İp Kamera

İp Kamera

Bu makalemizde ben sizlere karşımıza çıkan muhtemel kameralardan ip kamera sisteminden bahsedeceğim. İki tip kamera mevcut hayatımızda analog kamera ve ip kamera olmak üzere. Bu makalemizde ben ip kamera üzerinde duracağım. İp kamera denilince ne anlamamız gerektiği, ip kamera nasıl çalışır, ip kamera nedir bunu sizler için tek tek açıklayacağım. Öncelikle haklı olarak sorabilirsiniz kamera kelimesini anladık da ama ip nedir. Biraz sabırlı olun ip nedir başlıklı yazımda ip kelimesinin ne olduğunu detaylı anlatmıştım bakabilirsiniz. Ama ben buradan ip(internet protokol) olarak açıklamasını vereyim burada şimdilik yeter . 

İp Kamera

İp Kamera

İp Kamera nedir sorusuna cevap vereceğim. İp Kamera; Kamera üzerinde bulunan sensörler sayesinde görüntüyü yakalayarak bu görüntüleri dijital veriye çevirdikten sonra ağ(Network) yardımıyla kullanıcılara ileten kamera tipine ip kamera denir. İp kamera sisteminin analog kameradan farklı kılan özelliği network ortamında herhangi bir donanıma gerek duymadan elde edilen görüntü yada ses dosyalarını istenen noktaya dijital ortamda ileten bir kamera olmasıdır. İp kamera görüntüyü MJPG formatında Ses dosyasını ise MPEG4 formatında iletir. Aslında kamera video çekerken arka arkaya resim çekerek bu işlemleri yapmaktadır. Arka arkaya çekilen resim sayısına ingilizce de Frame Per Second olarak söylenir. Kamera dilinde fps (Frame Per Second) olarak söylenir. Saniyede çekilen fotoğraf karesi olarak da alınabilir.  Dolayısıyla bir ip kamera da fps değeri ne kadar yüksek ise o kadar kaliteli bir video çıkmaktadır. İp Kamera nedir sorusunun biraz daha üstesinde gelmeye çalışalım

İp Kamera Nedir

Öncelikle ip kamera nedir sorusuna cevap vermektense ip kamera özellikleri vermek bence daha yerinde olur. Dolayısıyla bir anlamda ip kamera nedir sorusuna cevap verilmiş oluyor. İp kamerada bir görüntü Kameranın en dış kısmındaki lens yardımıyla yakalanır. Yakalanan görüntü Optik filtreden süzülerek görüntü sensörüne ulaşır. Gelen resim karesi görüntü sensöründen sonra sırası ile sıkıştırma, işlemci akabinde ethernet arayüzüne çıkar ve devam eder.

ip kamera nedir

İp kamera görüntü işleme

ip kamera lar lens ve bileşenleri ışık ve farklı dalga boylarından oluşan görüntüyü yakalar ve elektrik sinyaline çevirir. Bu sinyaller analog formdan dijital forma çevrilir ve sıkıştırılarak ip networkü üzerine gönderilir. Görüntü sensörüne fotoğraf karesi düşmeden önce lensler tarafından focus işlemine tabi tutulur. Bu olaydan önce ise optik filtre yardımıyla fazla olan ışıklar hatta ışıklar komple süzülür ve burada renk seçimi yapılır. Görüntü sensörü üzerinde görüntü elektrik sinyaline çevrilir. ve görüntü dataya dönüşmüş oluyor. Malum herkes tarafından bilinen 1 ve 0 olan binary sayı sistemine dönüşmüş oluyor. Böylelikle  dışarıdaki  herhangi  bir  görüntünün  dijital  ortama  nasıl  aktarıldığını  görmüş  olduk.

 

 

YORUM YAZIN