Excel Yanlış Formülü

Excel Yanlış Formülü

Excel Yanlış Formülü

Bu makalemde ben sizlere Excel Yanlış Formülü ile ilgili konuyu detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Excel Yanlış formülü denilince  kıyaslanmak istenen iki değer arasında eğer belirtilen şartları taşımaması durumunda yanlış olarak bizlere gösteren bir fonksiyondur. Mantık olarak Excel doğru fonksiyonu ile aynıdır. Bana kalırsa öncelikle Eğer doğru fonksiyonuna bakmak  işinizi son derece kolaylaştıracaktır. Konu ile ilgili makalemi okumak isterseniz Buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi konumuza geri dönelim. Excel Yanlış formülü’nün daha net anlaşılması için bir örnek üzerinden devam edelim.

Excel Yanlış Formülü Kullanımı

Excel Yanlış Formülü‘nün daha iyi anlaşılması için Bir sınıf ortamında bulunan öğrencilerin not listesi olsun. Bu not listesi üzerinden belli bir puandan küçük olanları bulacak ve YANLIŞ yazdıracak olan bir uygulama yapalım. Kısaca istenen koşullar yerine Getiriliyorsa Excel bize “DOĞRU” deger, koşul sağlanmıyorsa bizlere “YANLIŞ” değer verecektir.

Excel Yanlış Formülü

Burada formül yazıldıktan sonra Enter tuşuna basıldığında aslında biz sadece mehmet adlı ögrenciye Excel yanlış formülü‘nü uygulamış olduk. Diğer öğrenciler için herhangi bir değer vermez.  Burada asıl olan tüm listede değerlerin bize verilmesidir. Diğer hücrelere de Excel Yanlış formülü‘nü uygulamak için, formülün yazıldığı hücrede sağ alt köşesinde küçük yeşil kare mevcut. Hücre seçili iken küçük karenin üzerine mausu getirdiğimizde maus + simgesini alacaktır.  maus + simgesinde iken basılı tutarak aşağı sürükleyerek diğer hücrelere formülü eklemiş olacağız. Böylelikle “Excel Yanlış Formülünü” formülünü uygulamış oluyoruz.

Excel Yanlış Formülü Sonuç

Bu makalemiz burada sonlanmış bulunmaktadır. Böylelikle Excel yanlış yada Excel Yanlış formülü denilince nasıl bir yol izlememiz gerektiğini, nerelerde kullanmamız konusunda az çok bilgi sahibi olmuş olduk. Umarım faydalı olmuştur.

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

YORUM YAZIN