Excel’de Toplama İşlemi

Excel’de Toplama İşlemi

Bu makalemizde ben sizlere Excel Toplama işlemini detaylı bir şekilde açıklayacağım. Microsoft Excel programının hayatımıza getirmiş olduğu kolaylıkları saymakla bitiremeyiz. Bunlardan bir tanesi de Excel Toplama nasıl yapılır olayıdır. Öncelikle şunu bilmenizi özellikle isterim. Eğer Excel ile ilgili dört işlemlerden Excel Toplama işlemini daha önce kullanmamışsanız ya da konuyu hiç bilmiyorsanız kesinlikle doğru adrestesiniz. Bu makalemde ben sizlere detaylı bir şekilde Excel Toplama İşlemi konusunu ele alacağım. Benim sizden ricam ben burada Excel Toplama konusunu anlatırken daha önce başka sitelerde ya da aklınızda kalan bilgileri unutur ve yazdıklarıma odaklanırsanız  Excel Toplama işlemi konusunu eksiksiz bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. Hazırsanız başlayalım.

Excel Toplama

Öncelikle Excel de toplama işlemine başlamak için mantık olarak günlük hayatımızda yapmış olduğumuz dört işlem mantığına göz atmamızda fayda vardır. Örneğin iki sayı toplandığında ne yapıyoruz; öncelikle Toplam=Sayı1+Sayı2 şeklinde formül haline getiriyoruz. Sayı1 ve Sayı2 yerine istenen değerler yazılır ve sonuç Toplam yerine çıkar. Basit olarak aynı mantık ile devam ettiğimizde Excel Toplama olayını anı şekilde formül haline getirebiliriz. Mantığını kavradığımız takdirde konu anlaşılır olacak ve dolayısıyla Excel de toplama işlemi de çok basit bir şekilde çözülmüş ve anlaşılmış olacaktır. Şimdi burada Excel Toplama konusunun daha iyi anlaşılması için konuyu görselleştirerek daha anlaşılır hale getirmek için örnek vererek konuya devam edelim. Şunu hiçbir zaman unutmayın Bilgisayar ortamında ya da bir yazılım ortamında bir şeyler yapmak için mutlak suretle kod ya da formül yazmamız gerekir. Bu makalemizde Excel toplama konusu üzerinden devam ettiğimizden dolayı Excel Hücrelerini Excel Toplama Formülü ile doldurmamız gerekir. Eğer formül yoksa aslında Excel hiç bir anlam ifade etmez bunu bilmemizde fayda var. Biz burada konunun daha net anlaşılması için Excel de toplama işlemini sizlere anlatırken aynı satır ya da aynı sütün olarak iki farklı şekilde ele alacağız. Excel toplama konusunu anlatırken mecburen Excel de toplama formülü ile devam etmemiz gerekiyor. Formül yazılırken öncelikle kesinlikle rakamlardan kaçmamız gerekiyor. Rakam yerine hücrenin kendisini almamız gerekiyor. Örneğin A5 ya da B5 ya da B2 gibi. Burada harf gurubu ile gösterdiğimiz hücrenin sütun kısmını, rakam ile gösterdiğimiz ise hücresin satır kısmını gösterir. A5 hücresi demek A sütunu 5. Satır olarak alınabilir. Aşağıda ki görselde görüldüğü gibi.

Excel Toplama
Excel Toplama

Excel Toplama Formülü

Burada Excel Toplama konusunda Excel Toplama formülü nün daha iyi ve net anlaşılması için iki örnek vererek devam edeceği. Excel Toplama Formülü için İlk örnek te bir birine komşu olmayan hücrelerin toplamı, diğeri örnek ise birbirine komşu olan hücrelerin toplamını ele alarak konunun daha iyi anlaşılması için sizlere açıklamaya çalışacağım. Böylelikle Excel de toplama işlemi konusunu detaylı bir şekilde sizlere anlatmış ve  bitirmiş olacağız.

Excel Toplama İşlemi

Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi toplam değerini yazmak istediğimiz hücreye gelerek çift tıklanır ve = ifadesi ile başlanır. Excel de tüm formüller = ifadesi ile başladığından dolayı Excel de Toplama işlemi için yazacağımız formülü de = ifadesi ile başlatıyoruz. Örneğin A2 hücresi ile G2 hücresini toplayarak G10  hücresine yazdıracak olan Excel Toplama Formülü nü G10  hücresine yazmamız gerekiyor.

Excel Toplama Formülü
Excel Toplama Formülü

G10  hücresine geldikten son çift tıklanır ve şekilde görüldüğü gibi Excel de toplama formülü yazılır akabinde klavyeden Enter tuşuna basılarak devam edilir ve sonuç elde edilmiş olunur. Böylelikle birbirlerine komşu olmayan hücrelerde Excel Toplama Formülü kullanılarak Excel de toplama nasıl yapılır konusunda sorulara cevap vermiş olduk. Şimdi ardışık gelen birden fazla hücre için Excel de toplama nasıl yapılır ona bakalım. Dikkat edildiyse Excel de Toplama işlemi son derece basit bir yapıdadır. Şimdi vereceğimiz örnek ile konu iyice pekişmiş olacaktır.

Excel de Toplama
Excel de Toplama

Görüldüğü gibi her iki işlemde de Excel Toplama İşlemi yapıldı fakat ikisi arasında ince bir fark mevcut. Bir birine komşu olmayan hücrelerde Excel Toplama İşlemi yapılırken (;) işareti kullanıldı. Birbirine komşu olan hücre toplamını yaparken ilk hücre yazılır akabinde (: ) işareti ve an son hücre yazılır. Böylelikle birbirine komşu olan hücreler için de Excel de toplama nasıl yapılır konusunu Excel Toplama Formülü ile  öğrenmiş olduk.

Bu makalemizde Excel toplama konusunu Excel Toplama Formülü ile sizlere açıklamaya çalıştım. Açıklamaya çalışırken Excel Toplama formülü nasıl yazılır öğrenmiş olduk. Birbirine komşu olan ve olmayan hücreler için Excel de toplama nasıl yapılır öğrenmiş olduk. Böylelikle makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı olmuştur. Lütfen Excel de toplama nasıl yapılır konusu ile ilgili aklınıza takılan konu olursa yorum olarak sormayı unutmayın.

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

1 YORUM

  1. Avatar

    Hocam elinize sağlık güzel olmuş teşekkürler

YORUM YAZIN