FİBER OPTİK KABLO

FİBER OPTİK KABLO

Bu makalemde ben sizlere teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımızdaki yerini alan özellikle veri transferinin çok hızlı bir şekilde yapıldığı fiber optik kablo olayını sizlere açıklamaya çalışacağım. isterseniz  Öncelikle fiber optik kablo ne zaman ve kim tarafından bulundu kısaca bir göz atalım. Fiber optik kablo ilk defa 1842 yılında hafif kablo olarak tanıtılmaktadır. Akabinde çalışmalar devam etmektedir. 1952 yılında Fizikçi olan Narinder Singh Kapany deneyler yapmaya başlıyor.

Narinder Singh Kapany
Narinder Singh Kapany

1952 yılında yapmış olduğu araştırma sonucunda optik  camdan yapılan ince tellerin bir ucundan ışık vermeye başlıyor. Yapılan deney sonucunda ışık verilen tel eğri yada bükülmüş olsa bile ışığın telin diğer ucundan herhangi bir değişime uğramadan çıktığını fark ediyor. Böylelikle Fiber Optik Kablo’nun günümüze kadar gelen yolculuğu başlamış oluyor.

Fiber Optik Kablo Nedir

Fiber Optik Kablo
Fiber Optik Kablo

Fiber Optik Kablo nedir sorusunun aslında cevabını vermek için kullanım amacına baktığımızda az çok tanımını tahmin edebiliriz. Ama ben burada fiber optik kablo nedir sorusuna cevap verirken bir anlamda bilimsel bir şekilde tanımlamaya çalışacağım. Kısaca ışığın yönlendirildiği cam madde olarak tanımlanabilir. Fiber optik kablo bulunmadan önce veri transferi yada veri akışları Bakır kablo üzerinden sağlanırdı. Bakır kablo çevresel şartlardan dolayı (nem sıcaklık vs.) özelliğini kaybediyordu. Özellikleri kaybolduğunda ise Veri akışlarında sorun yaşanırdı. Bundan dolayı çevresel şartlar göz önüne alındığında günümüzde Fiber Optik Kablonun kullanılması kaçınılmaz bir hal almaktadır. En genel anlamda Fiber optik kablo nedir sorusuna kapsayıcı bir tanım getirecek olursak; veri akışının yapıldığı, veri kaybının minimum düzeyde olduğu ve içerisinde ışığın geçtiği bir cam telidir şeklinde tanımlayabiliriz. Saniyede 300.000 km hızı ile hareket eder ki buda ışık hızında olup aşırı yüksek bir hızdır.

Fiber Optik Kablo Çeşitleri

Bir üst başlıkta fiber optik kablo nedir sorusuna açıklık getirmeye çalıştık. Bu başlık altında fiber optik kablo çeşitleri nelerdir bu başlıklara bakacağız. Günlük hayatımızda kullanılan fiber optik kablo çeşitleri iki tanedir. Single Mod ve Multi mode olmak üzere iki çeşit Fiber optik kablo mevcuttur. Şimdi Bunları ben sizlere detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağım.

Single Mode Fiber

Fiber Optik çeşitlerinden single mode fiber olan kısımı sizlere anlatacağım. Single Mode Fiber tek bir ışık modunun yayılması için tasarlanmış ve hazır hale getirilmiş bir optik fiberdir. Genellikle ışık 810 nm ile 1550 nm dalga boyları aralığında ilerleyebilmektedir. Konu ile ilgili bilgi sahibi olmanız açısından; 1 Nanometre(nm) = 1.0×109 Metredir. Yani metrenin milyarda biri olarak alınabilir. Bu anlamda 810 nm dalga boyuna sahip bir ışığın ilerleyebilmesi için bir alanın olması gerekmektedir. Biz bilimsel anlamda bu alana çekirdek çapı denilmektedir. Bu alanın çapı ise 8 ile 10 mikrometre aralığında dar bir çekirdek çapın sahiptir. konunun daha iyi anlaşılması için 1 mikro metre =1µm= 0.0001000000cm olarak da formül haline getirebiliriz. Single Mode fiber kabloda tek mod ışık olduğunda birazdan göreceğimiz Multi Mode fiber kablolara göre çok daha uzaklara veri iletimi sağlanmaktadır.  

Single Mode Fiber
Single Mode Fiber

Multi Mode Fiber

Multi mode fiber (MM) kısa mesafelerde örneğin b,r kampüs içerisinde yada bir site içerisinde yani kısa mesafelerde kullanılan fiber  optikdir. Multi mode fiber optik kablolarda birden fazla ışık modu geçtiğinden ışıkların yayılmasını sağlayabilmesi için daha büyük bir çekirdeğe sahiptir. Bu çekirdek  50 ile 62.5 mikron aralığında olabilmeketedir. Bundan dolayı çekirdek çapı buyuk olduğundan daha fazla veri akışı olabilmektedir.

Multi Mode Fiber
Multi Mode Fiber

görüldüğü gibi Multi Mode fiber kablolarında birden fazla ışık geçerken single mode fiber kablolarında tek ışık geçmektedir.

Single Mode Fiber ile Multi Mode Fiber arasındaki farklar

Single Mode Fiber ve Multi Mode Fiber
Single Mode Fiber ve Multi Mode Fiber

Resimde de görüldüğü gibi Single Mode fiber ile Multi Mode fiber arasındaki çekirdek çapı(sarı alan) değişkenlik göstermektedir. Ben burada sizlere bazı terimleri açıklamak istiyorum. Örneğin resimde görüldüğü gibi OM1/OM2/OM3/OM4/OM5 ve OS2 kavramlar neyi ifade eder bunlara bir göz atalım.  Burada OM optik çoklu mode anlamına gelir. 

Multi Mode Fiber OM1 kablosu>>> Genel olarak turuncu bir renk ile gelir karşımıza çekirdek çapı 62,5 mikrometre (µm) çekirdek boyutundadır. 33 metreye kadar uzunluktaki 10 Gigabit Ethernet’i destekleyebilir. En sık 100 Mbps uygulamaları için kullanılır. Rangi Turuncudur.

Multi Mode Fiber OM2 kablosu>>>Çekirdek boyutu 62,5 µm yerine 50 µm’dir. 82 metre mesafeye kadar olan mesafede 10 Gigabit Ethernet’i destekler, ancak  genel olarak 1 Gbps  uygulamaları için daha yaygın olarak kullanılır. Rengi Turuncudur.

Multi Mode Fiber OM3 kablosu>>>OM2 kablosuna benzer şekilde  çekirdek boyutu da 50 µm dir. 300 metreye kadar mesafelerde  10 Gbps destekler. Ayrıca 100 metrelik mesafelerde  40 Gbps hızını ve 100 Gbps hızını destekleyebilir. En yaygın şekilde 10 Gbps hızları için kullanılır. Açık mavi renktedir. 

Multi Mode Fiber OM4 kablosu>>>Çekirdek çapı  50µm dir. 500 metreye kadar olan mesagelerde 10 Gbps hızını destekler. 150 metreye kadar mesafelerde ise 100 Gbps hızını destekler. Açık mavi renktedir. 

Multi Mode Fiber OM5 kablosu>>>Yeni nesil fiber olarak bilinir.  850-953 nm olmak üzere 4 kanaldan oluşur. her kanal 28 Gbps hızını destekler. Rengi Kireç Yeşilidir. Genel olarak arasındaki fark aşağıdaki tabloda verilmiştir.

fiber optik arasındaki fark
fiber optik arasındaki fark

MM Cable Type= Kablo Tipi ni gösterir

Diametre= Çekirdek Çapını

Jajket Color= Rengini gösterir

Optical Source= Optik Kaynağını

Bandvidth= Bant Genişliğini gösterir

Kısaca bu makalemde Fiber Optik Kablo nedir, Fiber optik kablo çeşitleri nelerdir ve kısaca özelliklerinden bahsettim umarım faydalı olmuştur. Kalın sağlıcakla

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

1 YORUM

YORUM YAZIN