Excel’de Ekle Menüsü

Excel’de Ekle Menüsü

 

Bu Makalemde Günlük hayatımızda olmazsa olmazlardan olan Office uygulamaların dan olan Excel’in menülerinden Ekle Menüsünü Tanımaya çalışacağız. Ekle Menüsünde neler yapılır tek tek sırayla ele alacağız. Benim sizden ricam lütfen yazdıklarımı tek tek not alın. Yada beyninizde bir yere yazın mutlaka. Çünkü kuralları ne kadar bilirsen o kadar güçlüsün ve o kadar hızlı olursun hazırsanız başlayalım. Eğer Giriş sekmesi ve özelliklerini bilmiyorsanız benim size tavsiyem öncellikle giriş sekmesini öğrenmeniz ve bu menüden devam etmenizdir. Giriş sekmesi ve özellikleri için “Excel’de Giriş Menüsü” makalemi tıklayarak mutlaka okuyun. Evet şimdi Ekle Menüsünde devam edelim Excel’i açtığımızda ve ekle menüsünü seçtiğimizde karşımıza aşağıdaki gibi alt menüler gelecektir.


Excel Ekle Menüsü


Burada ekle menüsü anlatılırken daha rahat anlaşılsın diye 8 farklı kategoriye böldüm. Kategoriye bölününce öğrenme daha kolay oluyor.


Hazırsanız Sırayla başlayalım şekildeki 1 numaralı bölümden başlayalım.


1) Pivot Tabel-Tablo:


a) Pivot Tabel özelliği sizlere bir örnek vererek açıklamaya çalışacam; örneğin elinizde bir miktar veri mevcut. Kar zara hesabı gibi siz bunu Excel ortamda rapor haline girdiğinizi varsayalım. Rapor halinde getirdikten sonra raporun daha rahat anlaşılması veya hazırlanan raporun daha net bir şekilde anlaşılması için özet niteliğinde bizlere sunan bir kontroldür.


b) Tablo ise kullanılacak olan verilerin belli bir şama halinde daha rahat anlaşılmasını sağlamak adına satır ve sütunların kenarlıklarının belirginleştirildiği ve görsellik açısında kolaylık sağlamak için kullanılan kontroldür.


2) Resim:


Bu menüde ise kullanmış olduğumuz Excel sayfasında gerek görülmesi durumunda dışardan herhangi bir kaynak tan(Hard disk, Bilgisayar vb.) sayfaya resim eklemek için kullanılan kontroldür.


3) Çevrimiçi Resimler-Şekiller-SamartArt:


  • Çevrimiçi resimler sekmesinde is resimler menüsü gibi resim seçiliyor. Fakat arada ince bir fark var çevrimiçi resimlerde herhangi bir web sitesinden çekmek için kullandığımız kontroldür.
  • Şekiller ve SmartArt kontrolü ise daha çok işlemlerin göze hitap etmesi adına şekiller ile desteklemesi ve görsellik kazanması için kullanılan kontrollerdir.


4)  Ekran Görüntüsü Alma :


Bu menüde sayfamızın herhangi bir yerinde görüntü alınması gerekiyorsa resmini almak için kullanılır. Print Screen kontrolünden farkı alan seçebilmemizdir. Güzel ve de kullanışlı bir kontroldür.


5) Grafikler


bu menüde ise yine verilerin grafiğe dökülerek görselleştirilmesi ve daha anlaşılır kılmak için kullanılır.


6) Çizgi Sütun Kayıp Kazanç


Menüsü ise grafikler menüsü ile benzer görevler üstlenmektedir.


7) Metin Kutusu-Üstbilgi ve Altbilgi-WordArt


a) Metin Kutusu; Menüsü sayfada yazılan veriler üzerinde etiket görevini göre sürükle bırak mantığı ile çalışır. Sayfa içerisinde yer değişikliği yapılabilir.


b) Üstbilgi ve Altbilgi; Burada sayfaların hepsinde görünmesini isteğimiz bilgilerin tek seferde yapılarak kullandığımız kontroldür. Hep sayfanın üst kısmına hem de alt kısmına ekleyebiliyoruz. Örnek verecek olursak sayfa numaraları, konu özetini gösteren sayfa başlığı gibi.


c) WordArt sekmesinde ise işin biraz daha reklam kısmıdır. Yansımalı yazılar ya da gölgeli yazılar vs. gibi verilerin işlenmesinde kullanılır. Genellikle Liselerde dönem ödevi kapaklarının hazırlandığı gibi 🙂


8. Denklem ve Simge


Burada matematiksel ifadelerin ya da simgelerin sayfaya eklenmesi için kullandığımız kontroldür.


Bir Sonraki Makalemizde buluşmak dileği ile


Kalın Sağlıcakla


Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

2 YORUM

  1. Avatar

    Harika olmuş elinize sağlık

YORUM YAZIN