İnternet Sitesi Nasıl Açılır

İnternet Sitesi Nasıl Açılır

Ben bu makalemde İnternet sitesi nasıl açılır? İnternet sitesi kurmak için neler gerekli? Yada başka bir tabirle bir web sitesi nasıl açılır? Web sitesi açmak için neler gerekli? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım. Sizden ricam bu makaleyi okurken hiçbir şey bilmiyor olarak kabul edin kendinizi ve o şekilde makaleyi anlamaya çalışalım. Eğer sizlerde bir web sitesi kurmak gibi bir düşünceye sahipseniz yazdıklarımı adım adım uygulayın gerisi gelecektir. İnternet sitesi nasıl açılır başlığını özellikle seçtim. Hiç bir aşamasında eksiksiz bir şekilde sizlere konuyu açıklamaya çalışacağım. Öncelikle internet sitesi açmak yada bir web sitesi kurmak gibi bir düşünceye sahipseniz aslında işin yarısını halletmiş sayılırsınız. Herşeyden önce hangi alanda internet sitesi açmak istiyorsunuz buna karar vermeniz gerekir. Çünkü her şeyden önce sitenin hangi alanda olacağına karar vermek ve bunun üzerine blog yazmak çok önemlidir.

Size özellikle şiddetle tavsiye ettiğim en önemli nokta hangi alanda kendiniz daha iyi görüyorsanız o alanda bir internet sitesi açmak için uğraşmanız ve çalışmanız gerekir. İyi güzel de sitenin hangi alanda olacağı neden önemlidir? Çünkü bir web sitesi açmak istenmesinin en temel anlamda iki nedeni vardır. Birinci neden insanlara faydalı olmak ikinci anlamı siteden reklam gelirlerinden dolayı para kazanmaktır. Her iki neden de kullanıcıyı sitede tutmak çok ama çok önemlidir. Çünkü kullanıcı ne kadar çok siteden zaman geçirirse o kadar arama motorlarında üst sıralara çıkma beraberinde o kadar fazla kişiye ulaşmak ve o kadar para kazanmak demektir. Bunun için sitenin hitap ettiği kitleyi seçmek önemlidir.

Web sitesi kurmak için neler gereklidir

Ben burada web sitesi kurmak için neler gereklidir sorusuna cevap verirken wordpress kullanılacağını varsayarak devam edeceğim. Herşeyden önce herkesçe biline halk arasında web adresi almak ve sonrasında sitedeki bilgilerin saklanacağı bir depo kiralamak ve bu depo üzerinden web sitesini yayımlamak gibi basit bir mantıkla devam edeceğim.

Alan adı veya web adresi  nasıl alınır

Eğer web adresi yada diğer bir tabir ile alan adı nasıl alınır bilmiyorsanız ben sizlere söyliyeyim alan adını satan firmalar mevcut örneğin turhost.com gibi bu adrese giderek almayı düşündüğünüz alan adını yada başka değişle domain adını sorgulayarak dolu mu boş mu şeklinde sorgulama yapıldıktan sonra alan adı boşta ise direk alabiliyorsunuz. Domain adı sitenizin adıdır. Yani fakiryaziyor.com gibi.

web sitesi nasıl açılır
web sitesi nasıl açılır

yukarıdaki resimde görüldüğü gibi deneme diye bir domain aratmak istedim. İlgili alana deneme yazddıktan sonra sorgula düğmesinden devam ediyoruz. 2 Numaralı alanda domain uzantısı yada web site adres uzantısı ne olmalıdır birden fazla seçenek mevcut. Artık hangi uzantıyı kullanmak isterseniz onu seçerek devam ediyoruz. Aslında farkına varmadık ama web sitesi kurmak için neler gerekli en önemli ve ilk adımı atmış bulunmaktayız. Sırada almış olduğumuz alan adının saklanacağı bir depo yani hosting seçmek.

Hosting nasıl alınır

Bir önceki başlıkta domain alma işlemini anlatmıştım. Bu alanda ise web sitesi kurmak için neler gerekli sorusunun ikinci cevabı olan hosting almak işlemidir. Domainde olduğu gibi yine aynı şekilde hosting satışlarını yapan firmalar mevcuttur. Benim size tavsiyem hem domain hem hosting tek firmadan alınmasıdır. Aksi durumda karıştırabilirisiniz. Ben hostin için yine turhost firmasından devam edeceğim.

Web sitesi açmak için neler gerekli
Web sitesi açmak için neler gerekli

Bu alanda da WordPress hosting seçilir ve devam edilir. WordPress hosting seçildikten sonra karşımıza gelecek olan hosting paketlerinden size uyanı seçerek devam ediyorsunuz.

web sitesi hosting
web sitesi hosting

Benim size tavsiyem eğer web sitesi açmak işine ilk kez girecekseniz giriş paketini seçmeniz ve devam etmenizdir. Çünkü ilk olduğunuz için diğer hosting paketleri oldukça geniş kapsamlı olacağından boşuna para vermiş olacaksınız. Daha sonraki zamanlarda ziyaretçi sayınızın artması ile birlikte değiştirebilirsiniz.  Neyse hosting paket seçme işlemi Sonunda satın alarak işlemi bitirmiş oluyoruz. Böylelikle web sitesi kurmak için neler gereklidir sorusuna aslında büyük çoğunlukla cevap vermiş bulunuyoruz. Artık domain yani alan adımız hazır, hosting hazır şimdi sıra hosting üzerinden çalışacak yazılımı kurmaya geldi. Yani wordpress kurma işlemidir. 

wordpress kurmak

internet sitesi nasıl açılır konusunun belki en önemli aşamalarından biri artık domain hazır hosting hazır sıra yazılımı kurmaya geldi. Bunun için ücresiz olarak wordpress yazılımını buradan indirebilirsiniz. Gerekli olan yazılımı indirdikten sonra artık sıra wordpress kurma işlemlerine gelmiştir. WordPress kurma işlemi yapılırken iki farklı yöntem izleyeceğiz. Bunlardan bir tanesi Cpanel ile wordpress kurma, diğeri ise ftp üzerinden kurmak şeklinde iki farklı yöntem izlenebilir. Daha detaylı bir şekilde wordpress nasıl kurulur yazımdan takip ederek adım adım kurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Böylelikle internet sitesi nasıl açılır konusunu sizlere açıklamaya çalıştım. Konu arasında web sitesi kurmak için neler gerekli bunları öğrendik, web sitesi açmak denilince neler yaplır bunu öğrendik, hosting nasıl alınır bunu öğrendik, web sitesi açmak için neler gerekli bunları da öğrenmiş olduk. Unutmayın internet sitesi açmak belki işin en kolay kısmıdır. Unutmayın sitenin içeriğini dinamik tutmak ve kullanıcıyı elde tutmak çok önemlidir. Demek bir internet sitesi açmak için gerekli olan belli başlı işlerimiz;

Domain almak. Domain Nasıl Alınır detaylı bir şekilde incelemenizde mutlaka fayda vardır.

Hosting almak bu işlemin nasıl yapıldığını iyice kavramak adına  Hosting Nasıl Alınır başlıklı yazımız okumadan geçmeyin derim ben size

wordpress kurmak. Bu adımda ise wordpres nasıl kurulur aşamam aşama öğreneceğiz. Bunun için wordpress nasıl kurulur yazımı özellikle okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü çok basit ve sade bir şekilde anlatılmıştır. 

makale yayımlamak

4 ana başlıkta sitemiz artık kullanıma hazır hale gelmiş olmaktadır.

Bu makalemiz bu kadar umarım faydalı olmuştur. 

YAZI ALTI RESİM

 

2 YORUM

  1. Avatar

    hocam siz nerede ikamet etmektesiniz. detaylıca görüşmek isterim.

YORUM YAZIN