Excel Video Ekleme

Excel Video Ekleme

Excel Video Nedir?

Excel Video ekleme; Microsoft Office tarafından bizlere sunulmuş olan bir Excel programı altında  local de bulunan bir videonun  excel sayfasında oynatılmasını sağlayan bir kontroldür. Herkesimin aklına gelir peki Excel Ortamında Video nasıl izlenir? Yada Excel Dosyasına Video Nasıl Eklenir? Bundan sonraki aşamalarda bu sorulara cevap vereceğiz. Kısaca Excel Video Nedir sorusuna cevap verdikten sonra yavaş yavaş konuya giriş yapalım.

Excel Dosyasını Açma

Excel Dosyasına Video Ekleme işlemlerini yapmak için bilgisayarımızdan Başlat Menüsünden Excel Programımızı Açıyoruz.

Microsoft Excel Açma

Excel Geliştirici Sekmesinin Aktif Hale Getirilmesi

Excel Program açıldıktan sonra Excel Sayfasına Video Eklemek içi Üst Menüden Devam Ediyoruz. Üst menüden Geliştirici Sekmesinden devam ediyoruz. Eğer sizde Geliştirici sekmesi görünmüyorsa Onu aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için Excel sayfanız açık iken Dosya Menüsünden Seçenekler ile devam ediyoruz. Açılan pencereden Şeridi özelleştir sekmesinden devam ediyoruz.

Excel Seçenekler

Excel Sayfasına Media Player Ekleme

Bu sayfada geliştiriciler aktif hale getirildikten sonra Excel sayfamıza geri dönüyoruz. Sayfamızda Gelişririciler>>Ekle>>Diğer Denetimler yolunu izleyerek Windows Media Player uygulamasını ekleyeceğimiz pencereye ulaşıyoruz. Açılan Pencerede Windows Media Player uygulamasını seçerek tamam diyoruz.

Media Player Ekleme

En son aşamada Diğer denetimler tıklandıktan sonra Diğer Denetimler Penceresi Açılacaktır.

 

 

Media Player Seçme

Tamam denildikten sonra sayfamıza herhangi bir şey eklenmeyecektir. Bu sizi tedirgin etmesin. Tamam denildikten sonra maus işareti + işaretine dönecektir. Bunun anlamı media player uygulamasının ne kadar büyüklükte olacağını belirlemek için bizlere sunulmuş bir kolaylıktır. Maus + işarette iken seçme işlemi yapar gibi mausun sol düğmesine basılı tutarak sürükleme işlemini yapıyoruz. Yeterince istenen boyutlara ulaştığında mausu bırakıyoruz. Aşağıdaki gibi;

Windows Media Player

Media Player Eklendikten Sonra Boyutları yetersiz ise yada büyük İse 1 Numaralı alanda sürükleyerek tekrardan ayarlayabilirsiniz. Bundan sonraki aşamada Media Player uygulamasında hangi videonun oynayacağını belirtmektir.

Media Player url yada Link Verme

Sayfamıza Media Player Eklendikten sonra maus ile üzerinde tıklayarak seçiyoruz. Seçili halde iken Yine aynı şekilde Menüden devam ederek Geliştiriciler>>Özellikler>>Proprties yolunu izleyerek url adresini gireceğim Properties Pencerisine Ulaşıyoruz.

Media Player Url Belirleme

3 Numaralı alanda URL yazan kısıma Videonun bulunduğu yerdeki url yi ekleyerek penceremizi kapatıyoruz. URL demek videonun bulunduğu adrestir. Diğer bir değişle dosya yoludur. Örnek Olsun Diye Dosya Yolu Yazacağım. Hatta Bir videonun dosya yolunu yazacağım. Sizlerde yazmış olduğum video ya göre url adresini belirleyebilirsiniz. Öncelikle video hangi kalsörde ise bağlı klasörü açıyoruz. Açtıktan sonra Dosya yolunun olduğu çubuktaki adresi kopyalayarak URL kısmına yapıştırıyoruz. Fakat Yapıştırdıktan sonra Tekrar \ işareti koyarak \ şaretinden sonra videonun tam adını yazarak ve kaydet diyerek Bitirmiş olacağız.

Vide Url Belirleme

Bu makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek adına ve Sizlere ulaşabilmek adına Sitemde Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağız. Teşekkürler.

 

3 YORUM

  1. Avatar
    Fuat ERDOĞAN

    Elinize sağlık , çok güzel bir paylaşım olmuş

  2. Avatar

    Teşekkür ederim. Eleştirileriniz için. Tam olarak neyi anlatmaya çalıştığınızı anlayamadım. Klasör işlemleri ile ilgili Bilgisayar kategorisi altında yer almaktadır. Umarım aradığınız bilgidir.

YORUM YAZIN