Excel Veri Filtreleme Nasıl Yapılır

Excel Veri Filtreleme Nasıl Yapılır

Excel Veri Filtreleme Nedir

Filtreleme olayı isminde de anlaşılacağı üzere mevcut elimizde bulunan veriler üzerinden istenen verinin elde edilerek süzülmesi olayıdır. Veri filtreleme nedir kısmında ise süzme olayıdır. Excel’de verileri filtreleme denilince Microsoft Office tarafından geliştirilen Excel programı üzerinde bizlere sunulmuş hazır kontroller sayesinde yapılan işlemlerdir. Halk arasında çoğu zaman Excel data filtreleme olarak da bilinmektedir. Zaten veri ile data aynı şeylerdir. Kısacası mevcut verilen verilen üzerinden süzme işlemlerinin yapılmasıdır filtreleme olayı. Genellikle Excel ortamında veri filtreleme olayı verinin çokluğu ile orantılı bir şekilde işlevsellik kazanıyor. Tam bu esnada uygulanak olan yöntem Excel Çoklu Filtreleme olayıdır. Excel Çoklu Filtreleme yöntemi ile veri sıralama ve filtreleme işlemleri ni çok rahat bir şekilde yapabiliriz. bir sonraki başlık altında excel veri filtreleme olayını birer örnek ile sizlere anlatacağım. Böylelikle veri filtreleme nedir, veri filtreleme, data filtreleme gibi kavramları tanıdıktan sonra uygulama aşamasına geçelim. Hazırsanız başlayalım.

Excel Veri Filtreleme Nasıl Yapılır

Excel de veri filtreleme nasıl yapılır kısmını ben sizlere bir örnek vererek anlatmaya çalışacağım. İl isimlerinin yer aldığı ve bu iller için çeşitli verilerin olduğu bir tablo üzerinden giderek sizlere veri filtreleme yada data filtreleme, excel de çoklu veri filtreleme olayını açıklayacağım.  Aşağıda il isimlerinin olduğu bir tablo üzerinden konuy açıklık getirelim.

Excel Veri Filtreleme

Öncelikle Listemizi hazırladıktan sonra Veri filtreleme işlemini yapmak için listemizin en üst satırında yada filtreleme yapmak istediğimiz satırı maus ile seçiyoruz. Seçme işlemi yapıldıktan sonra üst menüden Düzenleme kısmından devam ederek Filtre seçeneğini seçiyoruz. Filtre kısmı seçildikten sonra listemizde görüldüğü gibi aşağı yönünde ok işareti çıkıyor. Bu işaret tıklandığında  açılır liste gelecektir. Açılan bu liste de veri filtreleme için kullanılacak olan parametreler işaretlenir yada işaret kaldırılır en sonunda tamam denilerek data Filtreleme işlemini başlatmış oluyoruz. ben sadece şimdilik yıl sütununda filtreleme yapmak istediğimde neler yapacağız. Hep beraber görelim. Yıl sütununda tıklandığında aşağıdaki pencere açılacaktır.

Excel Veri Filtreleme İlk Aşaması

Görüldüğü bir sütun tıklandığında o sütun üzerinde hangi tür işlem yapacağımızı gösterir liste açılıyor. Büyükten küçüğe yada küçükten büyüğe yada renklere göre sıralama yapabiliriz. Ayrıca veriler üzerinde direk seçme yaparak da istediğimiz yılı seçerek verileri çekebiliriz. Benim hazırladığım listede satır sayısı az olduğundan hepsi görülmektedir. Eğer çok kayıt olursa o zaman Ara kısmında anahtar kelime yazarak da istenen değeri seçme işlemini yapabiliriz. Çoklu veri filtreleme yapmak istediğimizde o zaman birden fazla sütunda veriyi filtreleyerek yapmalıyız. Bu işleme Excel Çoklu Veri filtreleme yada Excel çoklu data filtreleme denir. Örnek olması için 2010 yılında nüfusu 1004 ve tarım ile uğraşanlar diye bir liste istendiğinde Çoklu veri filtreleme yapmalıyız.

Excel Çoklu Veri Filtreleme

Evet kısaca Excel Veri Filtreleme yada Excel Çoklu Veri Filtreleme olayını kısaca sizlere anlatmış olduk umarım faydalı olmuştur. Lütfen takıldığınız noktalarda yorum kısmına soru olarak sormayı unutmayın.

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

YORUM YAZIN