Excel’de Sayfadüzeni Menüsü Nasıl kullanılır

Excel’de Sayfadüzeni Menüsü Nasıl kullanılır

          Excel Programında daha önceki derslerimizde menülerden bahsetmiştik. Eğer daha önceki Menülerden Giriş ve Ekle menüleri ile yazmış olduğum makaleyi okumadan bu makaleye geçmenizi tavsiye etmem. Neden tavsiye etmediğimi sizlere anlatayım konuların daha rahat anlaşılması ve bir sistematik halinde devam etmesi adına sırası ile konuların takip edilmesi gerektiği kanaatindeyim. Eğer Excel hakkında genel bilgi almak isterseniz şiddetle “Excel Programına Giriş” yazımı okumadan geçmeyin derim ben. Yok ben Excel bilgim var fakat menülerin genel anlamda ne işe yaradığını öğrenmek istiyorum diyorsanız bundaki önce yazmış olduğum makalelerin okunmasını özellikle “Excel’de Giriş Menüsü” yazımı okumanızı tavsiye ederim. Hayır benim buna ihtiyacım yok diyorsanız “Excel’de Ekle Menüsü”  yazının okunmasını sonrasında devam etmenizi isterim. Bütünlük açısından son derece önemlidir. Neyse konuyu uzatmadan başlayalım. Yine her zamanki gibi Sayfa Düzeni menüsünde diğer yazılarımdan bahsettiğim şekilde bölüm bölüm konuyu ele alacağım. Öncelikle Excelde Sayfadüzeni menüsü bana göre işin en önemli noktalarından biridir. Çünkü yapılan işin reklam kısmı olacak dolayısıyla göze hitap edecek olduğundan elde edilecek olan çıktılar açısından son derece önem arz etmektedir.

   

              Öncelikle Sayfa Düzeni Menüsü kısmına geldiğimizde aşağıdaki gibi işlem yapacağımız alt alanlar mevcut ve ben bu alanların ne işe yaradığını sizlere kısaca açıklayalım. Şimdi pür dikkat okuyalım ve de gerekirse not alalım.

Excel Sayfa Düzeni Menüsü

Şekilde de görültüğü gibi 6 farklı alt kategoriye ayırdık kategorileri sırasıyla açıklayacağız.

 1. Temalar: Bu menüyü incelediğimizde Temalar, Efektler, Yazı Tipleri, Renkler gibi seçenekler mevcut.
  1. Temalar: Bu bölümde sayfanın hangi temada olacağını seçiyoruz. Başka bir anlamda nasıl görüntü açısında tema seçeceğimiz alandır.
  2. Renkler: İsminde de anlaşılacağı gibi tema rengini seçiyoruz
  3. Yazı Tipleri: Burada Sayfadaki yazının tipini seçiyoruz
  4. Efektler: burada ise sayfaya görsellik kazansın diye şekil efekt ekliyoruz.
 2. Kenar Boşlukları: Bu bölümde sayada yazılan yazıların sayfa kenarlarına(sağ-sol-alt-üst) göre mesafelerini ayarlıyoruz. Özellikle yazıcıdan çıktı alınırken çok sık kullandığımız bir kısımdır.
 3. Sayfa Yapısı: Bu menüye baktığımızda Yönlendirme, Boyut, Yazdırma Alanı, Arka Plan, Başlıkları Yazdır seçenekleri mevcut
  1. Yönlendirme: Bu alanda sayfanın yatay ya da dikey olarak ayarlandığı kısımdır. KIsaca Excel Sayfa Yönü Belirleme burada yapılır.
  2. Boyut: bu sekmede sayfanın boyutları ile ilgili ayarlamanın yapıldığı alandır. Örneğin A3 boyutu ya da A4 boyutu gibi
  3. Yazdırma Alanı: Bu sekmede ise sayfanın içerisinde sadece bir bölgenin ya da alanın yazdırılmasını istiyorsak ve o alanı seçmek için kullandığımız bir kontroldür.
  4. Arka Plan: bu sekmede ise hazırlanan sayfanın arka kısmına görsellik kazandırmak istersek kullanacağımız alandır. Burada resim vb. gibi görseller seçilir.
  5. Başlıkları Yazdır: bu sekmede oluşturmuş olduğumuz çalışma sayfasının birden fazla sayfaya sahip olması durumunda ve bu sayfalarda ortak kullanılan başlıkların olması durumunda tek seferde yazdırmak için kullanılan alandır.
 4. Ölçeklendirme: Bu kısımda Genişlik, Yükseklik, Ölçek gibi alanlar mevcut.
  1. Genişlik: Sayfada alınacak çıktı esnasında kullanacağımı kısımdır. Çıktıya sığdırmak amacı ile kullanılan Genişlik ayarlarının yapıldığı yerdir.
  2. Yükseklik: Sayfada alınacak çıktı esnasında kullanacağımı kısımdır. Çıktıya sığdırmak amacı ile kullanılan yüksekli ayarlarının yapıldığı yerdir.
 5. Sayfa Seçenekleri: Burada Kılavuz çizgilerinin belirginleştirilmesi be başlıkların görünüp görünmemesi noktasında kullanılan alandır.
  1. Kılavuz Çizgileri: Hücrelerin belirginleşmesi için kullandığımız alandır.
  2. Başlıklar: bu kısımda ise Excel de ki satır numaralarının ve sütunları gösteren harflerin görünüp görünmemesi ile ilgili kullandığımız kısımdır.
 6. Yerleştir: Bu menüde özellikle resim kullanılmışsa işimize yarayan kısımdır. Sayfaya resim eklediğimizde bu resmin yazının arka kesimine gelsin yada yazıdan önce resim gelsin dediğimizde kullanılacak olan menüdür. Kısaca Bu makalemiz bu kadar. Lütfen sorunuz varsa sormayı unutmayın. 

Bir sonraki yazımda buluşmak dileği ile
Kalın sağlıcakla
Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

 

YORUM YAZIN