 V(AC) olan şehir şebeke gerilimine çevirir.

Aküler

Enerji kesintilerinde Inverter kısmının ihtiyaç duyduğu DC gerilimini üretir. 

Static By-Pass

Cihazda aşırı yük olması durumunda ya da herhangi bir arıza anında arızanın bağlı olduğu yükü kesintiye uğratmadan şebekeye aktarılmasını sağlar.

USB Haberleşme

Kesintisiz güç kaynağıyla ilgili bilgilerin bilgisayar ekranında izlenmesine yarayan birim olarak karşımıza çıkmaktadır. Böylelikle Kesintisiz Güç Kaynağı diğer bir değişle UPS cihazlarının kısımlarını görmüş olduk..

Kesintisiz Güç Kaynağı(UPS) Türleri

Günlük hayatımızda kullanılan Kesintisiz Güç Kaynakları yapı olarak kendi içerisinde Off-Line UPS, Line-Interactive UPS ve Online UPS olmak üzere üçe ayrılır bu başlık altında bunlara bakacağız.

Off-Line UPS

ofline ups

Şehir şebeke geriliminden beslenir. Şebeke varken şebekeden beslenir ve bu esnada aküler şarj edilir. Bu UPS lerin kullanım amacı elektrik kesintilerinde sistemleri çalıştırmak değildir. Sadece kesinti olması durumunda bilgisayarı kontrollü kapatmasını sağlayan UPS türüdür. Ama halk arasında çok kullanılan bir türdür. Bunun sebebi basit yapıda olması ve en önemlisi ucuz olmasıdır. Bu UPS lerin ilginç özelliği gerilimi Regüle edici özelliği yoktur. Dolayısıyla şebeke gerilimin sık sık değiştiği yerlerde kullanılmaması tavsiye edilir.

Line-Interactive UPS

Line Interactive UPS

Bu tip UPS çeşitleri ise şebeke olması durumunda evirici pasif konumda olmaktadır. Bu tip UPS cihazlarında gerilimi regüle eden birim evirici pasif konumda iken aktif durumda çalışırlar. Bu cihazlarda akü gurubu ve evirici enerji kesildiğinde devreye girer ve aküler üzerinden beslenir. Akülerin doldurulması şebekenin normal olduğu durumda eviricinin ters yönde işletilmesi ile sağlanır. Kısaca açıklamak gerekirse Line-Interactive UPS; Şebeke geriliminin olduğu zaman  şebekeyi ayarlayarak yüke veren, şebeke gerilimi kesildiğinde ise kesintisiz güç kaynağı konumuna geçen ve kısa süreli besleme yapabilen tür olarak da karşımıza çıkmaktadır.

On-Line UPS

Online UPS

Bu UPS çeşitlerinde şebekede enerji olsun yada  olmasın yük sürekli olarak evirici üzerinden beslenmektedir. Şebekede enerji olduğu müddetçe hem akülerde şarz olayı gerçekleşir hemde evirici yardımıyla yük beslenir. Şebekeden kesinti olsa bile aküden enerjiyi alır ve yüke aktarır. Bu UPS sistemlerinde kullanılan en son teknoloji olmakla birlikte en çok kullanılan UPS tipidir

Bu makalemizde Kesintisiz Güç Kaynağı olan UPS nedir bunu açıklamaya çalıştım. UPS çeşitleri nelerdir? Bunu öğrendik. Umarım faydalı olmuştur. Kalın sağlıcakla..

YORUM YAZIN