Excelde Boş Satır ve Sütunları Silmek

Excelde Boş Satır ve Sütunları Silmek

Bu makalemde ben sizlere excel boş satır silme yada excel boş sütun silme olayını anlatmaya çalışacağım. Genellikle başka bir excel sayfasında kopyalamış olduğumuz verileri kullanmaya başladığımızda yada hazırlamış olduğumuz excel sayfasında boş satır veya boş sütun mevcut ise kullanacağımız yöntem excel boş satır veya boş sütun silme olayıdır. Excel boş satır silme veya excel boş sütun silme olayı birden fazla yöntem ile gerçekleştirebiliriz. Ben sırası ile sizlere anlatamaya çalışacağım. Örnek olsun diye ben bir çalışma sayfası hazırladım. Bu çalışma sayfası üzerinden devam ederek ben sizlere anlatacağım. Ben excel boş satır silme olayını sizlere aktaracağım. Sizlerde anlatmış olduğum yönetmeleri kullanarak Excel Boş Sütun Silme olayını yapabilirsiniz.

Özel Git Yöntemi İle Excel Boş Satır Silme

Excel Boş Satır Silme

Görüldüğü gibi çalışma sayfamızda örnek olsun diye hazırlanmış bir tablo mevcut. Bu tabloda boş satır ve boş sütun mevcut. Burada Git yöntemini kullanarak Excel Boş satır silme yada Excel Boş sütun silme olayını yapacağız. Öncelikle verilerimizi seçiyoruz.

Excel Boş Satır Silme ve Excel Boş Sütun Silme

Veriler seçildikten sonra üst menüden Bul ve Seç menüsünden devam edilir.

Excel Boşlukları silme

Özel Git denildikten sonra açılan pencerede Boşluklar seçilir ve devam edilir.

Excel Boş Satırları Silme

Tamam denildikten sonra şekilde de görüldüğü gibi boş alanlar gri olarak kalıp diğer alanlar beyaz olarak gelmektedir. Böylelikle boş satır ve sütun seçme işlemini yapmış oluyoruz. Gerekli seçme işlemi yapıldıktan sonra seçili alanın üzerine gelerek sağ tıklanır ve sil denilir.

Excel Boş Sütun Silme

Sil denildikten sonra boş satır ve boş sütunlar ortadan kalmış oluyor ve aşağıdaki gibi sade bir hal almış oluyor.

Satır Silme

Bul Yöntemi İle Excel Boş Satır Silme

Burada bir üst başlıkta olduğu gibi Bul Yöntemini kullanarak Excel Boş Satır Silme olayını gerçekleştireceğiz. Yine aynı şekilde verilerimizi seçme işlemlerini yapıyoruz. Seçme işlemi yapıldıktan sonra Ctrl+F kombinasyonunu kullanarak Bul ve Değiştir penceresini açıyoruz.

Excel Boş Satır Silme ve Excel Boş Sütun Silme

Hücreler seçili iken CTrl+F tuşuna basılır ve aşağıdaki pencere açılır.

Bul Değiştir

Bulş ve Değiştir penceresi açık iken Aranan kısmı boş bırakılır ve Tümünü Bul seçilerek devam edilir. Tümünü bul denildikten sonra karşımıza seçili alanda boş olan hücrelerin listesi gelecektir. Bu listede Ctrl+A denildikten sonra boş olan hücreleri seçme işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz.

Excel Boş Satır ve Boş Sütun Silme

Excel sayfasında boş hücreler seçildikten sonra bir üst başlıkta anlattığım gibi sağ tıklanır ve silme işlemleri gerçekleştirilmiş olur.

Excel Boş Sütun Silme

Filtre Yöntemi İle Excel Boş Satır Silme

Bu yöntem belki benim en çok kullanmış olduğum yöntemdir. Hem bana göre pratik hemde kullanışlıdır. Size tavsiyem sizde kullanın derim ben size 🙂 Her zamanki gibi işlem yapacağımız verileri seçiyoruz.

Excel Boş Satır Silme ve Excel Boş Sütun Silme

Seçme işleminden hemen sonra üst menüden Sırala ve Filtre Uygula menüsünden devam edilir.

Filtre Uygula

Filtre denildikten sonra her sütünda açılır seçim yapabileceğim alanlar açılır ve devam edilir. Bu alanlarda Excel Boş satır kaldırma yada Excel Boş satır Silme olayını seçerek devam ediyoruz.

Excel Boş Satırları Kaldırma

Böylelikle Excel Boş satır kaldırma yada Excel Boş sütun kaldırma olayını gerçekleştirmiş oluyoruz. Umarım Faydalı Olmuştur. Kalın Sağlıcakla.

 

YORUM YAZIN