İp Adresini Nasıl Öğrenirim

İp Adresini Nasıl Öğrenirim

Bilgisayarın İp Adresini Nasıl Öğrenirim yada başka bir ifade ile Bilgisayara ip Adresi Verme nasıl oluyor en sonunda Bilgisayar İp Öğrenme nasıl yapılır gibi sorular aslında herkesin sorduğu bir sorudur. Günümüzde kullanıcıların 80%’nine yakını bilmiyor. Hatta ip nedir diye sorulduğunda “o neki? ilk defa duydum” gibi şaşırtıcı cevaplar ile sizlere tekrardan soru yöneltebilirler. 🙂 Oysaki ip adresi aslında bilgisayarın bir network ağı içerisinde Bilgisayarın Kimliği olarak da alınabilir. İyi güzel de nedir bu ip ? İp Adresi Nasıl Verilir? İp Adresimi Nereden Bulurum? gibi sorulara cevap vereceğiz. Başlayalım. 

İp Nedir

İp kelimesi İngilizce iki kelimenin kısaltılmış halidir. (İnternet Protokolü) kelimelerinin baş harflarinden meydana gelir. Bir cihazın ip adresi aslında cihaz ile ilgili bir çok bilgiyi verebilmektedir. Örneğin cihazın konumu hakkında bilgi verebilir, cihazın hangi ağı kullanarak işlem yaptığını vb. gibi durumlarda bizlere bilgi verebilir. ip adreslerinin çok ilginç bir özelliği vardır. İnternete bağlanan her cihaz ISS tarafından benzersiz bir ip adresi verilir. Bu ip adresini kullanarak işlem yapabilirsiniz. Kısacası ip nedir sorusunun cevabı ilgili cihazın adresidir şeklinde tanımlayabiliriz.

İp Adresim

İp adresim nedir yada  Bilgisayar İp Öğrenme  nasıl yapılır gibi soruların cevabı ive çözüm işlemleri için ben sizlere iki farklı yöntem ile göstereceğim. Artık hangi yolu takip edecek olursanız size kalmış bir durumudur. Her ikisinde de ip adresim nedir sorusunun yada Bilgisayar İp Öğrenme sorusunun cevabını almış olacaksınız. Birinci Yöntem Komut İstemcisi kanalı ile ip adresim nedir sorusuna cevap vermek ve öğrenmek. İkinci olarak Klasik manuel olarak ip adresim i öğrenmek. Bunun için ekranın sağ alt köşesinde Ağ sembolünün(Bilgisayar işareti) üzerine yada masaüstünde bulunan Ağ simgesi üzerine maus ile gelerek sağ tıklayarak öğrenmedir.

Komut İstemcisi ile Bilgisayar İp Öğrenme

Komut istemcisi ile biz burada Bilgisayar İp Öğrenme nasıl yapılıyor şimdi bakalım. Başlat menüsünden ara kısmına cmd yazarak Komut istemcisi penceresi açılır. Ardından ipconfig komutu yazılarak ip adresi öğrenilir. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ip adresim nedir sorunun cevabını vermiş olduk. İp adresim IPv4 ile yazılan adrestir.

İp Adresi Öğrenme

Ağ kısmında devam ederek Bilgisayar İp Öğrenme

Bir üst başlıkta komut istemcisi yöntemi ile Bilgisayar İp Öğrenme nasıl yapılır bunu öğrenmiştik. Bu başlık altında ise Ağ kısmında devam ederek Bilgisayar İp Öğrenme nasıl yapılır bunu göreceğiz. Aslında her iki durumda da İp adresi öğrenilmiş olur. Bilgisayar ekranında bulunan Ağ ayarlarını yapacağımız Bilgisayar sembolünün üzerine gelerek sağ tıklanır. Alttaki resimde görüldüğü gibi yine aynı şekilde ip adresim nedir sorunun cevabını almış oluyoruz.

Ağ Ayarlarından İp Öğrenme

Bilgisayar İp Değiştirme

Üst başlıkta Bir bilgisayarın ip adresi nasıl öğrenilir konusuna değinmiştik. Bu başlık altında ben sizlere Bilgisayar İp Değiştirme işlemlerini anlatacağım. Bilgisayar İp Değiştirme yapılırken nasıl bir yöntem izlenir hazırsanız başlayalım. 

Ağ Ayarlarından İp Adresi Verme

Konunun daha net ve kola bir şekilde anlaşılması için üst resimde olan maddeleri adım adım yazıyorum. Sizler bu adımları takip ederek İp Adresi Değiştirme işlemlerini çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım

  • Bilgisayar ip değiştirme nin birinci basamağı Ağ kısmında Sağ tıklanarak 1 numaralı alanda Ağ ve İnternet ayarları öğesini açın kısmına tıklanır
  • Bilgisayar ip değiştirme nin ikinci basamağı olan 2 numaralı alanda Ethernet Kısmına Tıklanır
  • Bilgisayar ip değiştirme nin üçüncü basamağı olan 3 numaralı alanda bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir.
  • Bilgisayar ip değiştirme nin dördüncü adımı olan 4 Numaralı Alanda Ethernet Çift Tıklanır
  • Bilgisayar ip değiştirme nin beşinci adımı olan 5 Numaralı Alanda Özellikler Tıklanır
  • Bilgisayar ip değiştirme nin altıncı adımı olan 6 Numaralı Alanda Çift Tıklanır
  • Bilgisayar ip değiştirme nin yedinci adımı olan 7 Numaralı alanda Aşağıdaki İp Adresini Kullan seçeneği işaretlenir.
  • Bilgisayar ip değiştirme nin sekizinci adımı olan 8 Numaralı alanda girilmesi istenen ip adresi girilir
  • En sonunda Bilgisayar ip değiştirme nin dokuzuncu adımı olan 9 Numaralı alanda Tamam tuşuna ip adresini verme işlemlerini bitirmiş oluyoruz. 

İp Adresim Nedir

Şimdiye kadar detaylı bir şekilde ip adresim nedir sorusuna cevap aramaya başladık. Ama eğer internet üzerinde  bir bilgisayar kullanıyorsanız muhtemelen otomatik ip aldığında ve her açılıp kapandığında ip adresi değişeceğinden sabit bir ip adresi söylemek son derece zor bir iştir. İyi güzelde internet üzerinde ip adresim nedir sorusunun cevabını nasıl öğreneceğim. Bunu öğrenmenin en temel yöntemi yukarıda anlattığım yolu izleyerek bulabildiğimiz gibi Google arama motoru üzerinde de ip adresim nedir sorusunun cevabını bulabiliriz. Bunun içn ip adresim nedir gibi bir sitede test edebilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur. Bu makaleden sonra artık ip adresim denilince ne anlaşılır, ip adresim nedir sorusunun cevabını ve ip adresi denilince ne anlamamız gerektiğini detaylı bir şekilde aktarmaya çalıştım. Ayrıca Bilgisayar İp Adresi değiştirme işlemlerinden bahsettim Umarım faydalı olmuştur. Bu makalemiz bu kadar kalın sağlıcakla

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

 

YORUM YAZIN