Excel Yuvarlama Formülü

Excel Yuvarlama Formülü

Bu makalemde ben sizlere Excel yuvarlama formülü ile ilgili konu hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalışacağım. Günlük hayatta yuvarlama işlemleri için pek çok uygulama kullanılmaktadır. Genellikle yuvarlama işlemi küsüratlı sayılardan kurtulmak için yada virgülden sonraki kısımlardan kurtulmak için baş vurduğumuz yöntemdir. Burada ben sizlere Excel Yuvarla Formülü nü kullanarak rakamları yada miktarları daha kullanışlı bir hale getirmeye çalışacağım. Excel yuvarlama formülü nü daha anlaşılır hale getirmek için örnek üzerinden devam etmemiz son derece önem arz etmektedir.

Excel Yuvarla Formülü

Excel yuvarlama formülünü yazmak için öncelikle bilgisayarımızda kurulu bulunan Microsoft Excel programımızı açıyoruz. Açtıktan sonra yuvarlanmasını istediğimiz herhangi bir sayı yazıyoruz. Örnek olsun diye aşağıdaki tablo üzerinden devam edelim.

Excel Yuvarlama Formülü

Görüldüğü gibi A1 hücresindeki değeri C1 hücresine bölerek çıkan sonucu E1 hücresine yazdıran basit bir bölme işlemi yapılmıştır. Fakat çıkan sonuca baktığımızda virgülden sonraki kısım hiç te hoş karşılamadığımız epey rakamın olduğu bir sonuç çıkmaktadır. Burada çıkan sonuç üzerinden Excel Yuvarlama Formülü nü kullanarak sonucu kısaltmaya çalıştık. Konunun daha iyi anlaşılması için Excel Yuvarlama Formülü nü F1 hücresi yazdık. Excel yuvarla formülü nü yazmak istediğimiz hücreye gelerek çift tıklanır. Tıklanma işleminden sonra = sembolü ile başlar = sembolü yazıldıktan sonra YUVARLA yazılır. YUVARLA yazıldıktan sonra yuvarlanmasını istediğimiz Hücreyi yazıyoruz. Yazdıktan sonra ; işareti konulur. Daha sonra kaç basamak yuvarlanacaksa onu yazıyoruz. Örneğin =YUVARLA(E1;2) formülü E1 hücresini virgülden sonra iki basamak yuvarla demektir. Böylelikle Excel yuvarlama formülü nü öğrenmiş olduk. Umarım Faydalı olmuştur. Kalın Sağlıcakla

 

YORUM YAZIN